Ադրբեջանցիները ճանապարհ են կառուցում Շուշիի պատմական գերեզմանատան միջով․ Caucasus Heritage Watch 11/23/2023   11:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 5-ից մինչև նոյեմբերի 3-ն ընկած ժամանակահատվածում ադրբեջանցիները բուլդոզերներով ճանապարհ են հարթել Շուշիի պատմական գերեզմանատան միջով, որը հայտնի է որպես Երևանյան դարպասների մոտի գերեզմանոց. ահազանգում է Կովկասյան ժառանգության պաշտպանության միջազգային կազմակերպությունը (Caucasus Heritage Watch)։
Արբանյակից արված կադրերը հրապարակվել են կազմակերպության X-ի միկրոբլոգում։
Գերեզմանոցը շրջապատված է խիտ անտառով, ծառերի միջև կա առնվազն 78 տապանաքար՝ հայերեն տապանագրերով, որոնք թվագրվում են 1802-1913 թվավականներին։ Դեռևս հայտնի չէ, թե դրանցից քանիսն են վնասվել։
11:50 28/09/2023  |  Արտակարգ պատահարներՇուշի-Բերձոր ճանապարհին վթարվել է խաղաղապահների բենզատարը. երկու արցախցու մարդատար մեքենա այրվել է
09:16 22/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիներն ապամոնտաժել են Շուշիի հաղթական տանկը
21:10 20/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵղցահողն արդեն չկա, հողին են հավասարեցնում. Մեծ Շեն գյուղը շրջափակման մեջ է, տարհանում չենք կարողանում անել. գյուղապետ
19:59 19/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՇուշիի շրջանի Եղցահող համայնքը՝ ընդհանուր 150 բնակիչ, հայտնվել է ադրբեջանական կողմի անմիջական թիրախում. Արցախի ՄԻՊ

Азербайджан бульдозерами проложил дорогу через историческое кладбище в оккупированном Шуши - Caucasus Heritage Watch 11/23/2023 11:59 | Лента новостей
Международная организация по защите кавказского наследия (Caucasus Heritage Watch) бьет в набат: в период с 5 октября по 3 ноября с использованием бульдозеров азербайджанцы проложили дорогу через историческое кладбище в Шуши (культурная столица Республики Арцах, оккупированная Азербайджаном в ходе Арцахской войны осенью 2020 года – прим.ред.), известное как кладбище у "Ереванских ворот".
Спутниковые снимки опубликованы в микроблоге организации в соцсети.
На кладбище, окруженным густым лесом, среди деревьев, расположено по меньшей мере 78 надгробий с армянскими надписями, датированных периодом с 1802 по 1913 годы. Пока не ясно, сколько надгробий было повреждено.
"Это 5-е армянское кладбище, подвергшееся воздействию с ноября 2020 года после разрушения Мец Тагера и Сгнаха, а также повреждения кладбищ в Нижнем Шуши и возле Вазгенашена", – бьет тревогу CHW.