Հստակ պահանջում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն ապահով վերադարձի երաշխիքներ ունենա․ ԵՄ խոսնակի բացառիկ հարցազրույցը 11/17/2023 12:58 | ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպական Միության արտաքին հարաբերությունների հարցերով գլխավոր խոսնակ Պետեր Ստանոն պարզաբանել է Եվրոպական Միությունից հնչող հայտարարությունները Հայաստանին Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի միջոցով աջակցելու, երկրի հետ վիզաների ազատականացման շուրջ գործընթաց սկսելու վերաբերյալ։ Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցին տված բացառիկ հարցազրույցում Պետեր Ստանոն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի հայտարարությանը, որով վերջինս ԵՄ-ին մեղադրել էր տարածաշրջանում նոր հակամարտություն խթանելու մեջ ու սպառնացել համարժեք պատասխանով։
Ստանոն խոսել է նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի՝ իրենց տներ վերադարձի կարևորության մասին՝ միջազգային երաշխիքի ներքո։
-Պարոն Ստանո, ԵՄ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստից հետո վիզանների ազատականացման հնարավորությունների մասին խոսեց ԵՄ բարձր հանձնակատար Ժոզեպ Բորելը։ Որքանո՞վ է սա իրատեսական և ի՞նչ գործընթացներից է կախված կյանքի կոչվելը։
-Եվրամիությունը հոկտեմբերին ԵՄ ղեկավարների մակարդակով կայացած հանդիպման ժամանակ շատ հստակ ասաց, որ մենք ցանկանում ենք ուղիներ փնտրել Հայաստանին հետագա աջակցության և Հայաստանի հետ մեր համագործակցությունը խորացնելու համար։ Այնուհետև արտաքին գործերի նախարարների կողմից քննարկումներ եղան, և նախարարներն ասացին, որ ԵՄ կողմից դիտարկվող ուղիներից մեկը վիզային ռեժիմի ազատականացումն է։ Այսպիսով, մենք պատրաստվում ենք ուսումնասիրել Հայաստանի հետ վիզայի ազատականացման տարբերակները: Սա նշանակում է, որ մենք կսկսենք գործընթաց՝ տեսնելու, թե արդյոք դա իրագործելի՞ է, հնարավո՞ր է։ Վիզաների ազատականացումը շատ կարևոր բան է, քանի որ այն շոշափելի և տեսանելի է մարդկանց համար: Բայց դա նաև մի բան է, որին բոլոր անդամ պետությունները պետք է համաձայնություն տան։ Կան նաև առաջադրանքներ, որոնք պետք է կատարվեն գործընկեր երկրի կողմից, այս դեպքում՝ Հայաստանի։ Կարևոր է, որ համաձայնություն լինի: Մենք ցանկանում ենք սկսել դիտարկել տարբերակները և ուսումնասիրել վիզաների ազատականացման հնարավորությունը: Այսպիսով, գործընթաց ենք սկսում։ Սա գործընթացի սկիզբն է, բայց դա գործընթաց է, որը, ի վերջո, եթե ամեն ինչ լավ ընթանա, կարող է մեծ օգուտ բերել Հայաստանի քաղաքացիներին։
-Խոսքն ի՞նչ առաջադրանքների մասին է, մեկ-երկու օրինակ կարո՞ղ եք բերել։
-Ընդհանուր առմամբ, ազատականացման համար կան տեխնիկական պահանջներ, որոնցից է, օրինակ, կենսաչափական անձնագրերի պահանջը։ Բայց նաև քաղաքական պահանջներ՝ համոզվելու, որ երկրում քաղաքական շրջանակը թույլ չի տալիս մարդկանց չարաշահել ապաստանի համակարգը, որ մարդկանց չեն ստիպում լքել երկիրը և ապաստան հայցել։ Դա հիմնական առաջնահերթություններից մեկն է, երբ խոսքը գնում է վիզայի մասին: Մենք չենք ցանկանում, որ հանկարծակի ավելանան ապաստան հայցողները, պետք է կանխել առանց վիզայի կամ ազատականացված ճանապարհորդության ռեժիմի չարաշահումը։ Այսպիսով, նախ կարևոր է քաղաքական և տեխնիկական լոգիստիկ չափանիշների պահպանումը հայտատուի կողմից, իսկ հետո, իհարկե, անդամ պետությունները պետք է համոզվեն, պետք է վստահ լինեն, որ ամեն ինչ արվել է գործընկեր երկրի կողմից, որպեսզի վիզային ռեժիմի ազատականացումը չչարաշահվի։
-Բարձր հանձնակատարի ասուլիսի երկրորդ կետը Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի միջոցով աջակցության մեխանիզմի մասին էր։ Ի՞նչ է իրենից ներկայացնում Հայաստանին աջակցությունը Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի մեխանիզմի միջոցով։ Սա Հայաստանում տարբեր մեկնաբանությունների է արժանանում։ Ի՞նչ բացատրություն ունեք։
