Պատրաստակամություն ենք հայտնել Հայաստանում դատապարտված ադրբեջանցի անձանց փոխանակել մեր գերիների հետ՝ բոլորը՝ բոլորի դիմաց սկզբունքով. Փաշինյան (տեսանյութ) 11/24/2023   15:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գերիների խնդիրը մեր ուշադրության կենտրոնում է, ես պետք է ափսոսանք հայտնեմ, որ այդ հումանիտար հարցն օգտագործվում է քաղաքական նպատակներով։ Այսօր նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ուղիղ եթերում պատասխանելով քաղաքացիներին տեսահարցերին։
«Մենք պատրաստակամություն ենք հայտնել և հայտնում ՝ Ադրբեջանի հետ աշխատել, որպեսզի մեր գերիները վերադառնան, բանակցությունները մի ճանապարհն են։ Ընդ որում՝ մենք նույնիսկ պատրաստակամություն ենք հայտնել, որ ՀՀ-ում դատապարտված ադրբեջանցի անձանց փոխանակենք մեր գերիների հետ՝ բոլորը բոլորի դիմաց սկզբունքով՝ հարցին տալով բացարձակապես հումանիտար բնույթ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ընդգծեց, որ գերիների վերադարձի մի ուղղությունը բանակցություններ են, մյուսը՝ իրավական մոտեցումն է։ «Տեղյակ եք, որ բոլոր դեպքերով մենք ՄԻԵԴ ենք դիմել և միջազգային իրավական ատյաններ, ըստ որում՝ հրատապ միջոցներ կիրառելու որոշումներ ունենք այդ ատյաններից։
Բայց նաև պետք է ասեմ, որ այդ աշխատանքը բավարար համարվել չի կարող, քանի դեռ մեր գերեվարված եղբայրները չեն վերադարձել։
Մենք այդ ուղղությամբ շարունակելու ենք աշխատել։ Ես էլ եմ դժգոհ, որ մենք մինչև այս պահը չենք կարողացել արդյունքներ արձանագրել, մենք պետք է հետևողականորեն շարունակենք աշխատել»,- նշել է Փաշինյանը։

Армения выразила готовность обменять осужденных азербайджанцев на пленных армян по принципу "всех на всех"- Пашинян 11/24/2023   16:52  |  Лента новостей
Проблемы пленных находится в центре нашего внимания, и я должен выразить сожаление, что этот гуманитарный вопрос используется в политических целях. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопросы граждан в прямом эфире.
"Мы выразили и выражаем готовность проявлять гибкость в этом вопросе и работать с Азербайджаном, чтобы наши пленные вернулись. Переговоры - это одно из направлений. Причем мы даже выразили готовность к обмену осужденных в РА азербайджанцев на наших пленных по принципу всех на всех, придав вопросу исключительно гуманитарный характер", - сказал Пашинян.
Он подчеркнул, что переговоры - один из путей решения вопроса, а второй путь – юридический.
Он отметил, что по всем случаям Армения обратилась в ЕСПЧ и другие возможные правовые инстанции, которые вынесли решение о применении обеспечительных мер.
"Однако проделанную работу невозможно считать достаточной, пока не удалось вызволить наших братьев из плена. Мы продолжим работу в этом направлении.  Я сам недоволен тем, что нам до сих пор не удалось добиться результата в этом вопросе. Мы должны продолжать последовательно и дальше прилагать усилия", - сказал Пашинян.