Հայաստանը Հնդկաստանից կստանա MArG 155 տեսակի անվավոր ինքնագնաց հաուբիցներ 11/20/2023 12:08 | ԼՐԱՀՈՍ
Հրետանային համակարգերի արտադրությամբ զբաղվող հնդկական Bharat Forge ընկերությունը հաստատել է, որ վերջերս ցուցադրված MArG 155 անվավոր ինքնագնաց հաուբիցները նախատեսված են Հայաստանի համար:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է հնդկական IDRW (Indian Defence Research Wing) հարթակը՝ նշելով, որ սա լուրջ ձեռքբերում է Հնդկաստանի համար, որը ջանքեր է գործադրում տեղական արտադրության պաշտպանական սպառազինությունը միջազգային գործընկերներին արտահանելու ուղղությամբ:
«Հայաստանի հետ գործարքը հիմնված է երկու երկրների միջև ռազմավարական համագործակցության վրա, որի արդյունքում Հնդկաստանը պաշտպանական սպառազինության առանցքային մատակարար է դարձել Հայաստանի համար: 2020 թվականին Հայաստանը Հնդկաստանից ձեռք է բերել 4 միավոր Swathi շարժական ռադարներ, իսկ 2022 թվականի սեպտեմբերին ստորագրվել է Pinaka բազմափող հրթիռային կայանների, հակատանկայի հրթիռների և տարբեր տեսակի զինամթերքի ձեռքբերման 245 միլիոն դոլարի պայմանագիր», - գրում է պարբերականը:
«MArG 155-ը արդիական հրետանային համակարգ է, որում միավորված են հզորությունը, ճշգրտությունը և շարժունակությունը: Սարքավորված լինելով 155 մմ-անոց 39 տրամաչափի թնդանոթով և քարշակող 4 անիվներով, այն բացառիկ մանևրականություն է ապահովում ցանկացած տեղանքում: Մինչև 30 աստիճան անկյունները հաղթահարելու, ինչպես նաև «կրակել և փախչելու» կարողություններն այն դարձնում են ճկուն և ահեղ զենք մարտական ժամանակակից իրավիճակներում», - հավելում է հարթակը։

Армения закупила у Индии 155 колесных самоходных гаубиц MArG 11/20/2023 12:22 | Лента новостей
Индийский производитель артиллерийских систем Bharat Forge подтвердил, что недавно продемонстрированные ею бронированные самоходные гаубицы MArG 155 предназначены для Армении. Об этом, как передает агентство «Арменпресс», сообщает индийский портал IDRW (Indian Defense Research Wing), отмечая, что это серьезное достижение для Индии, которая прилагает усилия по экспорту оборонного вооружения отечественного производства международным партнерам.
«Сделка с Арменией основана на стратегическом сотрудничестве между двумя странами, в результате которого Индия стала ключевым поставщиком оборонительного вооружения для Армении. В 2020 году Армения закупила у Индии 4 единицы мобильных радаров «Свати», а в сентябре 2022 года был подписан контракт на сумму $245 миллионов на закупку систем залпового огня «Пинака», противотанковых ракет и различных видов боеприпасов», - пишет газета.
«MArG 155 - современная артиллерийская система, сочетающая в себе мощь, точность и мобильность. Оснащенный 155-мм пушкой 39 калибра и четырехколесной тягой, он обеспечивает исключительную маневренность на любой местности. Способность преодолевать углы до 30 градусов, а также возможность «стрелять и убегать» делают его гибким и грозным оружием в современных боевых ситуациях», - сообщает портал.