Ադրբեջանում ճնշումներ են մամուլի նկատմամբ. խուզարկել են Abzas Media-ի գրասենյակը 11/20/2023 17:32 | Միջազգային լրահոս
Ադրբեջանում ոչիշխանական լրատվամիջոցների հանդեպ ճնշումները շարունակվում են։
Այսօր առավոտյան Ադրբեջանի ոստիկանությունը խուզարկություն է սկսել Abzas Media (Abzas.org) հրատարակության գրասենյակում, որի տնօրեն Ուլվի Հասանլին ավելի վաղ բերման է ենթարկվել։
Լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին թույլ չեն տալիս մուտք գործել խմբագրություն, իսկ ոստիկանությունն արգելափակել է մուտքը հրատարակության աշխատակիցների համար: Տարածքի ներսում փաստաբան Զիբեյդա Սադիգովան է։
Ըստ երևույթին, հետաքննությունը փնտրում է օտարերկրյա ֆինանսավորման ապացույցներ՝ ավանդական մեղադրանք, որ սովորաբար ներկայացվում է կառավարությանը քննադատող լրատվամիջոցներին: Միաժամանակ իշխանությունները պատճառներ են փնտրում լրագրողներին հարկերից խուսափելու, խարդախության և տնտեսական այլ հանցագործությունների մեջ մեղադրելու համար։
AbzasMedia-ն ստեղծվել է 2016 թվականին մի խումբ քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստների կողմից: Լրատվամիջոցի հրապարակումներում զգալի տեղ են զբաղեցնում Ադրբեջանում կոռուպցիայի և քաղաքացիների իրավունքների ոտնահարման դեպքերի հետաքննությունները։

В Азербайджане продолжаются репрессии против СМИ: полиция нагрянула с обыском в офис издания Abzas Media 11/20/2023   17:55  |  Международные новости
В Азербайджане продолжаются репрессии против  непровластных СМИ.
Сообщается, что сегодня утром полиция начала обыск в офисе издания Abzas Media (Abzas.org), директор которого Ульви Гасанли был задержан ранее.
Представители СМИ на место не допускаются, полиция перекрыла доступ и самим сотрудникам издания.  Внутри помещения находится адвокат Зибейда Садыгова.
Судя по всему, следствие ищет свидетельства иностранного финансирования - это традиционное обвинение, которое предъявляется СМИ, подвергающим правительство критике. Одновременно, власти ищут повод, чтобы обвинить журналистов в уклонении от уплаты налогов, мошенничестве и прочих экономических преступлениях.
AbzasMedia был создан в 2016 г. группой активистов гражданского общества. Значительное место в публикациях издания занимают расследования коррупции и нарушения прав граждан.