Արգենտինայի նոր նախագահ է ընտրվել հակառուս թեկնածուն 11/20/2023   14:47  |  Միջազգային լրահոս
Ինչպես հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը՝ վկայակոչելով երկրի Ազգային ընտրական պալատի տվյալները, ձայների ավելի քան 94%-ի հաշվարկից հետո Միլեյը ստացել է ընտրողների ավելի քան 55%-ի (ավելի քան 13,78 մլն ընտրող) աջակցությունը։
Նրա մրցակիցը՝ էկոնոմիկայի նախարար Սերխիո Մասսան, որը ներկայացնում է իշխող ձախ կենտրոնամետ «Միություն հանուն Հայրենիքի» կոալիցիան, ճանաչել է Միլեյի հաղթանակը նույնիսկ պաշտոնական արդյունքների հրապարակումից առաջ՝ զանգել ու շնորհավորել է նրան։
Նոր նախագահը պաշտոնը կստանձնի դեկտեմբերի 10-ին և կպաշտոնավարի մինչև 2027 թվականի ավարտը։
Նախագահական քարոզարշավի ժամանակ Միլեյը հայտարարել է, որ ընտրվելու դեպքում աննախադեպ քաղաքական ու տնտեսական բարեփոխումներ կիրականացնի։ Մասնավորապես, նա խոստացել է դոլարիզացնել տնտեսությունը։
Արգենտինան ներկայումս ծանր տնտեսական իրավիճակ է ապրում՝ երկրում գնաճը հասել է 143%-ի։
Ըստ լրատվամիջոցի՝ Միլեյը հանդես է գալիս Չինաստանի, Բրազիլիայի և Ռուսաստանի հետ համագործակցությունից հրաժարվելու օգտին՝ հօգուտ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի։
16:33 09/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրգենտինայի հայ համայնքը Ադրբեջանի դեսպանության դիմաց ակցիայով դատապարտել է ԼՂ-ում էթնիկ զտումները
20:32 29/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱնահիտ Մանասյանն Արգենտինայի դեսպանին ներկայացրել է Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով մարդու իրավունքների պաշտպանության խնդիրները
21:59 12/03/2023  |  ԱնցուդարձԱրգենտինացի բլոգերն ամուսնացել է ինքն իր հետ, իսկ մեկ օր անց ամուսնալուծվել` հայտարարելով, թե չի դիմանում
20:08 24/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մենք պատրաստ ենք համագործակցություն ծավալել նախարարության ենթակայության բոլոր բնագավառներում»․Դումանյանն ընդունել է ՀՀ-ում Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիանո Վերգարային
21:23 31/08/2022  |  Միջազգային լրահոսԱրգենտինայում անհայտ վիրուսի պատճառով մեկ մարդ մահացել է, չորսը` հոսպիտալացվել
23:49 27/06/2022  |  Միջազգային լրահոսԻրանն ու Արգենտինան BRICS-ին անդամակցելու հայտ են ներկայացրել․ Զախարովա
00:03 14/08/2021  |  Միջազգային լրահոսԱրգենտինայում նախագահի լուսանկարի պատճառով սկանդալ Է բորբոքվել
18:32 13/08/2021  |  Միջազգային լրահոսԱրգենտինայում 10 հազար դոլարով վաճառքի է դրվել ենթադրյալ այն անձեռոցիկը, որը, իբր, Մեսսին օգտագործել է իր հրաժեշտի ասուլիսի ժամանակ
23:05 17/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Այվազյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Արգենտինայի ԱԳ, միջազգային առևտրի և պաշտամունքի նախարարի հետ

Милею "милей" США: новым президентом Аргентины стал противник сотрудничества с Россией 11/20/2023   09:59  |  Международные новости
Либертарианец от партии "Свобода наступает" Хавьер Милей становится победителем президентских выборов в Аргентине, свидетельствуют предварительные результаты голосования.
Как передает агентство "Интерфакс" со ссылкой на данные Национальной избирательной палаты страны, после подсчета более 94% голосов Милей получил поддержку свыше 55% избирателей (более 13,78 млн).
Его соперник министр экономики Серхио Масса, представляющий правящую левоцентристскую коалицию "Союз ради родины", еще до объявления официальных результатов признал победу Милея.
"Милей - президент, избранный на следующие четыре года", - сказал Масса, добавив, что уже позвонил Милею, чтобы поздравить его.
Новый президент вступит в должность 10 декабря и пробудет на посту до конца 2027 года.
В ходе президентской кампании Милей заявлял, что в случае избрания проведет беспрецедентную политическую и экономическую реформу. В частности, он обещал провести долларизацию экономики. Милей также сообщал, что сократит государственные расходы, закрыв министерства культуры, образования и культурного разнообразия Аргентины, а также отменит государственные субсидии.
Аргентина сейчас переживает сложную экономическую ситуацию, инфляция в стране достигла 143%.
Как пишут СМИ, Милей выступает за отказ от сотрудничества с Китаем, Бразилией и Россией в пользу США и Израиля. Кроме того, Милей против вступления Аргентины в БРИКС и заявляет, что не хочет вести дела с коммунистами и социалистами.