Հայաստանը Միջազգային քրեական դատարանի անդամ կդառնա 2024 թվականի փետրվարի 1-ից 11/17/2023   17:56  |  Քաղաքական
Հաջորդ տարվա փետրվարի 1-ից Հայաստանը պաշտոնապես կդառնա Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) անդամ։
«2023 թվականի նոյեմբերի 14-ին Հայաստանի Հանրապետությունը պաշտոնապես ի պահ է հանձնել Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունը վավերացնելու իր փաստաթուղթը, իսկ Հայաստանի համար կանոնադրությունն ուժի մեջ կմտնի 2024 թվականի փետրվարի 1-ից»,- ասված է ՄՔԴ հայտարարության մեջ։
Հայաստանը կդառնա Կանոնադրությանը միացած 124-րդ պետությունը, իսկ Արևելյան Եվրոպայի խմբից՝ 19-րդ պետությունը։
Հայաստանի Ազգային ժողովը հոկտեմբերի սկզբին 60 կողմ ձայնով վավերացրել է Հռոմի կանոնադրությունը։ Դեմ էր 22 պատգամավոր, ձեռնպահ չկար։ Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատրյանը հոկտեմբերի 13-ին ստորագրել է այն վավերացնելու մասին օրենքը։
14:10 03/10/2023  |  ՄեկնաբանությունՀռոմի ստատուտի վերաբերյալ որոշման կայացումը ինքնին դուրս էր ՍԴ իրավասությունից ու լիազորություններից․ Գրիգորյան
14:04 03/10/2023  |  ՄեկնաբանությունՀռոմի ստատուտի վերաբերյալ ՍԴ երեք դատավոր հատուկ կարծիք է գրել․ Հայրապետյանը հրապարակել է դատավորների դիտարկումները
14:02 03/10/2023  |  ՔաղաքականԱյս նախագիծը հակասահմանադրական ընթացակարգով է ներկայացվում, դեմք ենք Հռոմի ստատուտի ընդունմանը. Մինասյան
13:34 03/10/2023  |  ՔաղաքականՈ՛չ Ադրբեջանը, ո՛չ Թուրքիան չեն ստորագրել Հռոմի ստատուտը. դրա վավերացումը, բացի վերահաս վտանգներից, որևէ օգուտ չի կարող բերել Հայաստանին. Մամիջանյան

Армения станет членом Международного уголовного суда с 1 февраля 11/17/2023   18:08  |  Политика
Армения с 1 февраля следующего года официально станет полноправным членом Международного уголовного суда(МУС).
"14 ноября 2023 года Армения официально передала документ, подтверждающий ратификацию Римского статута. А статут вступит в силу для Армении 1 февраля 2024 года", - говорится в заявлении МУС.
Армения станет 124-м государством-участником и 19-й страной из восточноевропейской группы.
Национальное Собрание Армении в начале октября ратифицировала Римский статут. За его ратификацию проголосовали 60 депутатов, против высказались 22 парламентария.  Президент Армении Ваагн Хачатурян 13 октября подписал закон о ратификации статута.
22:39 16/06/2023  |  Лента новостейПравительство Армении вскоре представит Римский статут МУС на ратификацию в парламент
09:17 30/03/2023  |  Лента новостейСоюз армян России призывает власти Армении пересмотреть вопрос о ратификации Римского статута МУС
09:06 28/03/2023  |  Лента новостейРоссия считает неприемлемыми планы Армении по присоединению к Римскому статуту МУС – источник в МИД РФ
15:31 24/03/2023  |  Лента новостейРимский статут соответствует Конституции Армении - КС огласил решение