-Միգուցե, լավ կլիներ բացատրել, թե ինչ է նշանակում Խաղաղության եվրոպական գործիքը։ Դա Եվրամիության գործիքն է, ֆինանսական գործիքը, որի միջոցով մենք աջակցում ենք երկրներին, երբ խոսքը վերաբերում է նրանց ճկունության, դիմակայունության ամրապնդմանը, կայունությունն ու անվտանգությունն ամրապնդելու նրանց կարողությանը։ Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամն ունի երկու մակարդակ։ Օրինակ՝ Ուկրաինայում մենք այն շատ ենք օգտագործում, որպեսզի օգնենք զինվորականներին պաշտպանել երկիրը Ռուսաստանի անօրինական ագրեսիայից։ Բայց այլ երկրներում հիմնադրամն օգտագործում ենք, օրինակ, ֆինանսավորելու մեր խաղաղ առաքելությունները կամ դիտորդական կամ մոնիտորինգային առաքելությունները: Այդպես է նաև Հայաստանի դեպքում։ Այսպիսով, օրինակ, ԵՄ առաքելությունը, որը ներկայումս գտնվում է Հայաստանում, նույնպես մի բան է, որը ֆինանսավորվում է Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի միջոցով։ Այսպիսով, կան բազմաթիվ եղանակներ, թե ինչպես կարելի է աջակցել հատկապես երկրի անվտանգությանը, կայունությանը և ճկունությանը: Հետևաբար, անդամ երկրներն ասել են, որ սա Հայաստանին աջակցելու մեր պատրաստակամության ևս մեկ միջոց է, ինչպես նաև միջոց է դիտարկելու ուղիներ, թե ինչպես մենք կարող ենք աջակցել Հայաստանի ճկունությանը Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի միջոցով: Կրկին, սա գործընթացի սկիզբն է: Մենք ուղիներ ենք փնտրում, թե ինչպես և ինչով աջակցել: Այնպես որ, դեռ կոնկրետ առաջարկ չկա, թե ինչպիսին կարող է լինել այս աջակցությունը։ Բայց, երբ նայում եք այլ երկրներին, թե ինչ ենք մենք անում, օրինակ՝ Մոլդովայի դեպքում մենք օգնում ենք բարելավել նրանց կարողությունը՝ հակազդելու արտաքին միջամտությանը, մենք օգնում ենք երկրներին բարելավել իրենց կարողությունները կիբեռհարձակումների դեմ պայքարում։ Սրանք ուղիներ են, որոնց միջոցով Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամն աջակցում է, բայց Հայաստանի դեպքում ամեն ինչ հնարավոր է։ Այսպիսով, անդամ երկրները սկսում են քննարկումներն այն մասին, թե որն է լինելու Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամն օգտագործելու լավագույն միջոցը Հայաստանին աջակցելու համար:
- Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն քննադատել է ԵՄ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստից հետո տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ Ժոզեպ Բորելի արած հայտարարությունները։ Ադրբեջանում հայտարարել են, որ «ԵՄ-ն սպառազինություն մատակարարելու միջոցով նպաստում է Հայաստանի ռազմականացման քաղաքականությանը, ինչը խաթարում է խաղաղությունն ու կայունությունը տարածաշրջանում»։ Ադրբեջանը նաև հայտարարել է, որ ԵՄ-ն համարժեք պատասխան կստանա՝ փաստացի սպառնալով ոչ միայն Հայաստանին, այլ նաև Եվրոպական Միությանը։ Ո՞րն է Ձեր վերաբերմունքը սրան։ Ադրբեջանը քննադատում է Հայաստանի սպառազինվելը, մինչդեռ ինքը երեք անգամ ավելի մեծ ռազմական բյուջե ունի և զինամթերքով կարգոները չեն դադարում վայրէջք կատարել Բաքվի օդակայան։ Ինչպե՞ս եք Դուք մեկնաբանում Ադրբեջանի այս հռետորաբանությունը։
