«Կոհակ»-ից հրետանին անդադար խփում էր գյուղին, բայց մնացել ենք գյուղում, տարհանում չի արվել․ տղերքը պահել են, մինչեւ վերջին պահը ադրբեջանցիները չեն կարողացել առաջանալ. Գիշիի գյուղապետ 11/17/2023 17:09 | Ցեղասպանություն՝ Արցախում
«Պատերազմը որ սկսվեց, երեխաները մանկապարտեզում էին։ Առաջինն այնտեղ եմ հասել։ Իմ հետևից հասել են նաև ծնողները։ Մանկապատեզը լիքը կանայք ու երեխաներ էին, ահավոր վիճակ էր՝ բոլորը սարսափահար լացում էին․․․ Մանկապարտեզը նկուղ չունի, ոչ էլ գյուղում ապաստարան կա։ Ստիպված երեխաներին տուն են տարել»,-«Փաստինֆո»-ին պատմում է Արցախի Մարտունու շրջանի Գիշի գյուղի վարչական ղեկավար Սերոբ Աղաբեկյանը։
Առաջին պայթյունների հետ՝ գյուղի տղամարդիկ դիրքավորվել են․ արդեն գիտեին, թե թշնամու հարձակման դեպքում իրենք որտեղ պետք է լինեն։
«Տղերքը պահել են․ մինչև վերջին պահը ոչ մի քայլ առաջ չեն կարողացել առաջ գալ ադրբեջանցիները ո՛չ մեր գյուղի, ո՛չ Խնուշինակի, ո՛չ Մարտունու ուղղությամբ՝ բացառությամբ մի դիրքի, որտեղ զոհվեց Մարտունու քաղաքապետը՝ Ազնավուրը։ Բայց գյուղը շատ են ռմբակոծել․ հատկապես Կոհակ կոչվող տեղամասից, որն օդային գծով 5 կմ է հեռու Գիշիից, անդադար հրետակոծում էին։ Հրթիռահրետանյաին հարվածները հիմնականում մանկապարտեզի հին շենքի ուղղությամբ էին՝ չնայած նորի հետևի հատվածում էլ են ահագին «սնարյադներ» ընկել»,-ասում է Աղաբեկյանն ու ավելացում՝ մերոնք շատ լավ պատասխան են տվել թշնամուն՝ նրանց մեծ թվով կորուստներ պատճառելով։
Վառելիքի բացակայությունը լրջագույն խնդիրներ էր ստեղծել։ Գյուղապետն ասում է՝ չնայած գյուղում ապաստարաններ չկան, բնակչությանը տարհանելը ևս նպատակահարմար չէր, քանի որ նախ՝ վառելիք չկար, երկրորդն էլ այնքան մոտ տարածությունից էր խփում թշնամին, որ մեքենաներով տարհանում էլ էր վտանգավոր։
«Որոշեցինք, որ ավելի ապահով է մնալ մեր գյուղում։ Ոչ մեկը դուրս չեկավ․ անգամ այլ գյուղերից բնակիչներ ընդունեցինք։ Մի քանի օր հետո, երբ ասացին, որ բանակը զինաթափվում է, այդ ժամանակ արդեն խուճապ սկսվեց։ Մարդիկ հասկանում էին, թե ինչ է նշանակում թուրքի դիմաց կանգնել՝ առանց զենքի․․․ Դա, իրոք, ահավոր էր»,-ասում է գյուղապետն ու ավելացնում՝ իրավիճակի ծանրությունը բոլորն էին հասկանում, բայց որ ստիպված են լինելու լքել իրենց տները, գրեթե ոչ մեկի մտքով չի անցել․․․
Գյուղից երկու հոգի զոհվել են սեպտեմբերի 19-20-ին։ Նրանցից մեկը սպա էր, մյուսը՝ աշխահազորից։ Վերջինը՝ Գոռը, 2020թ․ է Ռուսաստանից եկել Արցախ, որ մասնակցի 44-օրյա պատերազմին։ Սեպտեմբերի 19-ի գիշերը Գոռը զոհվում է․․․

Ребята стояли до последнего, азербайджанцы не смогли ни на шаг продвинуться – глава арцахского села Гиши 11/17/2023 17:59 | Геноцид в Арцахе
"Когда началась война, дети были в детском саду. Я первым туда помчался. Вслед за мной пришли и родители. В детском саду было полно женщин и детей, ситуация была удручающей - они плакали от охватившего их ужаса... Подвала у детского сада нет, укрытие нет и в селе. Поэтому детей вынужденно забрали домой", - рассказал "ФактИнфо" глава администрации села Гиши Мартунинского района Арцаха Сероб Агабекян.
При первых же взрывах мужчины из села заняли позиции. Они уже знали, где им следует находиться в случае нападения противника.
"Ребята яростно сражались, стояли до последнего. Азербайджанцы не смогли продвинуться ни на шаг ни в сторону нашего села, ни Хнушинака, ни Мартуни, за исключением одной позиции, где погиб мэр Мартуни – Азнавур. Но деревня подверглась массированной бомбардировке. Особенно с участка под названием «Кохак», который находится в 5 километрах от Гиши по воздуху, артобстрел вели безостановочно. Ракетный обстрел велся в основном по старому зданию детского сада, хотя множество снарядов упало и близ нового здания", - рассказывает Агабекян.
Наши давали достойный отпор врагу и нанесли ему крупные потери. Отсутствие топлива обернулось серьезными проблемами. Глава села рассказывает, несмотря на отсутствие в селе укрытий, эвакуировать население было нецелесообразно: во-первых, не было горючего, а во-вторых, они обстреливали с такого близкого расстояния, что эвакуация на машине представлялась опасной.
"Мы решили, что надежнее будет остаться в нашем селе. Никто не выехал. Мы даже приютили у себя жителей других сел. Спустя несколько дней, когда нам сказали, что армию разоружают, началась паника. Люди понимали, что значит стоять перед турком без оружия…Это, действительно, ужасно", - . сказал глава села.
Все осознавали всю серьезность сложившейся ситуации, но почти никто не думал, что им придется покинуть свои дома, добавил он.
Двое жителей села погибли 19-20 сентября. Один из них был офицером, а другой – ополченцем. Гор записался в ополченцы в 2020 году. Он приехал из России в Арцах, чтобы участвовать в 44-дневной войне. 19 сентября ночью Гор погиб…