2024 թ-ի բյուջեն պատմական բյուջե է. պաշտպանության բյուջեն ավելացրել ենք, բայց սա պատերազմի նախապատրաստություն չէ, այլ խաղաղության. Փաշինյան 11/16/2023   11:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
2024 թ-ի բյուջեն իմ գնահատմամբ պատմական ժամանակների պատմական բյուջե է։ Այս մասին ՀՀ ԱԺ-ում 2024 թ-ի բյուջեի նախագծի քննարկման ընթացքում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ընդգծեց, որ բյուջեի եկամտայինհ մասը 2018 թ-ի համեմատ գրեթե կրկնապատկվում է, ավելանալով 1 տրիլիոն 334 մլրդ դրամով կամ շուրջ 3 մլրդ դոլարով։
«Ավելի քան կրկնապատկվում է նաև ծախսային մասը, օրինակ ավելի քան կրկնապատկվում են առողջապահական ծախսերը, ինչը նշանակում է՝ մենք կրկնապատկում ենք առողջապահության հասանելիությունը մեր քաղաքացիների համար, ու սա մեր կարևորագույն հանձնառություններից ու խոստումներից է։
2018 թ-ին երկրի կառավարումը ստանձնելով՝ առաջ քաշեցինք թեզ, որ քաղաքացին չպետք է մնա հիվանդանոցների դռներին և այսօր արդեն քաղաքացին չի մնում հիվանդանոցների դռներին։ Վերջին տվյալներով առողջապահական պլանային ծառայությունների կարիք ունեցող անձինք հերթագրումից հետո՝ մեկ ամսվա ընթացքում ստանում է այդ ծառայությունները։
Նա նաև ընդգծեց, որ 2024 թ-ին 2018 թ-ի համեմատ ավելի քան կրկնապատկվում է պաշտպանական ոլորտի ծախսերը։ «Բայց սա պատերազմի նախապատրաստություն չէ, այլ խաղաղության, որովհետև քաղաքացիների պաշտպանվածության զգացողությունը խաղաղության և կայունության ամենակարևոր երաշխքին է, վստահ եմ, որ բոլոր հարևան երկրները համոզված են որ մենք որևէ երկրի վրա հարձակվելու մտադրություն չունենք և այդ առումով մեր ԶՈՒ բարեփոխումների շուրջ արտահայտվող անհանգստությունները անկեղծ չեմ համարում»։
17:55 15/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵրբ ասում ենք, որ բուհերում կուսակցականություն չպետք է լինի, դա չի նշանակում, որ որոշ կուսակցություններ պետք է գաղտնի բջիջներ ստեղծեն այնտեղ. Փաշինյան (տեսանյութ)
16:47 15/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ-ը հրաժարվում է սահմանել իր պատասխանատվության գոտին Հայաստանում. Փաշինյան (տեսանյութ)

Это не подготовка к войне, а к миру: Пашинян об увеличении расходов на оборону страны 11/16/2023   11:52  |  Лента новостей
Бюджет 2024 года - это исторический бюджет в исторический период. Такое мнение выразил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе обсуждения в парламенте проекта бюджета на 2024 год.
Он подчеркнул, что доходная часть бюджета, по сравнению с 2018 г., удвоилась, увеличившись на 1 трлн. 334 миллиарда драмов или примерно на 3 млрд долларов.
"Расходная часть также увеличивается более чем в два раза, например, расходы на здравоохранение увеличиваются более чем в два раза, а это значит, что мы удваиваем доступ к здравоохранению для наших граждан, и это одно из наших важнейших обязательств и обещаний", - отметил премьер.
Он также подчеркнул, что в 2024 году расходы на оборону вырастут более чем вдвое, по сравнению с показателями за 2018 г., но это подготовка не к войне, а к миру, поскольку чувство защищенности граждан - главный гарант мира и стабильности.
"Уверен, что все соседние страны убеждены в том, что Армения не намерена  на кого-либо нападать. В  этом плане озвучиваемое беспокойство в связи с реформированием Вооруженных сил не считаю искренним по двум причинам. Во-первых, не только правом, но и обязанностью любого суверенного государства является реформирование и укрепление армии, что мы и делаем. Во-вторых, за последнее десятилетие военные расходы Азербайджана в среднем в три раза были выше показателей Армении и продолжают оставаться такими", - отметил Пашинян.