-Տրամաբանական եմ համարում, որ յուրաքանչյուր երկիր ինքնիշխան, անկախ քայլեր է ձեռնարկում իրեն պաշտպանելու համար։ Դա նշանակում է նաև ուժեղացնել բանակը և ռազմական օգնություն ստանալ այնտեղից, որտեղից նրանք կորոշեն: Յուրաքանչյուր երկիր դա անում է: Պետք չէ անուններ տալ, բայց դա անում է յուրաքանչյուր երկիր։ Դա նման է ինքդ քեզ պաշտպանելու կամ բանակի պաշտպանունակ լինելու հիմնական դոկտրինին։ Այնպես որ, երկրները ստանում են ռազմական աջակցություն իրենց գործընկերներից, տարբեր շուկաներից: Նրանք կարող են դա ստանալ՝ կախված իրենց հարաբերություններից: Սա յուրաքանչյուր անկախ և ինքնիշխան երկրի իրավունքն է, և ոչ ոք իրավունք չունի խառնվելու դրան, քանի դեռ պահպանվում են բոլոր միջազգային օրենքներն ու համաձայնագրերը։ Բայց դարձյալ՝ աջակցությունը կամ այն, ինչ ասել է Եվրամիությունը Հայաստանին աջակցելու առումով, կապ չունի Հայաստանին զինելու հետ։ Մենք պարզապես ցանկանում ենք մեծացնել կամ աջակցել Հայաստանին իր ժողովրդավարական ինստիտուտներն ամրապնդելու և ցանկացած տեսակի սպառնալիքներից իրեն պաշտպանելու կարողության հարցում։ Այսինքն՝ մենք շատ հստակ ասել ենք, որ մենք ամուր կանգնած ենք Հայաստանի անկախության, ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության կողքին։ Սա ոչ միայն Հայաստանի հետ հարաբերությունների, այլև միջազգային բոլոր հարաբերությունների հիմնաքարերից մեկն է։ Ահա թե ինչու մենք օգնում ենք Ուկրաինային, քանի որ Ուկրաինան պայքարում է հենց այդ պատճառով, որ իր հարևան Ռուսաստանը կոպտորեն խախտել է ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը, միջազգային օրենքները և երկկողմանի համաձայնագրերն ու ցանկանում է Ուկրաինային զրկել գոյության և անկախ երկրի իրավունքից, որն ունի իր սեփական որոշումները։ Բայց Հայաստանի դեպքում մենք, իհարկե, այլ իրավիճակում ենք, սակայն սկզբունքների առումով, իհարկե, պետք է հարգել Հայաստանի ինքնիշխանությունը, անկախությունը և տարածքային ամբողջականությունը։ Եթե այն չհարգվի, հետևանքներ կլինեն նրանց համար, ովքեր դա խախտում են։ Սա Եվրամիության շատ հստակ դիրքորոշումն է։ Երկրորդ՝ մեր աջակցությունը Հայաստանին այն է՝ օգնել ներկա իրավիճակում ամրապնդել ժողովրդավարական ինստիտուտները և դրանց կարողությունները, ճկունությունը, և ոչ թե զինելը ։ Այնպես որ, յուրաքանչյուր ոք, ով քննադատում է Եվրամիությանը, թե ինչ ենք անում Հայաստանի հետ կապված, պետք է փորձի, միգուցե, երկու անգամ վերանայել և հասկանալ, թե ինչ ենք անում և ինչ ենք ասում, քանի որ այն, ինչ մենք անում ենք Հայաստանի հետ, ոչ մի կերպ ուղղված չէ ուրիշի դեմ: Եվրամիությունը շատ թափանցիկ գործընկեր է, որը շատ թափանցիկ կերպով օգնություն է ցուցաբերում՝ անկախ նրանից, թե ինչպիսի օգնություն է դա՝ քաղաքական, տնտեսական, թե ռազմական: Այնպես որ, անհանգստանալու կարիք չկա, քանի որ սա հանուն Հայաստանի, հայ ժողովրդի և ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման և Հայաստանի ինքնիշխանության, անկախության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքն ամրապնդելու համար է։
-ԵՄ ինստիտուտներում ինչպե՞ս ընդունվեց Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի այս հայտարարությունը կամ ավելի ճիշտ սպառնալիքը։
-Եվրամիությունը շատ թափանցիկ է, երբ խոսքը վերաբերում է երրորդ երկրների, մեր գործընկերների հետ հարաբերությունների կառավարմանը։ Մենք թաքցնելու ոչինչ չունենք, և նորից՝ մեր երկկողմ համագործակցությունը մեկի հետ ուղղված չէ մյուսի դեմ։ Սա հենց մեր երկուսի միջև է, որը համահունչ է եվրոպական քաղաքականությանն ու սկզբունքներին, և Եվրամիությունն իրականում այն քիչ դերակատարներից է աշխարհում, որտեղ այս սկզբունքները շատ թափանցիկ են, շատ ներառական: Այնպես որ, մենք սեղանի տակից, ինչ-որ սև գործարքներ չենք անում ՝ թաքնված օրակարգով։ Եվրամիությունը չէ, որ անկայունություն է հրահրում։ Եվրամիությունը չէ, որ միակողմանի ռազմական քայլեր է անում։ Բայց այն, ինչ տեսանք Լեռնային Ղարաբաղի դեպքում, միակողմանի ռազմական քայլ էր, ռազմական գործողություն սկսել էր՝ չնայած նախկինում հնչեցրած հավաստիացումներին, որ հարցը