Միրզոյանը Կանադայի Սենատի անդամի հետ հանդիպմանը անդրադարձել է տարածաշրջանում կայունության հաստատման, Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ ներդրվող ջանքերին 11/21/2023 15:37 | ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Կանադայի Սենատի անդամ Լեո Հուսակոսին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Կանադայի միջև քաղաքական երկխոսության օրակարգին առնչվող հարցեր: Արարատ Միրզոյանը գոհունակությամբ նշել է երկկողմ հարաբերություններում, ինչպես նաև տարածաշրջանում Կանադայի ներգրավվածության ավելացմանն ուղղված դրական զարգացումները՝ այս համատեքստում ընդգծելով Երևանում Կանադայի ռեզիդենտ դեսպանության բացումն ու Կանադայի մասնակցությունը ԵՄ մշտադիտարկման առաքելությանը:
Երկուստեք ընդգծվել է երկկողմ փոխգործակցության հետագա ընդլայնման ուղղությամբ շարունակական ջանքերի գործադրման կարևորությունը՝ հաշվի առնելով առկա բարեկամական ու արժեքահեն կապերը և ի աջակցություն Հայաստանի կողմից ընտրված ժողովրդավարական ուղու:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել նաև Հարավային Կովկասում և դրա շուրջ ձևավորված անվտանգային իրավիճակի վերաբերյալ: Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է տարածաշրջանում կայունության հաստատման, Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ ներդրվող ջանքերին, առկա մարտահրավերներին, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի փաստացի էթնիկ զտման հետևանքով բռնի տեղահանված հայերի կարիքների և իրավունքների հասցեագրման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող քայլերին:

Глава МИД Армении обсудил с канадским сенатором ситуацию на Южном Кавказе 11/21/2023   16:21  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял члена Сената Канады Лео Хусакоса. Об этом сообщает пресс-служба МИд Армении.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы, связанные с политической повесткой дня двух стран. Мирзоян выразил удовлетворение позитивной динамикой в двусторонних отношениях, а также наращиванием присутствия Канады в регионе, отметив важность открытия посольства в Ереване и участия в мониторинговой миссии ЕС.
Стороны подчеркнули важность продолжения усилий по дальнейшему расширению двустороннего взаимодействия.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о ситуации с безопасностью на Южном Кавказе и вокруг него. Арарат Мирзоян коснулся усилий Армении по установлению стабильности в регионе, прилагаемых усилий по урегулированию отношений с Азербайджаном, текущих вызовов, а также предпринимаемых правительством РА шагов по удовлетворению нужд и прав армян Нагорного Карабаха, насильственно перемещенных фактически вследствие этнической чистки.
16:46 20/11/2023  |  Лента новостейПремьер Армения подчеркнул важность развития сотрудничества с Канадой в различных направлениях