Ալեն Սիմոնյանը Իրաքի նախագահի հետ քննարկել է հայ-իրաքյան բարեկամական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները 11/23/2023 13:20 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 23-ին հյուրընկալել է Իրաքի Հանրապետության նախագահ Աբդ Ալ-Լատիֆ Ջամալ Ռաշիդի գլխավորած պատվիրակությանը:
Պաշտոնական ընդունելությանը հաջորդած առանձնազրույցի ընթացքում ՀՀ ԱԺ նախագահը եւ Իրաքի նախագահը մտքեր են փոխանակել երկու երկրների խորհրդարանների գործունեության նմանությունների, խորհրդարանում փոքրամասնությունների ներկայացվածության, տարածաշրջանում տեւական խաղաղություն հաստատելու շուրջ:
Ընդլայնված կազմով հանդիպմանը կողմերը խոսել են հայ-իրաքյան բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացումից, բազմոլորտ շփումների ակտիվացման անհրաժեշտությունից:
Քաղաքական երկխոսության համատեքստում կարեւորվել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերն ու նշանակությունը՝ միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման եւ ամրապնդման գործում առանձնացնելով պատգամավորական բարեկամական խմբերի դերը: Կողմերն արձանագրել են, որ վերջին տարիներին երկու երկրների միջեւ զգալիորեն ակտիվացել է քաղաքական երկխոսությունը, որն ամուր հիմք եւ երաշխիք է բոլոր ոլորտներում միջպետական հարաբերությունների զարգացման ու ամրապնդման համար:
Ալեն Սիմոնյանը, անդրադառնալով տարածաշրջանի անվտանգային խնդիրներին, ընդգծել է Հայաստանի Հանրապետության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի իրականացման կարեւորությունը. «Պարոն նախագահ, Ձեզ արդեն իսկ ներկայացվել են «Խաղաղության խաչմերուկին» վերաբերող մանրամասները: Այս նախագծի իրականացումը մեծ առավելություն կբերի այն ընդգրկող երկրներին, այդ թվում՝ Իրաքին՝ հաշվի առնելով Հայաստանից Իրաք թռիչքների կարճ տեւողությունը»: ՀՀ ԱԺ նախագահը հավելել է, որ նախագիծը տնտեսական եւ կապուղիների զարգացման հնարավորություններ է տալիս, ինչպես հարավկովկասյան տարածաշրջանի, այնպես էլ դրանից դուրս գտնվող երկրների համար:
Իրաքի նախագահը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, կարեւորել է Իրաքը Մերձավոր Արեւելքի տարածաշրջանում՝ որպես քաղաքականապես կայուն, տնտեսապես բարգավաճող, հարուստ պատմություն ունեցող երկիր: Երկրի պատմության եւ մշակույթի մեջ նա առանձնացրել է հայերի, հայ համայնքի դերը՝ շեշտելով, որ հայերն Իրաքում ժողովրդագրական պատկերի մաս են եւ մեծ դերակատարություն ունեն երկրի համար նշանակալի հարցերում: Նախագահ Աբդ Ալ-Լատիֆ Ջամալ Ռաշիդը նշել է, որ այս այցի նպատակը փորձի փոխանակումն է, ներդրումային քաղաքականության մանրամասներին ծանոթանալը եւ գործընկերային կապերի եւս մեկ անգամ վերահաստատումը:
Հանդիպումը եզրափակվել է Իրաքի նախագահի գրառմամբ ՀՀ ԱԺ պատվավոր հյուրերի գրքում: Նա, մասնավորապես, գրել է. «Բոլորս լիահույս ենք, որ Իրաքի հարաբերությունները Հայաստանի հետ կամրապնդվեն՝ ներառելով թե՛ օրենսդրական, եւ թե՛ իրավական համագործակցությունը»:

Понедельник 11 / 11 / 2024
Спикер парламента Армении обсудил с президентом Ирака перспективы развития дружественных отношений 11/23/2023   14:07  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 23 ноября принял делегацию, возглавляемую президентом Республики Ирак Абд аль-Латифом Джамалем Рашидом. Подробности приводит пресс-служба парламента Армении.
В ходе личной беседы после официального приема председатель НС и президент Ирака обменялись мнениями о сходстве деятельности парламентов двух стран, представительстве меньшинств в парламенте и установлении прочного мира в регионе.
На расширенной встрече стороны коснулись стабильного развития армяно-иракских дружественных отношений, необходимости активизации многогранных контактов.
В контексте политического диалога подчеркнуты роль и значение парламентской дипломатии, парламентских групп дружбы в развитии и укреплении межпарламентских связей. Стороны отметили, что в последние годы политический диалог между двумя странами значительно активизировался, является прочной основой и гарантией развития и укрепления межгосударственных отношений во всех сферах.
А.Симонян, обратившись к проблемам безопасности региона, подчеркнул важность реализации инициированного Республикой Армения проекта “Перекресток мира”: “Г-н Президент, Вам уже были представлены подробности по “Перекрестку мира”. Реализация этого проекта даст преимущества входящим в него странам, в том числе Ираку, учитывая кратковременность полетов из Армении в Ирак”. Спикер НС добавил, что проект предоставляет возможности для экономического и коммуникационного развития как для южнокавказского региона, так и для сопредельных стран.
Президент Ирака, поблагодарив за теплый прием, подчеркнул важность страны в регионе Ближнего Востока – как  политически стабильной, экономически процветающей, с богатой историей. Он выделил роль армян, армянской общины в истории и культуре государства, подчеркнув, что армяне являются частью демографической картины Ирака и играют большую роль в важных для страны вопросах. Президент Абд аль-Латиф Джамаль Рашид отметил, что цель данного визита – обмен опытом, ознакомление с подробностями инвестиционной политики и подтверждение еще раз партнерских связей.
Встреча завершилась записью президента Ирака в Книге почетных гостей НС РА. В частности, он написал: “Все мы полны надежд, что отношения Ирака с Арменией будут укрепляться, включая как законодательное, так и правовое сотрудничество”.
11:06 23/11/2023  |  Лента новостейПрезидент Ирака почтил память жертв Геноцида армян
00:04 23/11/2023  |  Лента новостейПрезидент Ирака надеется на дальнейшее укрепление отношений с Арменией
17:49 14/03/2023  |  Лента новостейВице-спикер Армении обсудил с делегацией парламента Ирака возможности сотрудничества
21:20 25/03/2021  |  Лента новостейАрмения и Ирак наращивают сотрудничество в военно-технической сфере: Пашинян встретился с Хаттабом
17:02 03/10/2019  |  Лента новостейПашинян поздравил премьер-министра Ирака по случаю Национального праздника
11:06 25/09/2017  |  Лента новостейВ Ереване сегодня стартует очередное заседание армяно-иракской межправительственной комиссии