ռազմական ճանապարհով չի լուծվելու։ Հետևաբար, մինչև ուրիշին մատնացույց անելը, լավ կլինի, որ ոմանք փոքր-ինչ ինքնախոհ լինեն։ Բայց նորից եմ կրկնում՝ բացարձակապես ոչ մի պատճառ չկա քննադատելու այն, ինչ Եվրամիությունը ասում կամ անում է Հայաստանի համար: Սա շատ թափանցիկ է։ Դա ուղղված չէ որևէ մեկի դեմ, և մենք աշխատում ենք ազնվորեն և անկեղծորեն, որպեսզի տարածաշրջանում ավելի կայունություն մտցնենք՝ կանխելու ռազմական գործողությունները, կանխելու միակողմանի քայլերը, քանի որ, մեր սեփական փորձից ելնելով, կարծում ենք, որ հարցերը, խնդիրներն ու բախումները լավագույնս լուծվում են խոսելու, ներգրավվածության, բանակցությունների սեղանի շուրջ նստելու միջոցով։ Եվ դրա համար մենք միշտ ուրախ ենք և կանգնած ենք այնտեղ, որտեղ պետք է, որպեսզի պատրաստ լինենք նաև նպաստել կամ շարունակել նպաստել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։ Սա Եվրամիության խորհրդի նիստի և արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստից հետո վերահաստատեցինք։ Այս շաբաթվա հանդիպմանը մենք կոչ արեցինք Հայաստանին և Ադրբեջանին վերսկսել բանակցությունները և լուծել բոլոր առկախված խնդիրները՝ խաղաղության պայմանագիրը կնքելու նպատակով։ Իդեալական կլինի, եթե դա լինի մինչև տարեվերջ։ Մենք այստեղ ենք աջակցելու համար, բայց, իհարկե, չենք կարող պարտադրել։ ԵՄ-ն ազնիվ միջնորդ է՝ առանց որևէ թաքնված օրակարգի: Մեր միակ նպատակը խաղաղությունը, կայունությունը և բարգավաճումն է բոլորի համար։
-Ադրբեջանական կողմը նախ վերջին պահին հրաժարվեց Գրանադայի հանդիպումից, ապա Բրյուսելում հոկտեմբերի վերջին նախատեսված հանդիպումից։ Ինչպե՞ս եք մեկնաբանում Ալիևի այս խուսանավումը։ Որքանո՞վ է ԵՄ-ն Ադրբեջանի քայլերը կառուցողական համարում։
-Մեր դերը՝ որպես միջնորդ կամ կոորդինատոր, իրականում այս կամ այն կողմի վարքագիծը գնահատելը չէ: Մեր դերը և ջանքերը կենտրոնացած են երկու կողմերի կողքին լինելու վրա, քանի դեռ նրանք ցանկանում են, որ իրենց օգնենք լուծումներ գտնելու հարցում: Մենք միջնորդներ ենք: Մենք չենք կարող պարտադրել, անում ենք հնարավորը։ Առաջարկում ենք մեր կարողությունները, մեր էներգիան, մեր ժամանակը, երբեմն նաև մեր ռեսուրսները, որպեսզի վստահ լինենք, որ ներգրավվածությունը շարունակվի: Իսկ երբ կողմերը պատրաստ լինեն, այն ժամանակ մենք միջնորդում ենք կոնկրետ հանդիպումները։ Բայց, չնայած այն հանգամանքին, որ դուք նշեցիք ավելի բարձր մակարդակի չեղարկված հանդիպումների մասին, ներգրավվածությունը դեռ շարունակվում է։ Մենք ունենք բազմաթիվ երկկողմանի ներգրավվածություններ, ինչպես հայ գործընկերների հետ, այնպես էլ ադրբեջանցի գործընկերների հետ, ինչպես Բրյուսելում, այնպես էլ տեղերում՝ Բաքվում, Երևանում։ Փորձում ենք անել առավելագույնը՝ կրկին խրախուսելով կողմերին հանդիպումներ ունենալ որքան շուտ, այնքան լավ, և ես կարծում եմ, որ սա նույնպես ֆիքսվեց։ Եվրոպական միության քաղաքական այս ակնկալիքն արտացոլվեց Արտաքին հարաբերությունների խորհրդի կոչում, երբ ԵՄ բարձր հանձնակատարը ասաց, որ մենք կոչ ենք անում վերսկսել բանակցությունները, ցանկանում ենք, որ դրանք շարունակվեն, և մենք պատրաստ ենք շարունակել մեր ծառայություններն առաջարկել այս գործընթացում, քանի որ, ի վերջո, երկու կողմերն էլ դիմեցին մեզ այն բանից հետո, երբ հասկացան, որ Ռուսաստանը ազնիվ միջնորդ չէ, երբ հասկացան, որ չի կարելի իսկապես հույս դնել Ռուսաստանի վրա, քանի որ Ռուսաստանն ունի իր թաքնված օրակարգը։ Իսկ Հայաստանի պարագայում Ռուսաստանը մեծապես չկատարեց Հայաստանի հանդեպ ստանձնած պարտավորությունները: Այսպիսով, մենք այնտեղ ենք, քանի որ մենք ազնիվ միջնորդ ենք, մենք կանենք հնարավորը, քանի որ մեր լավագույն մոտիվացիան կամ ամենաուժեղ մոտիվացիան մեր սեփական