ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու որոշում մենք չենք կայացրել, կառույցի աճպարարությունն անընդունելի է․ Սիմոնյան 11/16/2023   13:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու որոշում մենք չենք կայացրել։ Այստեղ խնդիրն այն է, թե այդ կառույցը ինչպես է դիրքավորվում։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
«Արդյո՞ք ՀԱՊԿ-ը մի կառույց է, որը ստեղծված է ինչ-որ գործողություն անելու, այն դեպքում, երբ այդ կառույցի անդամներից մեկին վտանգ է սպառնում։ Այդ հարցն ուղղված է ավելի շատ այդ կառույցի այլ երկրներին։ Օրինակ, երբ ՀՀ-ն էր հանդիսանում ՀԱՊԿ նախագահող երկիր, ՀԱՊԿ-ը գործողություն իրականացրեց՝ երկրներից մեկում, իսկ երբ ՀՀ-ի նկատմամբ գործողություն իրականացվեց և իրականացվում է, ՀԱՊԿ-ը սկսեց պատմել այն մասին, որ պատրաստ է ինչ-որ դիտորդներ ուղարկել, զորավարժություն անել՝ չհստակեցնելով, թե որտեղ է դա արվելու։ ՀԱՊԿ-ի աճպարարությունը, որն արվում է, մեզ համար անընդունելի է։ Ամեն անգամ, այն բոլոր գործընկերները, որոնք փորձ են անում Ալմա-Աթայի դեկլարացիան, Պրահայի համաձայնությունը ներկայացնել մի կետ, որից հետո իրենք չէին կարող որևէ բան անել, թող հետ նայեն և ասեն, թե ինչ են իրենք արել, երբ այդ ամենը տեղի չէր ունեցել»,- նշեց նա։
21:31 14/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԼուկաշենկոն հանգիստ է արձագանքել Փաշինյանի՝ ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին չմասնակցելու որոշմանը․ առաջարկել է հապճեպ որոշումներ չընդունել
16:24 08/11/2023  |  ՔաղաքականՀարավային Կովկասում իրավիճակը լիցքաթափելու ՀԱՊԿ նախագիծը մնում է ուժի մեջ. ՀԱԿՊ գլխավոր քարտուղար
15:40 17/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ-ը, Հայաստանի նկատմամբ անվտանգային պարտավորություններ ունեցող երկրները մեզ ոչնչով չօգնեցին, միայնակ թողեցին. Փաշինյան (տեսանյութ)
08:14 06/10/2023  |  ՄամուլԻնչու ՀԱՊԿ-ում ներկայացուցիչ չի նշանակվում․«Հրապարակ»
08:14 05/10/2023  |  ՄամուլՀԱՊԿ ներկայացուցչի հարցը մնում է չլուծված. «Ժողովուրդ»
16:35 11/09/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանից պահանջում ենք անհապաղ ստորագրել ՀԱՊԿ կողմից Հայաստանին առաջարկվող օժանդակության փաթեթը. Հայտարարություն

Эти фокусы неприемлемы: спикер НС Армении напомнил о бездействии партнеров в "допражские" времена 11/16/2023 14:30 | Лента новостей
Армения не принимала решения о выходе из ОДКБ, проблема здесь в том, как позиционирует себя эта структура. Об этом заявил спикер парламента Армении Ален Симонян в беседе с журналистами в НС.
"Действительно ли ОДКБ – это та структура, которая создана для каких-то действий в том случае, когда одному из членов этой организации угрожает опасность. Например, когда Республика Армения председательствовала в ОДКБ, организация предприняла действия в одной из стран. Когда же совершались действия против РА, ОДКБ стала рассказывать о своей готовности направить каких-то наблюдателей, провести учения, не уточнив, где она собирается осуществлять все это", - отметил Симонян.
Симонян задался вопросом: где они собирались встать, где они собирались эти действия проводить, если они в то же время говорят, что граница между Арменией и Азербайджаном не была нарушена?
"Как не была нарушена! Разве возле Джермука она не была не нарушена, в других местах не была нарушена. Если граница - это нечто амморфное, то куда должна была прибыть эта наблюдательная миссия и что мониторить?! Так что эти фокусы, к которым прибегают, для нас неприемлемы", - отметил он.
Симонян также добавил, что все те партнеры, которые пытаются представить Алма-Атинскую декларацию, Пражскую договоренность как точку, после которой они не могут что-либо предпринять, пусть обернутся назад и скажут, что они сделали, когда встречи в Праге не было.
"А до этого, что происходило? А как же Хцаберд?Разве этого не было, разве не было вторжения на территорию Армении, которая является красной линий и зоной ответственности ОДКБ. Тогда же не было "Алматинской декларации"...Почему же тогда не последовало реакции", - сказал он.