Գրանադայում ընդունված հայտարարությամբ վերահաստատված սկզբունքներին Ադրբեջանի հանձնառության պարագայում հնարավոր կլինի տարածաշրջանում հասնել խաղաղության. Միրզոյան 11/15/2023 16:29 | ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 15-ին Բյուսելում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլայի հետ:
Ի շարունակություն հոկտեմբերին ՀՀ վարչապետի հետ քննարկման՝ Արարատ Միրզոյանը և Ռոբերտա Մեցոլան մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ԵՄ համապարփակ գործընկերության օրակարգի հիմնական ուղղությունների, դրա խորացմանն ուղղված համատեղ ջանքերի շուրջ:
Երկուստեք պատրաստակամություն է արտահայտվել նախաձեռնել լրացուցիչ քայլեր՝ Եվրոպական խորհրդարանի և ՀՀ Ազգային ժողովի միջև փոխգործակցության ընդլայնման ուղղությամբ։
Բարձր գնահատելով մինչ օրս ՀՀ համար առավել կարևորություն ներկայացնող հարցերում Եվրոպական խորհրդարանի կողմից արտահայտված սկզբունքային դիրքորոշումը, ընդունված բանաձևերը՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստանում ժողովրդավարությանը շարունակական ամուր աջակցության, տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման իրական ջանքերին սատարելու կարևորությունը։ Անդրադառնալով այդ ուղղությամբ ՀՀ մոտեցումներին՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ միջազգային գործընկերների կողմից գործուն ներգրավվածության, հոկտեմբերին Գրանադայում ընդունված հայտարարությամբ վերահաստատված սկզբունքներին Ադրբեջանի հանձնառության պարագայում հնարավոր կլինի տարածաշրջանում հասնել խաղաղության։ Կարևորվել է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի բացառման և այնպիսի ծրագրերի կյանքի կոչումը, ինչպիսին է ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկը»։
Արարատ Միրզոյանը Եվրոպական խորհրդարանի նախագահին ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից 10 ամիս շարունակված շրջափակման և սեպտեմբերի 19-ի ռազմական հարձակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ու Հայաստանում ապաստանած 100 հազարից ավել փախստականների առանջային կարիքների և իրավունքների հասցեագրմանն ուղղված քայլերը։

Глава МИД Армении на встрече с председателем Европарламента назвал условие достижения мира в регионе 11/15/2023   16:44  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 15 ноября встретился в Брюсселе с председателем Европарламента Робертой Метсолой. Об этом сообщает пресс-слжба внешнеполитического ведомства Армении.
В продолжении прошедших в октябре переговоров с участием премьер-министра Армении Арарат Мирзоян и Роберта Метсола обменялись мыслями вокруг основным направлениям повестки дня всеобъемлющего партнерства РА-ЕС и совместным усилиям, направленным на его углубление.
Мирзоян и Метсола выразили готовность инициировать дополнительные шаги, направленные на расширение сотрудничества между Европарламентом и Национальным собранием Армении.
Высоко оценив принципиальную позицию, высказанную Европейским парламентом, и принятые резолюции по важнейшим для Армении вопросам, Мирзоян подчеркнул важность непрерывной твердой поддержки демократии в Армении и реальных усилий по установлению мира в регионе. Коснувшись позиции Армении, глава МИД РА подчеркнул, что достичь мира в регионе можно будет, если Азербайджан будет следовать принципам, подтвержденным в заявлении, принятом в Гранаде в октябре, и при активном участии международных партнеров. Отмечена важность исключения применения силы или угрозы силой и реализации таких программ, как представленный правительством РА проект«Перекресток мира».
Арарат Мирзоян представил председателю Европарламента шаги, направленные на удовлетворение первоочередных потребностей и защиту прав более 100 000 беженцев, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха и нашедших убежище в Армении после 10-месячной блокады и военного нападения Азербайджана 19 сентября.
13:20 15/11/2023  |  Лента новостейГлава МИД Армении прибыл в Брюссель
16:37 13/11/2023  |  Лента новостейВ Армении, Молдове и Словении зафиксирован существенный рост уровня демократии - Сима Шах