պատմությունն է: Մենք գիտենք, որ մենք Եվրոպայի երկրների միջև հարաբերությունների անհանգիստ պատմություն ենք ունեցել։ Մենք պատերազմում էինք իրար դեմ, սպանում էինք միմյանց, բայց մենք գտանք ճանապարհը ստեղծելու այն եզակի համայնքը, որը կոչվում է Եվրամիություն, և մենք ցանկանում ենք այս փորձը, լավագույն փորձը կիսել նաև Հարավային Կովկասի և մեզնից արևելք ընկած տարածաշրջանի մարդկանց հետ, քանի որ մենք գիտենք, որ, ի վերջո, տուժողները միայն սովորական մարդիկ են, և մենք ուզում ենք դա կանխել։ Այսպիսով, մենք պատրաստ ենք օգնել, խորհուրդ տալ, քաջալերել։ Բայց կրկին՝ չենք կարող պարտադրել և չենք պարտադրելու որևէ մեկին։
-Ինչպես Դուք նշեցիք, Լեռնային Ղարաբաղում միակողմանի հարձակումներից, քաղաքական հաշվարկներից և երբեմն էլ ԵՄ-ի լռությունից տուժեց արցախահայությունը։ Բռնի տեղահանված արցախցիների իրավունքների պաշտպանության հարցում ի՞նչ է նախատեսում ԵՄ-ն անել, բացի ֆինանսական օժանդակությունից։
-Նախ, ԵՄ-ն չի լռել։ Մենք շատ լավ գիտենք, որ, գուցե, հիասթափություն կամ քննադատություն կա, որ ԵՄ-ն բավականաչափ աշխատանք չի արել, բայց ես պետք է հիշեցնեմ, որ ԵՄ-ն միջամտող ուժ չէ։ Մեր տրամադրության տակ եղած գործիքները քաղաքական են և դիվանագիտական։ Եղան հայտարարություններ, հրապարակային հայտարարություններ, որոնք դատապարտում էին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում միակողմանի ռազմական գործողությունը։ Ես կարող եմ հիշել այս հարցի վերաբերյալ բարձր հանձնակատարի և անդամ պետությունների միայն երկու շատ խիստ հայտարարություններ, կարող եմ հիշել ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի արտահերթ նստաշրջանը, որտեղ ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը Եվրամիության անունից հրապարակայնորեն հանդես եկավ խիստ դատապարտող ուղերձներով՝ արտահայտելով մեր ցնցված լինելը Լեռնային Ղարաբաղից մարդկանց անսպասելի տեղահանման և զանգվածային հեռանալու կապակցությամբ։ Այսպիսով, Եվրամիությունը բարձրաձայն էր, ոչ միայն հանրային տիրույթում, որովհետև մենք նույնն էինք անում միջազգային հարթակներում, որոնք, միգուցե, այնքան էլ բարձրաձայն և ոչ այնքան տեսանելի են լայն հանրության համար։ Նույնը մենք անում էինք երկկողմ հանդիպումներում։ Ուղերձներ են եղել գործընկերներին, որոնք տեղին են այս համատեքստում․ ոչ միայն Ադրբեջանին, իհարկե, այլ նաև Ադրբեջանի դաշնակիցներին, քանի որ, ինչպես ասացի, ԵՄ-ն շատ թափանցիկ է, և մեզ համար կարևոր է բարձրաձայնել, երբ սկզբունքները խախտվում են: Եվ հետո մենք շատ հստակ պահանջում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն ապահով վերադարձի երաշխիքներ ունենա։ Գիտեք, նրանց ունեցվածքը չի կարող բռնագրավվել ուրիշի կողմից: Պետք է երաշխիքներ լինեն այդ մարդկանց անվտանգ վերադարձի համար, եթե նրանք որոշեն վերադառնալ։ Մենք նաև ավելացրել ենք մեր մարդասիրական օգնությունը բռնի տեղահանվածներին։ Մենք շարունակում ենք պահանջել միջազգային մուտք և միջազգային ներկայություն Լեռնային Ղարաբաղում՝ որպես ժողովրդի համար այս երաշխիքների մաս։

ЕС требует, чтобы народ Нагорного Карабаха имел гарантии безопасного возвращения - интервью представителя ЕС агентству «Арменпресс» 11/17/2023 14:20 | Интервью
Официальный представитель внешнеполитической службы ЕС Петер Стано разъяснил заявления Евросоюза относительно содействия Армении посредством Европейского фонда мира, начала процесса либерализации визового режима. В эксклюзивном интервью, данном корреспонденту «Арменпресс» в Брюсселе, Петер Стано также коснулся заявления МИД Азербайджана, в котором тот обвинил ЕС в разжигании нового конфликта в регионе и пригрозил адекватным ответом.
