Պետք է հիշել, որ ՌԴ-ն այս տարածաշրջանի գլխավոր դերակատարն է և նրա հետ հարաբերությունները թաղելն անկանխատեսելի հետևանքներ կարող է ունենալ. Աբրահամյան 11/24/2023   10:16  |  Մեկնաբանություն
Գլխավոր խնդիրն այն չէ, որ Հայաստանի իշխանությունը Ռուսաստանի հետ տարբեր հարցերի շուրջ տարաձայնություններ ունի. բնական է, որ տարբեր թեմաների վերաբերյալ կարող է դիրքորոշումների տարբերություն լինել:
Իրավիճակային բարդությունն այն է, որ հայաստանյան իշխանությունը այս ամենն անընդհատ սրում է, տանում բախումների և փորձում այնպիսի կետի հասցնել, որից այն կողմ` նախկին հարաբերություններին վերադառնալն այլևս անհնար կլինի: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Ինքս մեծ թվով չստացված հարցեր ունեմ` այս կամ այն իրավիճակում ՌԴ-ի գործելու/չգործելու վերաբերյալ, սակայն ցանկացած հայտարարություն անելիս կամ որոշում կայացնելիս պետք է հիշել, որ ՌԴ-ն այս տարածաշրջանի գլխավոր դերակատարն է և նրա հետ հարաբերությունները թաղելն անկանխատեսելի հետևանքներ կարող է ունենալ:
Մի կարևոր հանգամանք էլ. շատ ժամանակ վերլուծություններն ու քաղաքական գնահատականները հենվում են իրավիճակային գործոնների վրա, սակայն հիմքը 2018 թվականի փաշինյանական արտաքին քաղաքական կուրսն է, որի կենտրոնում ՌԴ-ի հետ հարաբերությունների մակարդակի կտրուկ իջեցումն էր, որն էլ իր հետ բազմաթիվ ծանր հետևանքներ բերեց:
ՌԴ-ի հետ հարաբերություններն իր բնականոն հուն վերադարձնելու և ՌԴ-ի որոշումները ռազմավարական-դաշնակցային որոշումների շրջանակ բերելու հնարավորությունը չի սպառվել, բայց դա չի կարող տեղի ունենալ այս իշխանության պայմաններում, որովհետև ո´չ ցանկություն ունեն, ո´չ կամք, առավել ևս, որ գաղափարական առումով լրիվ այլ տրամաբանության մեջ են»,-գրել է Աբրահամյանը։
11:03 22/11/2023  |  ՄեկնաբանությունԴա ավելի շատ նմանվում է նոր Ցեղասպանության դրդելուն. Աբրահամյան
17:19 14/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանն այժմ էլ կենտրոնացել է ՀՀ-ի դեմ տարածքային հավակնությունների իրացման վրա. Տիգրան Աբրահամյան
11:43 14/11/2023  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանի նախաձեռնած աղմուկը Հայաստանի ռազմական մատակարարումների մասով բացի խոչընդոտներ ստեղծելուց, նպատակ ունի քողարկել Ադրբեջանի ակտիվ վերազինումները. Աբրահամյան
10:29 11/11/2023  |  ՄեկնաբանությունՀայկ Մամիջանյանի պարզաբանումներից հետո վարույթ նախաձեռնելն ակնհայտ ապօրինի է և ունի ընդգծված քաղաքական ենթատեքստ.Աբրահամյան
10:17 08/11/2023  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանը ձևակերպել է Հայաստանից ակնկալվող հերթական զիջումը` հայտնի 8 գյուղերը. Աբրահամյան

Россия является основным актором в этом регионе, разрыв отношений с ней может обернуться непредсказуемыми последствиями - Абрамян 11/24/2023   11:47  |  Комментарий
Главная проблема заключается не в наличии у властей Армении разногласий с Россией вокруг различных вопросов, написал секретарь парламентской фракции "Честь имею" Тигран Абрамян на своей странице в соцсети Facebook.
По его словам, естественно, что разногласия по различным темам могут быть.
"Сложность ситуации в том, что власти Армении всячески обостряют все это, ведут к стычкам и пытаются довести до той точки, за которой уже возвращение в нормальное русло станет невозможным", - пишет Абрамян.
По словам депутата, у него у самого множество вопросов по поводу  действий/бездействия РФ в той или иной ситуации, но делая какое-либо заявление или принимая решение, следует помнить, что Россия является основным актором в этом регионе и безвозвратный разрыв отношений с ней может обернуться непредсказуемыми последствиями.
"И ещё одно важное обстоятельство: в большинстве случаев анализы и политические оценки опираются на ситуативные факторы, однако в основе лежит внешнеполитический курс Пашиняна в период 2018 года, в центре которого резкое понижение уровня отношений с РФ, повлекшее за собой множество тяжких последствий. Возможность вернуть отношения с Россией в нормальное русло и привести решения РФ в рамки стратегически-союзнических решений не исчерпана, но это не может произойти при нынешней власти, поскольку у них нет ни желания, ни воли, тем более что идеологически они находятся в совершенно другой логике", – написал Абрамян.