ԶՄՊԿ-ում աուդիտը մերժած դատավորը կանխիկ խոշոր գումար է հայտարարագրել. Պետական համակարգում աշխատած դատավորին որտեղից այդքան գումար՝ պարզ չէ 11/14/2023 18:22 | ԼՐԱՀՈՍ
Դատական համակարգը ենթադրյալ «կոռուպցիայից մաքրող» իշխանությունների օրոք շարունակվում է յուրային դատավորների հովանավորումը, չի պարզաբանվում անգամ վերջիններիս եկամուտի աղբյուրը։
Մասնավորապես, Երևանի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարանի դատավոր Աշոտ Հովհաննիսյանը 2021թ և 2022թ տարեկան հայտարարագրերում նշել է խոշոր չափի կանխիկ գումար։ Ըստ 2022թ․ տարեկան հայտարարագրի՝ դատավորն ունեցել է մոտ 26 մլն դրամի չափով եկամուտ, բանկային հաշիվներում եղել է 685 հազար դրամ, իսկ կանխիկ միջոցները կազմել են 106 հազար ԱՄՆ դոլար, 21 մլն դրամ և 16 հազար եվրո։ Գրեթե նույնքան կանխիկ գումար դատավորը հայտարարագրել էր նաև 2021թ՝ 100 հազար 500 ԱՄՆ դոլար, 20 մլն 300 հազար դրամ և 15 հազար 100 եվրո։ 2021թ հայտարարագրում նշված է, որ բանկային հաշիվներին առկա գումարը կազմել է 187 հազար դրամ և 4 հազար ԱՄՆ դոլար։ Սա արձանագրել էր «Հետքը»՝ հայտարարագրերի ուսումնասիրության արդյունքում։
Հատկանշական է, որ մինչ դատավոր նշանակվելը Աշոտ Հովհաննիսյանը տարիներ շարունակ եղել է դատավորի օգնական, ապա՝ բանկերից մեկում կարճ ժամանակով աշխատել է որպես իրավախորհրդատու։ Ըստ այդմ, հարց է առաջանում, թե ինչպես է այդ պաշտոններում դատավորին հաջողվել այդքան կանխիկ գումար կուտակել։ Նշենք, որ դատավորի կինը եւս գործարար չէ, պետական համակարգի, մասնավորապես ՃՈ աշխատակից է, վերջինս ևս խոշոր չափի կանխիկ գումար է հայտարարագրել՝ 17 մլն դրամի և 60․300 ԱՄՆ դոլարի չափով։
«Փաստինֆո»-ն ԲԴԽ-ի միջոցով փորձեց մեկնաբանություն ստանալ,թե արդյոք պարզել են կանխիկ գումարի ծագման աղբյուրը։
«Դատավորը նշանակման ընթացքում բարեվարքության ստուգում անցել է, հայտարարագրում էլ բոլոր գույքերի ծագման հիմնավորումը տրված է, ավելիացնելու բան չունենք»,- փոխանցեցին ԲԴԽ-ից։ Նկատենք, որ հայտարարագրում կանխիկ գումարի ծագման մասին տվյալներ իրականում չկան։
«Փաստինֆո»-ն փորձել է մեկնաբանություն ստանալ նաև Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովից, պատասխան ստանալու դեպքում այն ևս կհրապարակվի։
Ի դեպ, դատավոր Աշոտ Հովհաննիսյանը այն դատավորներից է, որը իշխանությունների համար հետաքրքրություն ունեցող գործերով կայացնում է իշխանություններին հաճո որոշումներ։ Օրինակ՝ նրա դատական կենսագրության կարեւոր էջերից է մութ գործարքի արդյունքում ԶՄՊԿ-ում աուդիտ անցկացնելու 12,5 տոկոս բաժնետիրոջ հայցը։
Նշենք, որ նման հայցով բաժնետերը դատարան դիմել էր, որ երբ կասկածելի ու գիշերային գործարքի արդյունքում ԶՄՊԿ-ում փոխվեց հիմնական բաժնետերը ու գործարանի հիմնական սեփականատեր դարձավ կրեմլամերձ միլիարդատեր Ռոման Տրոցենկոն, որն էլ որոշ մասը նվիրեց կառավարությանը։ Ընդ որում՝ այս ամբողջ գործարքն այնքան փնթի է տեղի ունեցել, որ առավելապես ասոցացվում էր պետության միջամտությամբ բիզնես խլելու օպերացիայի հետ, առավել եւս, երբ Տրոցենկոյի, այսպես կոչված, իրավունքների գրանցումը տեղի է ունեցել ոչ աշխատանքային ժամին՝ գիշերով։ 12,5 տոկոսի բաժնետերը՝ «Զանգեզուր Մայնինգ» ընկերությունը, պահանջել էր աուդիտ անցկացնել ԶՄՊԿ-ում, բայց ԶՄՊԿ-ի նոր ղեկավարությունը դեմ էր, եւ դատարանն էլ, փաստորեն, չէր հանդգնել այլ որոշում կայացնել ու աուդիտ այդպես էլ տեղի չունեցավ։ Փոխարենն այսօր ԲԴԽ-ն ԿԿՀ-ն կարծես թե շրջանցում են դատավորի կասկածլի եկամուտների կողքով, թե որն է նրա կանխիկ կանխիկ եկամուտի աղբյուրը։