Петер Стано коснулся и вопроса возвращения принудительно перемещенных армян Нагорного Карабаха в свои дома под международной гарантией. Текст беседы публикуем ниже.
- Господин Стано, Верховный комиссар ЕС Жозеп Боррель после заседания Совета министров иностранных дел ЕС сообщил о возможности либерализации визового режима. Насколько это реально, и от каких процессов зависит его воплощение в жизнь?
- Европейский Союз очень четко заявил во время встречи на уровне лидеров ЕС в октябре, что мы хотим найти пути дальнейшего содействия Армении и углубления нашего сотрудничества. Затем состоялись обсуждения министров иностранных дел, и министры заявили, что одним из путей, рассматриваемых ЕС, является либерализация визового режима. Таким образом, мы собираемся изучить варианты либерализации визового режима с Арменией. Это означает, что мы начнем процесс, чтобы увидеть, осуществимо ли это, возможно ли это? Визовая либерализация - очень важная вещь, потому что она ощутима и видна людям. Но это также то, с чем должны согласиться все государства-члены. Есть также задачи, которые должна выполнить страна-партнер, в данном случае Армения. Согласие очень важно. Мы хотим начать рассматривать варианты и изучить возможность либерализации визового режима. Таким образом, мы запускаем процесс. Это начало процесса, но это процесс, который, в конечном итоге, если все пойдет хорошо, может принести большую пользу гражданам Армении.
- О каких задачах идет речь, можете ли Вы привести один-два примера?
- В целом есть технические требования по либерализации, среди которых, к слову, требование биометрических паспортов. Но следует обеспечить и политические требования, чтобы убедиться, что политические круги страны не позволят людям злоупотреблять системой убежища, что люди не будут вынуждены покидать страну и просить убежища. Это один из главных приоритетов, когда дело касается визы. Мы не хотим внезапного увеличения числа просителей убежища, необходимо предотвратить злоупотребления безвизовым или либерализированным режимом поездок. Итак, в первую очередь важно соблюдать политические и технические стандарты заявителя. Затем, конечно, и государства-члены должны убедиться, должны быть уверены, что все было сделано страной-партнером, чтобы не было злоупотреблений либерализацией визового режима.
- Второй вопрос пресс-конференции Верховного комиссара касался механизма содействия посредством Европейского фонда мира. Каким будет это содействие? В Армении оно интерпретируется по-разному. Как Вы прокомментируете его?
- Может быть, было бы неплохо объяснить, что означает Европейский инструмент мира. Это инструмент Европейского Союза, финансовый инструмент, с помощью которого мы поддерживаем страны, когда дело доходит до укрепления их устойчивости, их способности укреплять свою стабильность и безопасность. Европейский фонд мира имеет два уровня. Например, в Украине мы часто используем его, чтобы помочь военным защитить страну от незаконной российской агрессии. Но в других странах мы используем этот фонд, например, для финансирования наших миротворческих миссий или миссий по наблюдению или мониторингу. Это касается и Армении. Так, например, миссия ЕС, которая сейчас находится в Армении, финансируется через Европейский фонд мира. Таким образом, существует множество способов поддержать безопасность, стабильность и устойчивость страны. Таким образом, государства-члены заявили, что это еще один способ нашей готовности поддержать Армению, а также способ посмотреть, как мы можем поддержать устойчивость Армении через Европейский фонд мира. Опять же, это начало процесса. Ищем способы - как помочь вам и чем. Таким образом, пока нет конкретного предложения относительно того, в чем может заключаться эта поддержка. Но если вы посмотрите на другие страны, на то, что мы делаем, например, в случае с Молдовой. Мы помогаем улучшить их способность противостоять иностранному вмешательству, мы помогаем странам улучшить их способность бороться с кибератаками. Это способы, содействие Европейского фонда мира, но в случае с Арменией все они возможны. Таким образом, государства-члены начинают обсуждение того, как лучше всего использовать Европейский фонд мира для содействия Армении.
