Նոյեմբերի 27-ին Գրիգորի Խաչատուրովը կա՛մ պետք է ազատ արձակվի, կա՛մ ՀՀ-ում դատական համակարգ գոյություն չունի․ Միհրան Պողոսյան 11/21/2023   11:41  |  Դատական ռեպորտաժներ
Նոյեմբերի 27-ին Գրիգորի Խաչատուրովը կա՛մ պետք է ազատ արձակվի, կա՛մ ՀՀ-ում դատական համակարգ գոյություն չունի։ Այս մասին հրավիրված մամուլի ասուլիսին ասաց գեներալ-մայոր Գրիգորի Խաչատուրովի պաշտպանական խմբի անդամ Միհրան Պողոսյանը։
«Սեպտեմբերի 20-ին ունենք Վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշում, որով արձանագրվել է, որ հոկտեմբերի 15-ից հետո Գրիգորի Խաչատուրովին կալանքի տակ պահելն իրավաչափ չէ, եթե ի հայտ չգան նոր, ծանրակշիռ հանգամանքներ։ Ընդ որում, դատարանն արձանագրել է, որ ծանրակշիռ հանգամանքներ չկան, այսինքն՝ հոկտեմբերի 15-ից հետո կալանքի տակ պահելն անօրինական է»,- նշեց Պողոսյանը՝ հավելելով, որ հոկտեմբերի 4-ին այդ դատական ակտը ներկայացնում են դատարանին, սակայն դատարանը որոշում է կրկին երկարացնել կալանքի ժամկետը՝ ևս երկու ամսով։
Փաստաբանները բողոքարկել են այս որոշումը, ինչը մակագրվել է այն դատավորին, որն ասել է՝ Գրիգորի Խաչատուրովին հոկտեմբերի 15-ից հետո կալանքի տակ պահելն իրավաչափ չէ․ «Հիմա, եթե դատավոր Հովհաննիսյանը իրավական որոշումներ հայտնի, հետո այդ դիրքորոշումները վերահաստատելու ժամանակ հրաժարվի իր իսկ դիրքորոշումներից, էլ ինչի՞ համար է զբաղվում իրավաբանությամբ»։
Պողոսյանը նշում է, որ բողոքի շրջանակներում, եթե ինքնաբացարկ հայտնվի, ապա ակնհայտ կլինի, որ դատավորները փախչում են որոշում կայացնելուց, քանի որ պրակտիկայում ընդունված չէ, որ նախկինում կայացված որոշման համար պետք է ինքնաբացարկ հայտնի, ըստ այդմ, նրա կարծիքով, դատարանը պետք է վերահաստատի սեպտեմբերի 20-ի որոշումը։
«Հակառակ պարագայում՝ ես պնդում եմ, որ ՀՀ-ում իրավական առումով դատարան գոյություն չունի։ Ոչ մի ողջամիտ անձ ինձ չի կարող բացատրել, թե ինչպես կարող է դատարանն արձանագրի, որ անձի՝ հոկտեմբերի 15-ից հետո կալանքի տակ գտնվելն իրավաչափ չի, ընդամենը երկու ամիս հետո նույն հիմքերով բողոքի դեպքում հակառակ որոշում կայացնի»,- ասաց Պողոսյանը։
17:42 04/10/2023  |  Դատական ռեպորտաժներԳրիգորի Խաչատուրովի կալանավորման ժամկետը երկարացվեց
16:07 27/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵս տեսա հպարտ և անկոտրում գեներալի, ով հեգնական ժպիտով ու իր սպայական պատվի բարձրունքից է նայում իրեն ազատազրկման տարած մանր ու մեծ դերակատարներին. Մելքոնյան
20:50 14/08/2023  |  Քաղաքացիական իրավունքԴատարանը պարտավորեցրել է Իգոր Խաչատուրովին՝ ներողություն խնդրել Ստյոպա Սաֆարյանից
22:30 08/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԳեներալ Գրիգորի Խաչատուրովը նույն սառնասրտությամբ շարունակում է ապրել
13:24 01/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԳրիգորի Խաչատուրովի ազատության մեջ մնալը կարող էր խոչընդոտ լինել միայն թուրք-ադրբեջանական տանդեմի համար.Ռուբեն Մելքոնյան (տեսանյութ)
12:45 01/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԽաչատուրովին պատժում են սպայական արժանապատիվ վարքագծի, երկրի սահմանները ամուր պահելու համար. Թաթուլ Պետրոսյան (տեսանյութ)
12:14 01/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԽաչատուրովի գործին առնչություն ունեցած քննիչ, դատախազը, դատավորները տարբեր եղանակներով խնդրում են ներողամիտ լինել՝ ասելով, որ հրահանգը վերեւից է գալիս. փաստաբան (տեսանյութ)

Григория Хачатурова 27 ноября должны отпустить на свободу, в противном случае в стране нет правосудия - адвокат 11/21/2023 12:41 | Судебный репортаж
Бывшего командира третьего армейского корпуса ВС Армении генерал-майора Григория Хачатурова 27 ноября должны отпустить на свободу, в противном случае можно будет заявить, что в стране нет правосудия. Об этом заявил журналистам его адвокат Мигран Погосян.
"По состоянию на 20 сентября есть постановление Апелляционного суда, которым зафиксировано, что содержание Григория Хачатурова под стражей после 15 октября неправомерно, если не вскроются новые весомые обстоятельства. Причем суд зафиксировал отсутствие весомых обстоятельств, то есть содержание под стражей после 15 октября незаконно", - отметил Погосян.
Адвокат добавил, что 4 октября упомянутый судебный акт они предъявили суду, однако суд решает снова продлить срок ареста еще на два месяца.
Адвокаты обжаловали упомянутое решение. Жалоба поступила на рассмотрение к судье, который заявил о неправомерности содержания Григория Хачатурова под стражей после 15 октября.
"Теперь если судья Ованнисян огласит решения, а затем во время подтверждения этих позиций откажется от собственной же позиции, то тогда зачем он занимается юриспруденцией?" - отметил он.
Погосян указал, что в случае если рамках рассмотрения жалобы будет заявлено о самоотводе, то станет очевидно, что судьи бегут от вынесения решения, поскольку практика самоотвода за ранее вынесенное решение не принята, соответственно, Погосян отмечает, что суд должен подтвердить решение от 20 сентября.
"В противном случае я утверждаю, что суда в РА в юридическом плане не существует. Ни один благоразумный человек не может мне объяснить, как может суд констатировать неправомерность содержания человека под стражей после 15 октября, а всего через два месяца в случае с жалобой на том же основании вынести противоположное решение", - сказал Погосян.