ԶՊՄԿ-ն փորձում է մոլորեցնել ԱՄՆ պետքարտուղարությա՞նը 11/23/2023   16:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ն հայտարարություն է տարածել, թե ԱՄՆ պետքարտուղարության սեւ ցուցակում հայտնված ռուս գործարար Գլեբ Տրոցենկոն այլևս չի հանդիսանում ԶՄՊԿ-ի իրական շահառու՝ իր անուղղակի ամբողջ բաժնեմասի օտարման հետևանքով:
«Ներկայում պարոն Տրոցենկոյի և Ընկերության միջև որևէ հարաբերություն առկա չէ»,- պնդում է ԶՄՊԿ-ն։ Ընդ որում, նշում են, որ նա իրական շահառու չի հանդիսանում այս տարվա հոկտեմբերի 27-ից եւ որ նա իր ամբողջ բաժնեմասը օտարել է Սվետլանա Երշովային։
«Փաստինֆո»-ն արդեն հայտնել է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարությունը ընդլայնել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների շրջանակը, որի մեջ ներառվել է նաեւ գործարար Գլեբ Տրոցենկոն։
«Պետդեպարտամենտը [սև] ցուցակում ավելացնում է հետևյալ անձին <...>՝ կապված Ռուսաստանի Դաշնության տնտեսության տեխնոլոգիական հատվածում իր աշխատանքի կամ նախորդ աշխատանքի հետ՝ Գլեբ Ռոմանովիչ Տրոցենկո»... հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարությունը եւ նշել, որ սև ցուցակում ներառվել են նաեւ անձնական ակտիվները և Տրոցենկոյի ընտանիքի կողմից օգտագործվող ներդրումային գործիքները։
Գլեբ Տրոցենկոն Ռոման Տրոցենկոյի որդին է։ Այն նույն Տրոցենկոյի, որին Փաշինյանի իշխանությունը հանձնել է ՀՀ թիվ մեկ հարկատուի՝ ԶՄՊԿ-ի բաժնետոմսերը՝ դրանք խլելով նախկին սեփականատերերից եւ 2022 թվականի ապրիլից հենց Գլեբ Տրոցենկոն է հանդիսանում ԶՄՊԿ-ի հիմնական շահառուներից մեկը։ Սա ենթադրում է, որ ԱՄՆ-ի սահմանած պատժամիջոցները կարող են տարածվել նաեւ ՀՀ թիվ մեկ հարկատուի՝ ԶՄՊԿ-ի վրա։
Ու հանկարծ այսօր ԶՄՊԿ-ն հիշել է, թե Գլեբ Տրոցենկոն այլեւս ԶՄՊԿ-ի հետ կապ չունի։ Նկատենք, որ ամերիկյան սեւ ցուցակում նրա հայտնվելու մասին հայտնի է դարձել նոյեմբերի 3-ին ու շուրջ երեք շաբաթ պահանջվեց ԶՄՊԿ-ից որեւէ կերպ արձագանքելու համար։ Արձագանք, որն ավելի լավ է չլիներ։ Տպավորություն է ստեղծվում, որ, ի դեմս նոր շահառուի, գործ ունենք դրածոյի հետ, որի միջոցով Տրոցենկոները մտադիր են խուսանավել ամերիկյան պատժամիջոցներից։
Մամուլում արդեն գրվել է, որ Սվետլանա Երշովան մշտապես եղել է Տրոցենկոների կորպորացիաներում՝ զբաղեցրել ղեկավար պաշտոններ։ Օրինակ, Սվետլանա Երշովան AEON կորպորացիայի փոխնախագահն էր, իսկ կորպորացիայի սեփականատերը Ռոման Տրոցենկոն է։
Երշովան նաև Ռ. Տրոցենկոյի անվան հետ կապվող «Պրոֆի» ընկերության 99.01 տոկոսի բաժնետերն է, որը շահագործում էր Ուլան Ուդեի օդանավակայանը։ Ասել է թե՝ Երշովան Տրոցենկոների, ժողովրդական լեզովով ասած, մարդն է ու իրական շահառուի փոփոխությունը ձեւական բնույթ է կրում։ Ակնհայտ է, որ սա արվել է ամերիկացիների համար՝ թերեւս փորձելով մոլորեցնել պետքարտուղարությանը։ Մինչդեռ, հիշեցնենք, պետքարտողարությունը զգուշացրել է, որ պատժամիջոցները տարածվելու են նաեւ Տրոցենկոների կողմից օգտագործվող ներդրումային գործիքների վրա։
ԶՄՊԿ-ն ՀՀ թիվ մեկ հարկատուն է, իսկ հիմնական սեփականատիրոջ ամերիյակն սեւ ցուցակում հայտնվելը ենթադրում է, որ մենք լուրջ խնդիրներ կունենանք արտարժույթի շուկայում, քանզի հանքահումքային արտադրանքի արտահանումն ապահովում է մեր արտահանման 35 տոկոսը։ Սա էլ, բնականաբար, իր բացասական հետեւանքներն է ունենալու ամբողջ տնտեսության վրա։
Երշովային ներկայացնելով որպես ԶՄՊԿ-ի նոր իրական շահառու՝ հիմք է տալիս ենթադրելու, որ  Տրոցենկոներն արդեն ստացել են հնարավոր սահմանափակումների առաջին ազդակները, որից մանեւրելու եղանակներ են փնտրում։
07:55 30/09/2023  |  ՄամուլԶՊՄԿ-ն Սյունիքում զգալի աշխատանք է կատարել. ի՞նչ է հայտարարել տնօրենը. «Փաստ»
21:11 15/08/2023  |  Դատական ռեպորտաժներԱդրբեջանցու կողմից սպանված ԶՄՊԿ պահնորդի իրավահաջորդները համաձայն չեն դատավճռի հետ. Վերաքննիչ բողոք են ներկայացրել՝ պահանջելով ցմահ ազատազրկման դատապարտել ադրբեջանցի զինծառայողին