- МИД Азербайджана осудил заявления Жозепа Борреля в ходе пресс-конференции, состоявшейся после заседания Совета министров иностранных дел ЕС. Азербайджан заявил, что «поставляя оружие, ЕС способствует политике милитаризации Армении, которая подрывает мир и стабильность в регионе». Азербайджан также заявил, что ЕС получит адекватный ответ, фактически угрожая не только Армении, но и Евросоюзу. Как Вы к этому относитесь? Азербайджан критикует вооружение Армении, хотя у него в три раза больший военный бюджет и поставки боеприпасов не перестают приземляться в бакинском аэропорту. Как Вы объясните эту риторику Азербайджана?
- Я считаю логичным, что каждая страна предпринимает суверенные, независимые шаги для своей защиты. Это также означает усиление вооруженных сил и получение военной помощи, откуда бы они ни шли. Каждая страна это делает. Не обязательно называть их, но это делает каждая страна. Это похоже на основную доктрину самообороны или защиты. Таким образом, страны получают военную поддержку от своих партнеров, с разных рынков. Они могут получить это в зависимости от своих отношений. Это право каждой независимой и суверенной страны, и никто не имеет права вмешиваться в него при условии соблюдения всех международных законов и соглашений. Но опять же, поддержка или то, что сказал Европейский Союз в отношении поддержки Армении, не имеет ничего общего с вооружением Армении. Мы просто хотим увеличить или поддержать способность Армении укреплять свои демократические институты и защищать себя от любых угроз. То есть мы четко заявили, что твердо стоим за независимость, суверенитет и территориальную целостность Армении. Это один из краеугольных камней не только отношений с Арменией, но и всех международных отношений. Именно поэтому мы помогаем Украине, потому что Украина борется именно с тем, что ее сосед Россия грубо нарушила Устав ООН, международные законы и двусторонние соглашения и хочет лишить Украину права существовать и быть независимой страной, со своими собственными решениями. Но в случае с Арменией мы, конечно, в другой ситуации, конечно, мы должны уважать суверенитет, независимость и территориальную целостность Армении. Если они не будут соблюдаться, будут последствия для тех, кто это нарушит. Это очень четкая позиция Европейского Союза. Во-вторых, наша поддержка Армении заключается в том, чтобы помочь укрепить демократические институты, их потенциал, гибкость, а не вооружать. Поэтому любой, кто критикует Европейский Союз за то, что мы делаем с Арменией, возможно, должен попытаться дважды подумать и понять, что мы делаем и что мы говорим, потому что то, что мы делаем с Арменией, никоим образом не направлено против кого-либо еще. Европейский Союз является очень прозрачным партнером, который предоставляет помощь очень прозрачным образом, будь то политическая, экономическая или военная помощь. Так что не стоит беспокоиться, потому что это делается ради Армении, армянского народа, укрепления демократических институтов и укрепления уважения к суверенитету, независимости и территориальной целостности Армении.
- Как это заявление, а точнее угроза МИД Азербайджана была воспринята в институтах ЕС?
- Европейский Союз очень прозрачен в вопросах управления отношениями с третьими странами, нашими партнерами. Нам нечего скрывать, и повторюсь, наше двустороннее сотрудничество не направлено против других. Это между нами двумя, что соответствует европейской политике и принципам, а Европейский Союз на самом деле является одним из немногих игроков в мире, где эти принципы очень прозрачны и очень инклюзивны. Поэтому мы не заключаем никаких черных сделок под столом со скрытой целью. Не Евросоюз провоцирует нестабильность. Это не Европейский Союз предпринимает односторонние военные шаги. Но то, что мы увидели в случае с Нагорным Карабахом, было односторонним военным шагом, военная операция была начата, несмотря на данные ранее заверения, что вопрос не будет решен военным путем. Поэтому, прежде чем тыкать пальцем в других, некоторым было бы полезно проявить немного самокритики. Но еще раз повторю: нет абсолютно никаких оснований критиковать то, что Европейский Союз говорит или делает для Армении. Это очень прозрачно. Оно не направлено против кого-либо, и мы работаем честно и искренне, чтобы обеспечить стабильность в регионе, предотвратить военные действия, предотвратить односторонние шаги, потому что, исходя из нашего собственного опыта, мы считаем, что вопросы, проблемы и конфликты лучше всего разрешаются путем переговоров, посредством участия в них, сидя за столом переговоров. И для этого мы всегда там, где необходимо способствовать или продолжать способствовать процессу нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Это мы подтвердили после заседания Совета Евросоюза и заседания Совета министров иностранных дел. На встрече на этой неделе мы призвали Армению и Азербайджан возобновить переговоры и решить все нерешенные вопросы, чтобы заключить мирный договор. Было бы идеально, если бы это произошло до конца года. Мы здесь, чтобы поддержать, но принуждать, конечно, мы не можем. ЕС является честным посредником без каких-либо скрытых целей. Наши единственные цели - мир, стабильность и процветание.
