Հայաստանն Ադրբեջանին առաջարկել է սահմանազատման հանձնաժողովների նիստ անցկացնել երկու երկրների միջև պետական սահմանին. ԱԳՆ 11/22/2023   11:07  |  Քաղաքական
Հայկական կողմը, ևս մեկ անգամ վերահաստատելով Հայաստանի քաղաքական կամքը՝ ջանքեր գործադրելու Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման և Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայության հաստատման ուղղությամբ, նոյեմբերի 21-ին ադրբեջանական կողմին է փոխանցել հարաբերությունների կարգավորմասն մասին համաձայնագրի իր՝ թվով 6-րդ խմբագրությունը։ Այս մասիննշվում է ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ։
«Հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ մինչ Հայաստանն ադրբեջանական վերջին առաջարկները ստանալուց հետո դիտարկում էր դրանք և պատրաստակամ էր շարունակել պայմանագրի նախագծի շուրջ բանակցությունները՝ չնայած ԼՂ-ում ծանր շրջափակման հետևանքով օրեցօր սրվող մարդասիրական ճգնաժամին, Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ին լայնածավալ ռազմական հարձակում իրականացրեց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ, որը հանգեցրեց ԼՂ ողջ հայ բնակչության բռնի տեղահանման։
Հաջորդիվ, շարունակելով բացահայտ կերպով արհամարհել խաղաղության գործընթացին վերադառնալու հնարավորությունը և այդ ուղղությամբ միջազգային գործընկերների ջանքերը, ադրբեջանական կողմը չմասնակցեց նախ Եվրոպական քաղաքական համայնքի շրջանակներում Գրանադայում, ապա Բրյուսելում երկրների ղեկավարների մակարդակով հանդիպումներին, թեև այդ հնգակողմ և եռակողմ հանդիպումները նախապես համաձայնեցված էին:
Հայկական կողմը շարունակել է աշխատանքները համաձայնագրի տեքստի շուրջ և առավել արդյունավետ է համարել դրանք ներկայացնել Ադրբեջանին հենց ենթադրվող հանդիպումների ընթացքում։ Այնուամենայնիվ, բանակցային գործընթացը փակուղի մտցնելու և մեր տարածաշրջանում տևական խաղաղության հասնելու փորձերը կանխելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետությունը կառուցողականորեն փոխանցել է համաձայնագրի վերաբերյալ իր դիտարկումները և, ինչպես բազմիցս նախկինում, ապացուցել է, որ պատրաստ է կրկին ներգրավվել բանակցություններում՝ որպես ուղենիշ ունենալով՝
միմյանց տարածքային ամբողջականության՝ առանց երկիմաստությունների փոխադարձ ճանաչումը և հարգումը,
համաձայն Ալմա-Աթայի հռչակագրի և խորհրդային ամենաթարմ լեգիտիմ քարտեզների հիման վրա հետագա սահմանազատման
գործընթացի իրականացումը,
պետությունների ինքնիշխանության ու իրավազորության լիակատար հարգման և հավասարության ու փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա տարածաշրջանի ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը։
Հայկական կողմը շարունակում է կարծել, որ չնայած բոլոր բարդություններին և մարտահրավերներին՝ կա երկու երկրների միջև խաղաղության հաստատման իրական հնարավորություն, որը կարող է իրացվել երկուստեք քաղաքական կամքի առկայության պարագայում: Հայկական կողմը շարունակում է դրսևորել այդ կամքը: Այդ կամքի արտահայտություններից է նաև այն, որ Հայաստանն Ադրբեջանին առաջարկել է սահմանազատման հանձնաժողովների նիստ անցկացնել երկու երկրների միջև պետական սահմանին:
20:59 21/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը Մինսկ չի մեկնի
13:17 21/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳՆ-ն ու ԱԽՔ-ը լռում են, ՊՆ-ն՝ հերքում. Հայաստանն Ուկրաինային խորհրդային հրթիռներ չի փոխանցի
19:04 20/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍտորագրվել է «ՀՀ և ԵՄ միջև Հայաստանում ԵՄ առաքելության կարգավիճակի վերաբերյալ» համաձայնագիրը
22:01 18/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱնհանդուրժողականության կամ դրա հրահրման դեպքերն անընդունելի են․ ԱԳՆ խոսնակ
19:04 17/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎահե Գևորգյանն ընդունեց ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Պիա Կաումային
21:17 16/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄԷ-ն պատրաստակամ է աջակցելու ՆԳ նախարարությանը. Արփինե Սարգսյանն ընդունել է արտակարգ և լիազոր դեսպանին

Армения предлагала Азербайджану провести на госгранице встречу комиссий по делимитации – МИД РА 11/22/2023   12:16  |  Политика
Армянская сторона, еще раз подтвердив политическую волю Армении приложить усилия по нормализации отношений с Азербайджаном и установлению мира и стабильности на Южном Кавказе, 21 ноября передала азербайджанской стороне шестую редакцию соглашения об урегулировании отношений. Об этом говорится в заявлении министерства иностранных дел Армении в ответ на заявление МИД Азербайджана от 21 ноября.
Пока Армения после получения последних азербайджанских предложений изучала их и готовилась к продолжению переговоров вокруг проекта соглашения, несмотря на обостряющийся день ото дня гуманитарный кризис из-за тяжелой блокады Нагорного Карабаха, Азербайджан 19 сентября предпринял широкомасштабное военное нападение на народ Нагорного Карабаха, что привело к насильственному перемещению всего армянского населения Нагорного Карабаха, напомнили в ведомстве.
"Далее, продолжая открыто игнорировать возможность возвращения к мирному процессу и усилия международных партнеров в этом направлении, азербайджанская сторона не приняла участия во встречах на уровне глав государств сначала в Гранаде в рамках саммита Европейского политического сообщества, а затем в Брюсселе, несмотря на то, что эти пятисторонняя и трехсторонняя встречи были согласованы заранее", - отметили в ведомстве.
В МИД РА указали, что армянская сторона продолжила работу над текстом соглашения и посчитала наиболее эффективным представить ее Азербайджану именно в ходе предполагаемых встреч.
Тем не менее, отметили в МИД Армении, чтобы предотвратить попытки завести переговорный процесс в тупик и с целью достижения долгосрочного мира в нашем регионе, Республика Армения конструктивно передала свои замечания по соглашению и, как неоднократно бывало ранее, доказала, что готова вновь участвовать в переговорах, используя в качестве ориентира: недвусмысленное взаимное признание и уважение территориальной целостности друг друга, проведение дальнейшего процесса делимитации в соответствии с Алма-Атинской декларацией и новейшими легитимными советскими картами, разблокирование инфраструктур региона на основе полного уважения суверенитета и юрисдикции государств и принципов равенства и взаимности.
"Армянская сторона продолжает считать, что, несмотря на все сложности и вызовы, существует реальная возможность установления мира между двумя странами, которая может быть реализована при наличии политической воли с обеих сторон. Армянская сторона продолжает демонстрировать такую волю. Одним из проявлений этой воли является и то, что Армения предложила Азербайджану провести заседание комиссий по делимитации на государственной границе между двумя странами", - говорится в заявлении МИД.