ԿԽՄԿ-ն տեսակցել է սեպտեմբերի 19-ի գործողությունների հետևանքով գերեվարված այն անձանց, որոնց մասին ԿԽՄԿ-ն հաստատումները նոր է ստացել․ 8 ռազմաքաղաքական գործչին այս ամիս չի հանդիպել 11/15/2023 12:08 | Ցեղասպանություն՝ Արցախում
ԿԽՄԿ-ն նոյեմբեր ամսվա սկզբին առաջին անգամ տեսակցել է սեպտմեբերի 19-ի ռազմական գործողությունների առնչությամբ ձերբակալված հայերին, որոնց մասին հաստատումները կազմակերպությունը ստացել է վերջերս։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեցին ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակից։
«Նոյեմբերին ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները տեսակցել են նոր՝ մեզ համար հաստատված անձանց։ Իրենց ընտանիքները տեղյակ են այդ տեսակցություններից, այսինքն՝ այն ընտանիքների, որոնց հետ մենք կապ ունեցել ենք»,- նշեցին ԿԽՄԿ-ից՝ զերծ մնալով թվային տվյալներ հայտնելուց։
Ինչ վերաբերում է Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչներին, որոնք գերեվարվել են Ադրբեջանի կողմից և պահվում են Բաքվում, ապա ԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այս ամիս նրանց չեն տեսակցել։ Նրանց ԿԽՄԿ-ն հանդիպել է հոկտեմբերի 20-ին։ Բացի այդ, հոկտեմբեր ամսին ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները տեսակցել էին նաև Բաքվում գերության մեջ պահվող մյուս հայերին, որոնք ավելի վաղ էին հայտնվել գերության մեջ։
Նշենք, որ սեպտեմբերի 27-ին Արցախից ՀՀ տեղափոխվելու ընթացքում ադրբեջանցիների կողմից Լաչինի միջանցքում տեղակայված ապօրինի անցակետից առեւանգվել է Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը և Արցախի Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատարի առաջին տեղակալ, գեներալ-մայոր Դավիթ Մանուկյանը, այնուհետև՝ գեներալ լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանը․ Դավիթ Բաբայանը, իսկ հոկտեմբերի 3-ին հայտնի դարձավ Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի, Արցախի ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանի, Արայիկ Հարությունյանի առևանգման մասին։ Բաքվում հայ ռազմական-քաղաքական գործիչների դեմ շինծու քրեական հետապնդումներ են հարուցվել։
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանցիներն ավելի քան 9 ամիս շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի նկատմամբ սեպտեմբերի 19-ին սանձազերծեց ռազմական ագրեսիա՝ թիրախավորելով խաղաղ բնակիչներին, որոնց տարհանելու հնարավորություն ուղղակի չկար։ Մեկ օր կատաղի դիմադրություն ցույց տալուց հետո՝ Արցախի իշխանությունները պարտադրված ընդունեցին կրակը դադարեցնելու ադրբեջանական պայմանը, այն է՝ լուծարել ՊԲ-ն ու սկսել ինտեգրացիա։ Ավելին, Բաքուն ներկայացրել էր նաեւ ցուցակ՝ Արցախի Հանրապետության կայացման գործում դերակատարում ունեցող անձանցից բաղկացած՝ պահանջել էր նրանց հանձնել, ըստ էության՝ դա սահմանելով խաղաղ բնակչության փրկագինը։

Представители МККК навестили армян, удерживаемых в азербайджанском плену 11/15/2023 13:54 | Геноцид в Арцахе
Представители Международного комитета Красного Креста в начале ноября навестили армян, арестованных вследствие развязанной Азербайджаном агрессии 19 сентября и подтверждения относительно которых организация получила недавно. Об этом в беседе с "ФактИнфо" сообщили в офисе МККК.
"Представители МККК в ноябре навестили новых лиц, личности которых подтверждены. Их семьи, с которыми у нас была связь, осведомлены об этих посещениях", - отметили в МККК, воздержавшись от разглашения иных подробностей.
Что касается представителей военно-политического руководства Арцаха, которые были захвачены Азербайджаном в плен и удерживаются в Баку, то представители МККК в этом месяце их не навещали. С ними представители МККК встретились 20 октября. Кроме того, в октябре представители Красного Креста навестили также других удерживаемых в азербайджанском плену армян, которые были захвачены в плен раньше.
27 сентября при переезде из Арцаха в Армению азербайджанцы похитили с незаконно установленного в Лачинском коридоре КПП бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна и заместителя экс-командующего Армией обороны Арцаха генерал-майора Давида Манукяна, а затем и экс-министра обороны генерал-лейтенанта Левона Мнацаканяна, а также бывшего главы МИД Арцаха Давида Бабаяна. А 3 октября стало известно о похищении бывших президентов Арцаха Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, Араика Арутюняна и спикера НС Давида Ишханяна. Против них в Баку сфабриковали уголовные дела.
Напомним, Азербайджан 19 октября предпринял очередную военную агрессию против Арцаха, находившегося в девятимесячной осаде. Мишенью обстрелов со стороны ВС Азербайджана стали гражданские лица, эвакуировать которых просто не было возможности. После одного дня ожесточенного сопротивления власти Арцаха были вынуждены принять условие Азербайджана о прекращении огня, а именно: расформировать АО и начать интеграцию.
Более того, Баку представил список из лиц, внесших вклад в становление Республики Арцах, потребовав их сдачи, по сути, определив это в качестве выкупа за спасение мирного населения. В считанные дни Арцах был деарменизирован: более 100 тыс. армян вынуждены были переехать в Армению.