ԼՂ-ից 100 հազար մարդու բռնի տեղահանումն անսպասելի էր. նրանց տրամադրվելիք միջոցները բյուջեում ներառված չեն. ֆիննախ 11/15/2023   11:07  |  Քաղաքական
Լեռնային Ղարաբաղից 100 հազար մարդու բռնի տեղահանումն անսպասելի էր: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում 2024 թ-ի բյուջեի նախագիծը ներկայացնելիս ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։
«Իհարկե, Ադրբեջանի վարած քաղաքականությունը ակնհայտ էր դարձնում էթնիկ զտում իրականացնելու հանցավոր մտադրությունը, սակայն նման կարճ ժամանակահատվածում 100 հազար մարդու բռնի տեղահանումն, իրոք, անսպասելի էր։ Եկամուտների բարձր հավաքագրման ու անհրաժեշտ պահուստների ձևավորման շնորհիվ հնարավոր եղավ ֆինանսավորել Արցախից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների կեցության ապահովման պատշաճ կազմակերպումը և առաջնային օժանդակության տրամադրումը»։
Նա նշեց, որ բյուջեի նախագիծն հաստատվում էր հենց այդ օրերին և նրանց տրամադրվելիք միջոցներն ու գումարները այս ծրագրում ներառված չեն։
Նախարարն հայտնեց, որ 3 ամիս՝ հունվար, փետրվար, մարտ ամսներին 50 000-ական դրամները կշարունակվեն տրամադրվել, կնախատեսվեն թոշակների ու նպաստների համար հավելյալ ծախսերը, որի համար հավելյալ 30 մլրդ դրամ կպահանջվի։ Կնախատեսվեն նաև կրթության և առողջապահության գծով հավելյալ ծախսերը։
10:49 08/11/2023  |  ՄեկնաբանությունՄեզ գոռալու հարթակ պետք չէ, մեզ ընդդիմություն պետք չէ, այլ՝ լուրջ իշխանություն. Վահե Հովհաննիսյան
12:06 25/10/2023  |  ՄեկնաբանությունԱննորմալ երկրի նորմալությունը. Վահե Հովհաննիսյան
11:01 16/10/2023  |  ՔաղաքականՄիակ պատասխանն Ալիևին՝ Երևանում բարձրացնել փոփոխությունների դրոշը
11:16 14/10/2023  |  ՔաղաքականՄենք, հայրենիքի ամեն կտորը հանձնելուց ու ծանր զոհեր տալուց հետո, մնում ենք ռեստորանային հասարակություն. Վահե Հովհաննիսյան
11:04 11/10/2023  |  ՔաղաքականՎերջում պարզվելու է, որ մեր երկրում միակ ապօրինի գույքը հայրենիքն էր. Վահե Հովհաննիսյան
12:34 10/10/2023  |  ՄեկնաբանությունԱպագա «պաշտոնական Երևանի» տեսակետները և առաջնահերթությունները. Վահե Հովհաննիսյան
10:31 06/10/2023  |  ՔաղաքականՀաճելի լուծումներ չկան. կան միայն շատ բարդ, բայց ճիշտ լուծումներ. Վահե Հովհաննիսյան
14:14 01/10/2023  |  ՔաղաքականՌուբեն Վարդանյանին չի կարելի ներկայացնել զուտ որպես ֆիզիկական անձ, դա վիրավորական է հենց նրա համար և նեղացնում է հարցը. Հովհաննիսյան

Глава Минфина Армении представил программы помощи для вынужденных переселенцев из Арцаха 11/15/2023   11:32  |  Политика
Насильственное перемещение 100 тысяч человек из Нагорного Карабаха было неожиданным. Об этом заявил в среду министр финансов Армении Ваге Ованнисян, представляя в Национальном Собрании проект госбюджета на 2024 год.
"Конечно, политика Азербайджана очевидным образом вскрывала его преступный замысел по проведению этнической чистки, однако насильственное перемещение 100 тыс человек за такой короткий период стало неожиданностью. Благодаря высоким показателям сбора доходов и формированию необходимого резерва удалось выделить средства на надлежащую организацию размещения наших соотечественников, насильственно перемещенных из Арцаха, и оказание первичной помощи", - сказал он.
Министр отметил, что проект госбюджета утверждали именно в те дни, и выделяемые им средства не включены в эту программу.
Глава Минфина сообщил, что выплаты по 50 тыс. драмов в течение первых трех месяцев(январь, февраль, март) 2024 года будут продолжены. Планируются также расходы на пенсии и пособия, на которые потребуется дополнительно 30 млрд драмов. Также будут запланированы дополнительные расходы на образование и здравоохранение.