Վարչապետ Փաշինյանն ընդունել է ՄԹ Եվրոպայի հարցերով նախարար Լեո Դոքերթիին 11/20/2023   17:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով նախարար Լեո Դոքերթիին:
Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության միջև հարաբերություններն ունեն ակտիվ բնույթ ու կարևորել օրերս տեղի ունեցած ՀՀ-ՄԹ ռազմավարական երկխոսության առաջին նիստը: Նիկոլ Փաշինյանը համոզմունք է հայտնել, որ հայ-բրիտանական համագործակցությունն ունի մեծ ներուժ և բարձր մակարդակի փոխայցերը կնպաստեն դրա լիարժեք իրացմանը:
Լեո Դոքերթին շեշտել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի` օրերս Միացյալ թագավորություն կատարած պաշտոնական այցը, ինչը նոր ազդակ է հաղորդել երկկողմ կապերի ընդլայնմանն ու խորացմանը: Եվրոպայի հարցերով նախարարը շեշտել է Հայաստանի հետ փոխգործակցությունը խորացնելու ՄԹ շահագրգռվածությունը:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին վերաբերող հարցերի: Շեշտվել է 2023 թվականի մայիսի 14-ի և հուլիսի 15-ի` Բրյուսելում կայացած եռակողմ հանդիպումների արդյունքներով համաձայնեցված սկզբունքների հիման վրա խաղաղության գործընթացը շարունակելու կարևորությունը:
Քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով 100 հազարից ավելի բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին, ինչպես նաև դրանց հաղթահարման ուղղությամբ Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող քայլերին: Այս առումով, կարևորվել է միջազգային հանրության կողմից հումանիտար աջակցությունը ԼՂ բնակչությանը:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ:
15:23 20/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Կանադայի խորհրդարանական պատվիրակությանը
14:16 20/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիայի անդամ ՀԿ-ների ներկայացուցիչներին

Докерти заявил Пашиняну о заинтересованности Великобритании в углублении сотрудничества с Арменией. 11/20/2023   17:50  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял министра по делам Европы Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Лео Докерти. Подробности приводит пресс-служба главы правительства Армении.
Премьер-министр отметил, что отношения между Арменией и Великобританией носят активный характер и подчеркнул важность состоявшегося недавно первого заседания Стратегического диалога Армения-Великобритания. Никол Пашинян выразил уверенность, что армяно-британское сотрудничество имеет большой потенциал и взаимные визиты на высоком уровне будут способствовать его полной реализации.
Лео Докерти подчеркнул, что недавний официальный визит министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна в Великобританию придал новый импульс расширению и углублению двусторонних связей. Министр по делам Европы подчеркнул заинтересованность Великобритании в углублении сотрудничества с Арменией.
Были затронуты вопросы, связанные с процессом регулирования армяно-азербайджанских отношений. Была подчеркнута важность продолжения мирного процесса на основе принципов, согласованных на состоявшихся в Брюсселе 14 мая и 15 июля 2023 года трехсторонних встречах.
Были обсуждены гуманитарные проблемы более 100 тысяч вынужденных переселенцев в результате проведенной Азербайджаном политики этнической чистки в Нагорном Карабахе, а также шаги правительства Армении по их решению. В этом контексте была подчеркнута важность гуманитарной поддержки международного сообщества населению Нагорного Карабаха.
Состоялся обмен мнениями по региональному миру и стабильности, а также представляющим взаимный интерес другим вопросам.
14:28 15/11/2023  |  Лента новостейГлава МИД Армении встретился с советниками премьер-министра Великобритании
17:06 14/11/2023  |  Лента новостейГлава МИД Армении заявил о новой вехе и важный повороте в отношениях с Великобританией
09:41 14/11/2023  |  Лента новостейГлавы МИД Армении и Великобритании дали старт стратегическому диалогу между Ереваном и Лондоном
09:21 13/11/2023  |  ПолитикаГлава МИД Армении отправится в Великобританию, запланировано первое заседание Стратегического диалога между Ереваном и Лондоном
12:48 09/06/2023  |  Лента новостейСпикер НС Армении верит, что давление международных партнеров может предотвратить дальнейшую агрессию Азербайджана