07:57 01/06/2023  |  ՄամուլԲնապահպանական նպատակներով միլիոնավոր դրամներ կծախսվեն. «Փաստ»
16:17 29/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը պնդում է, թե ԶՄՊԿ-ն սկսել է ավելի շատ հարկեր վճարել, մինչդեռ այս տարվա առաջին եռամսյակում վճարվող հարկերի ծավալը կրկնակի նվազել է

ЗМКК пытается ввести в заблуждение Госдеп США? 11/23/2023 17:30 | Лента новостей
Зангезурский медно-молибденовый комбинат распространил заявление, в котором сообщается, что оказавшийся в "черном списке" Госдепартамента США Глеб Троценко больше не является реальным бенефициаром ЗММК вследствие отчуждения всей своей косвенной доли.
"На данный момент каких-либо отношений между ним и компанией нет", - утверждает ЗММК.
Причем указывается, что он не является реальным бенефициаром предприятия с 27 октября 2023 года и что вся его доля была отчуждена Светлане Ершовой.
Как уже ранее передавало "ФактИнфо", Госдеп США расширил санкции в отношении России, которые затронули в том числе предпринимателя Глеба Троценко.
"Госдепартамент вносит в [черный] список следующее лицо <...> в связи с его работой или прежней работой в технологическом секторе экономики Российской Федерации: Глеб Романович Троценко <...>", - сообщило ранее американское внешнеполитическое ведомство.
В справке отмечается, что санкции затронут не только Глеба Троценко, но в черный список вносятся также сеть личных активов и инвестиционных инструментов, используемых семьей Троценко.
Глеб Троценко – это сын Романа Троценко. Того самого Троценко, которому правительство Пашиняна передало акции Зангезурского медно-молибденового комбината(ЗММК), налогоплательщика номер один в Армении, отобрав их у прежнего владельца, и с апреля 2022 года именно Глеб Троценко является одним из основных бенефициаров ЗММК. Это подразумевает, что введенные США санкции могут затронуть и ЗММК, налогоплательщика номер один в Армении.
И вдруг сегодня ЗММК вспомнил, что Глеб Троценко больше не имеет к ЗММК никакого отношения. Отметим, что о его появлении в американском «черном списке» стало известно 3 ноября и ЗММК потребовалось около трех недель, чтобы как-то на это отреагировать. Реакция, которой лучше бы не было. Складывается впечатление, что в лице нового бенефициара мы имеем дело со ставленником, посредством которого Троценко намерен лавировать в ситуации с американскими санкциями.
В прессе уже писали о том, что Светлана Ершова всегда состояла в корпорациях Троценко, занимая руководящие должности.
Например, Ершова является вице-президентом AEON Corporation. Владельцем корпорации является Роман Троценко.
Светлана Ершова является также собственником связываемой с именем Р.Троценко компании «Профи» с долей 99,01%, компания управляет аэропортом Улан-Удэ.
Иными словами, Ершова – это человек Троценко, как говорят в простонародье, и смена реального бенефициара носит формальный характер. Очевидно, что это было сделано для американцев, возможно, чтобы попытаться ввести в заблуждение Госдеп. Между тем, напомним, Госдеп предупредил, что санкции коснутся и инвестиционных инструментов, используемых Троценко.
ЗММК – налогоплательщик номер один в РА, а появление основного владельца в американском «черном списке» подразумевает, что у нас возникнут серьезные проблемы на валютном рынке, поскольку экспорт минерально-сырьевой продукции обеспечивает 35% нашего экспорта. А это, в свою очередь, негативно скажется на экономике в целом.
От представления Ершовой новым реальным бенефициаром ЗММК создается впечатление, что Троценко уже поступили первые сигналы по поводу возможных ограничений, и они ищут пути для маневра.