Միրզոյանը ԵՄ դեսպաններին է ներկայացրել ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը 11/22/2023 21:01 | ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 22-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված Եվրոպական Միության և ԵՄ անդամ պետությունների դեսպանների հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ընդգրկուն օրակարգի հարցերի շուրջ: Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի և ԵՄ միջև քաղաքական երկխոսության խորացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին, տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության առավել զարգացման հեռանկարներին:
Ի թիվս այլնի, անդրադարձ է կատարվել օրեր առաջ Բրյուսելում կայացած ՀՀ-ԵՄ քաղաքական և անվտանգային հարցերով երկխոսության երկրորդ բարձրաստիճան նիստի անցկացմանը, Հայաստանում ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության գործունեությանը, ինչպես նաև Հայաստանում բարեփոխումների օրակարգին և ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը ԵՄ կողմից ցուցաբերվող շարունակական աջակցությանը՝ ՀՀ վարչապետի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահի հոկտեմբերի 5-ի համատեղ հայտարարությանը համահունչ:
ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացման և մարդկանց միջև շփումների ակտիվացման համատեքստում նախարար Միրզոյանը կարևորել է մուտքի արտոնագրերի ազատականացման երկխոսության մեկնարկի ուղղությամբ առկա դրական դինամիկան վերջնական որոշման կայացմանն ուղղորդելու կարևորությունը:
Հանդիպմանը քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր։ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է տարածաշրջանում կայունության և տևական խաղաղության հաստատման հարցում ՀՀ տեսլականը: Նախարարն ընդգծել է, որ այն հիմնված է այն հիմնական սկզբունքների վրա, որոնք իրենց արտացոլումն են գտել նաև հոկտեմբերին Գրանադայում Եվրոպական քաղաքական համայնքի շրջանակներում կայացած քառակողմ հանդիպումից հետո ընդունված հայտարարության մեջ և վերաբերում են տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչմանը, սահմանազատմանն ու տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակմանը:
Արարատ Միրզոյանը ԵՄ դեսպաններին է ներկայացրել ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի հիմքում դրված՝ տարածաշրջանում կապուղիների արդյունավետ ապաշրջափակման և շահավետ փոխկապակցվածության ձևավորման տեսլականը, ինչը կարող է նաև խաղաղության երաշխիք դառնալ:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ սեպտեմբերին իրականացված լայնածավալ ռազմական հարձակմանը և դրա հետևանքով ԼՂ լիակատար էթնիկ զտմանը՝ նախարար Միրզոյանը մասնավորապես նշել է Հայաստան բռնի տեղահանված ԼՂ հայության կարիքների և իրավունքների հասցեագրման անհրաժեշտությունն ու այդ ուղղությամբ իրականացվող քայլերը:

Мирзоян представил послам ЕС видение Армении относительно установления стабильности в регионе и проект "Перекресток мира" 11/23/2023   09:39  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян накануне встретился с аккредитованными в РА послами Евросоюза и стран-членов ЕС. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по вопросам обширной повестки дня партнерства между Арменией и ЕС. Собеседники предпринимаемых шагов, направленных на углубление политического диалога между Арменией и ЕС, перспектив дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества в различных сферах.
Среди прочего речь также зашла о состоявшемся несколько дней назад в Брюсселе втором заседании диалога Армения-ЕС по политическим вопросам и вопросам безопасности на высоком уровне, деятельности мониторинговой миссии ЕС в Армении, а также повестки дня реформ в Армении и оказываемого ЕС последовательного содействия укреплению демократических институтов в соответствии с совместным заявлением премьер-министра РА и председателя Европейской комиссии от 5 октября.
В контексте реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС и активизации контактов между людьми министр Мирзоян подчеркнул важность позитивной динамики в вопросе начала диалога по либерализации визового режима для принятия окончательного решения.
На встрече обсуждались вопросы региональной безопасности. Мирзоян представил видение Армении относительно установления стабильности и долгосрочного мира в регионе. Министр подчеркнул, что оно основано на основных принципах, которые также нашли отражение в заявлении, принятом по итогам четырехсторонней встречи, состоявшейся в Гранаде в октябре в рамках Европейского политического сообщества, и касаются взаимного признания территориальной целостности, делимитации границ и разблокирования региональных коммуникаций.
Арарат Мирзоян представил послам ЕС видение эффективного разблокирования коммуникаций и формирования выгодных взаимосвязей в регионе, лежащее в основе разработанного правительством РА проекта "Перекресток мира", которое также может стать гарантией мира.
Коснувшись широкомасштабного военного нападения, совершенного Азербайджаном против народа Нагорного Карабаха в сентябре, и последовавшей за ним полной этнической чистки, Мирзоян особо отметил необходимость удовлетворения потребностей и прав армян Нагорного Карабаха, насильственно перемещенных в Армению, и предпринятые в этом направлении шаги.