- Азербайджанская сторона в последний момент отказалась от встречи в Гранаде, затем от встречи, запланированной на конец октября в Брюсселе. Как Вы расцениваете эти уловки Алиева? Насколько конструктивными считает ЕС действия Азербайджана?
- Наша роль как посредника или координатора заключается не в том, чтобы оценивать поведение той или иной стороны. Наша роль и усилия сосредоточены на том, чтобы быть рядом с обеими сторонами до тех пор, пока они хотят, чтобы мы помогли им найти решения. Мы посредники. Мы не можем заставить, мы делаем все возможное. Мы предлагаем наши навыки, нашу энергию, наше время, а иногда и наши ресурсы, чтобы обеспечить продолжение сотрудничества. А когда стороны готовы, тогда мы выступаем посредниками в конкретных встречах. Но, несмотря на то, что вы упомянули об отмене встреч на высоком уровне, взаимодействие продолжается. У нас много двусторонних обязательств, как с армянскими партнерами, так и с азербайджанскими партнерами, как в Брюсселе, так и в Баку, Ереване. Мы стараемся сделать все возможное, еще раз призываем стороны встретиться как можно скорее, и, думаю, это тоже удалось исправить. Это политическое ожидание Евросоюза нашло отражение в обращении Совета по международным отношениям, когда Верховный комиссар ЕС заявил, что мы призываем к возобновлению переговоров. Хотим, чтобы они продолжались, и готовы и дальше предлагать свои услуги в этом процессе. Ведь две стороны обратились к нам после того, как поняли, что Россия не является честным посредником, когда они поняли, что на Россию особо нельзя положиться, потому что у России есть своя скрытая повестка. А в случае с Арменией Россия по большому счету не выполнила свои обязательства перед Арменией. Итак, мы здесь, потому что мы честный партнер и сделаем все возможное, потому что наша лучшая или самая сильная мотивация - это наша собственная история. Мы знаем, что у нас была непростая история отношений между странами Европы. Мы воевали друг с другом, мы убивали друг друга, но мы нашли способ создать уникальное сообщество под названием Европейский Союз, и мы хотим поделиться этим опытом, лучшим опытом, с народами Южного Кавказа и всего мира, в регионе к востоку от нас. И мы знаем, что, в конце концов, жертвами становятся только обычные люди, и мы хотим предотвратить это. Итак, мы готовы помогать, советовать и поощрять. Но опять же, мы не можем и не будем никого принуждать.
- Как Вы заметили, армяне Арцаха пострадали от односторонних атак в Нагорном Карабахе, политических расчетов, а иногда и молчания ЕС. Что ЕС планирует сделать для защиты прав вынужденно перемещенных граждан Арцаха, кроме финансовой помощи?
- Во-первых, ЕС не молчал. Мы прекрасно знаем, что, возможно, есть разочарование или критика по поводу того, что ЕС не проделал достаточно работы, но я должен напомнить вам, что ЕС не является интервенционистской силой. В нашем распоряжении имеются политические и дипломатические инструменты. Были заявления, публичные заявления, осуждающие односторонние военные действия Азербайджана в Нагорном Карабахе. Я могу вспомнить два очень резких заявления Верховного комиссара и государств-членов по этому вопросу, могу вспомнить внеочередную сессию Совета Безопасности ООН, где Верховный представитель ЕС от имени Европейского Союза выступил с публичными заявлениями и с резким осуждением. Он выразил наше потрясение внезапным исходом людей из Нагорного Карабаха. Таким образом, Европейский Союз был не только в публичном пространстве, мы делали то же самое и на международных площадках, которые, возможно, не так публичны и заметны широкой публике. Раньше мы делали то же самое на двусторонних встречах. Были послания коллегам, которые имеют отношение к этому, не только Азербайджану, конечно, но и союзникам Азербайджана, потому что, как я уже сказал, ЕС очень прозрачен, и нам важно высказываться, когда принципы нарушаются. Мы очень четко требуем, чтобы народ Нагорного Карабаха имел гарантии безопасного возвращения. Вы знаете, их имущество не может быть конфисковано кем-то другим. Должны быть гарантии безопасного возвращения этих людей, если они решат вернуться. Мы также увеличили нашу гуманитарную помощь вынужденно перемещенным лицам. Мы продолжаем требовать международного доступа и международного присутствия в Нагорном Карабахе в рамках этих гарантий для народа.