«Փաշինյանը սկսել է Հայաստանի ոչնչացման գործընթացը». Մոսկվան չի ներել ՀԱՊԿ գագաթաժողովից հրաժարվելը 11/15/2023   15:19  |  Քաղաքական
Ռուսաստանը ոչ մի կերպ չի կարողանում ներել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին արևմտյան գիծը բռնելու համար։ Նոյեմբերի 23-ին Մինսկում սպասվող ՀԱՊԿ գագաթաժողովին մասնակցությունից հրաժարվելու Նիկոլ Փաշինյանի որոշման վերաբերյալ սկսել են վերլուծական հոդվածները։
Риа-ի հոդվածագիրը նշել է, թե այս կապակցությամբ «Մոսկվայում արցունքներ չեն թափելու» ու ակնարկել, որ Փաշինյանը արևմուտքի կամակատարն է դարձել։
Հոդվածագիրը գրում է.
«Արևմտամետ Հայաստանը պետք չէ տարածաշրջանային հիմնական խաղացողներից ոչ մեկին՝ ոչ Իրանին, ոչ նույնիսկ Ադրբեջանին ու Թուրքիային։
Մինչև վերջերս Հայաստանը հնարավորություն ուներ ձեռք բերել Հնդկաստանը, Իրանը և Պարսից ծոցի մյուս երկրները Ռուսաստանին, Հյուսիսային ու Արևմտյան Եվրոպային կապող Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի «վտակներից» մեկը։ Այժմ Փաշինյանի շնորհիվ գործընկերների կողմից մեծ խաչ է դրվել դրա վրա, և միջանցքի բոլոր ճյուղերը բացվում են՝ շրջանցելով բազմաթոռ Հայաստանի տարածքը, ինչը այդ երկրին զրկում է տարածաշրջանի ապագան կանխորոշող նախագծերի մեջ գրեթե հավասարազոր խաղացող դառնալու հնարավորություններից»։
Հոդվածագիրը վերջում եզրափակում է այսպես.
«Եթե Հայաստանի կործանումը եղել է նրա վարչապետ Փաշինյանի նպատակը, ապա մեզ մնում է միայն կարեկցել մեզ մերձավոր երկրի քաղաքացիներին, ովքեր պասիվ կերպով դիտում են անկանխատեսելի հետևանքներով այս տեսարանը։
Հայաստանի ճակատագիրը նրա բնակիչների ձեռքում է, և եթե նրանց չի հետաքրքրում, թե Սորոսի խնամակալները ուր են քարշ տալիս իրենց երկիրը, ապա Ռուսաստանը նրանց չի ստիպի գնալ դրախտ»։
21:31 14/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԼուկաշենկոն հանգիստ է արձագանքել Փաշինյանի՝ ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին չմասնակցելու որոշմանը․ առաջարկել է հապճեպ որոշումներ չընդունել
21:52 10/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենակարևոր նյուանսն այն է, թե արդյոք Ադրբեջանը կվերահաստատի այն, ինչն արդեն Բրյուսելում համաձայնեցվել է մեր բանակցությունների ընթացքում. Փաշինյան
21:22 10/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն օգուտ կբերի նաև Վրաստանին և Իրանին. Փաշինյան (տեսանյութ)
21:17 10/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԷթնիկ զտումների հետևանքով 500 հազարից ավելի հայեր այլևս հնարավորություն չունեն ապրելու իրենց հայրենիքում. Փաշինյան (տեսանյութ)
20:23 10/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը Միջազգային քրեական դատարանի դատախազի հետ քննարկել է միջազգային արդարադատությանը և իրավունքին վերաբերող հարցեր
20:05 10/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը սկսել է Հայաստանն անվանել «Արևմտյան Ադրբեջան»՝ հայերի էթնիկ զտման իր պլանի նվազագույնն իրագործելուց հետո. Փաշինյան
15:01 10/11/2023  |  Քաղաքական15 %-ն է պատրաստ քվեարկել Նիկոլ Փաշինյանին, իսկ Դոգի կուսակցությունը 2,5 % քվեարկող ունի
22:56 09/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանն ու Մակրոնը քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին վերաբերող հարցեր

"Пашинян запустил процедуру уничтожения Армении": в Москве не простили премьеру Армении отказ от участия в саммите ОДКБ 11/15/2023   15:55  |  Политика
Россия никак не может простить премьер-министру Армении активизацию связей со странами Запада. На фоне отказа Пашиняна ехать на саммит ОДКБ, намеченный в Минске на 23 ноября в российских СМИ стали появляться статьи. Один из таких материалов публикует РИА Новости.
Журналист Кирилл Стрельников пишет, что «очередной демарш Пашиняна сюрпризом не стал — слез в Москве и других столицах стран ОДКБ явно проливать не будут».
По мнению автора статьи, «прозападная Армения не нужна никому из главных региональных игроков — ни Ирану, ни даже Азербайджану и Турции.
«Забавный пример: еще недавно у Армении был шанс получить одну из "веток" транспортного коридора "Север — Юг", соединяющего Индию, Иран и другие страны Персидского залива, Россию и Северную и Западную Европу. Теперь, благодаря Пашиняну, на этом широком жесте со стороны партнеров поставлен крест и все ветки коридора прокладывают, минуя территорию многостульевой Армении, что лишает страну любых шансов стать почти равноправным игроком в проектах, которые будут определять будущее региона», - говорится в материале.
Мало того, пишет автор статьи со ссылкой на мнение некоторых международных обозревателей, в случае полного ухода России из Армении и закрытия российской военной базы есть ненулевой шанс, что "с республикой будет покончено", то есть ее ликвидируют.
"Если уничтожение Армении было целью ее премьер-министра Пашиняна, то нам остается только посочувствовать гражданам близкой нам страны, которые пассивно смотрят на этот спектакль с непредсказуемыми последствиями. Судьба Армении — в руках ее жителей, и если им все равно, куда тянут их страну выкормыши Сороса, то насильно в рай Россия их тянуть не будет", - пишет автор статьи.
12:31 03/11/2023  |  Лента новостейЕсть некоторые проблемы в отношениях с РФ, Армения настроена на их конструктивное сглаживание - Мирзоян