Отказавший в проведении аудита в ЗММК судья задекларировал крупную сумму наличных: неясно, откуда у госработника взялось столько денег 11/15/2023   10:03  |  Лента новостей
При властях, занятых якобы "очищением судебной системы от коррупции", продолжают покровительствовать лояльным им судьям, и даже нет объяснений относительно источников их доходов.
В частности, судья Гражданского суда общей юрисдикции Еревана Ашот Ованнисян в декларациях за 2021 и 2022 годы задекларировал крупную сумму денег.  Согласно годовой декларации за 2022 год, доходы судьи составили примерно 26 миллионов драмов. Кроме того, на его банковских счетах было 685 тысяч драмов, а также у него были наличные средства в размере 106 тысяч долларов США, 21 млн. драмов и 16 тыс. евро. Судья задекларировал почти аналогичную сумму за 2021 год: 100 тысяч 500 долларов США, 20 млн.300 тыс. драмов и 15 тыс. 100 евро. В декларации за 2021 год указано, что имеющаяся на банковских счетах сумма составила 187 тысяч драмов и $4 тыс.. Это зафиксировало издание "Hetq" по итогам изучения деклараций.
Примечательно, что до назначения судьей Ашот Ованнисян на протяжении многих лет был помощником судьи, а затем в одном из банков недолго проработал в качестве юрисконсульта. Исходя из этого, возникает вопрос: как удалось судье на этих должностях накопить такую сумму в виде наличных средств? Отметим, что супруга судьи тоже не является предпринимателем, работает в госсистеме, в частности сотрудником Дорожной полиции. При этом она тоже задекларировала крупную сумму наличных в размере 17 млн. драмов и 60 тыс. 300 долларов США.
"ФактИнфо" обратилось в ВСС за комментарием, чтобы уточнить, выяснили ли они источник происхождения наличности.
"При назначении судья прошел проверку на добропорядочность, в декларации даны обоснования происхождения всего имущества. Добавить к этому нам нечего", - заявили в ВСС. Отметим, что в декларации в действительности нет данных о происхождении наличных денежных средств.
"ФактИнфо" попыталось получить комментарий и в Комиссии по предупреждению коррупции. В случае его получения агентство его также опубликует.
Кстати, судья Ашот Ованнисян – один из тех судей, которые по интересующим правительство делам выносят решения в угоду власти. Например, одна из важных страниц его судейской биографии — иск владельца 12,5% акций по поводу проведения аудита в Зангезурском медно-молибденовом комбинате(ЗММК).
Отметим, что по упомянутому иску акционер обратился в суд, когда в результате сомнительной и ночной сделки в ЗММК сменился основной акционер и основным владельцем комбината стал близкий к Кремлю миллиардер Роман Троценко, который определенную часть акций передал в дар правительству. Причем вся эта сделка была осуществлена настолько аляповато, что в основном ассоциируется с операцией по захвату бизнеса при вмешательстве государства. Тем более что регистрация так называемых прав Троценко происходила в нерабочее время, ночью. Компания "Зангезур Майнинг", владеющая 12,5% акций, потребовала провести аудит в ЗММК, но новое руководство предприятия воспротивилось этому, а суд, по сути, не посмел вынести иное решение, и аудиторская проверка так и не состоялась. Вместо этого сегодня ВСС, КПК, похоже, обходят стороной сомнительные доходы судьи.