Հակոբ Արշակյանը «Խաղաղության խաչմերուկի» գաղափարը ներկայացրել է Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադին 11/15/2023 21:42 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի գլխավորած պատվիրակությունը նոյեմբերի 15-ին հանդիպել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության նախագահ Բաշար ալ-Ասադի հետ, հայտնում են ԱԺ-ից։
Հաղորդագրությունում ասվում է․
«Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի եւ ջերմ ընդունելության համար՝ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը նշել է, որ Հայաստանը կարեւորում եւ բարձր է գնահատում բարեկամական ջերմ հարաբերությունները Սիրիայի հետ եւ ընդգծել Սիրիայի հայկական համայնքի առանձնահատուկ նշանակությունը՝ որպես բարեկամության կայուն կամուրջ երկու երկրների եւ ժողովուրդների միջեւ:
Անդրադառնալով սիրիական ճգնաժամին՝ ԱԺ փոխխոսնակը նշել է, որ ճգնաժամի առաջին իսկ օրվանից Հայաստանը հանդես է եկել Սիրիայի ինքնիշխանության, խաղաղության եւ անվտանգության պահպանման երկխոսությամբ խնդրի կարգավորման օգտին:
Հանդիպման ընթացքում հանգամանալից խոսելով Հարավկովկասյան տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի մասին՝ Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է Հայաստանի կողմից առաջ քաշվող «Խաղաղության խաչմերուկի» գաղափարը՝ շեշտելով տարածաշրջանի խաղաղության համար ճանապարհային քարտեզի կարեւորությունը:
ԱԺ փոխնախագահը համոզմունք է հայտնել, որ հայ-սիրիական համագործակցությունը զարգացման եւ ընդլայնման մեծ ներուժ ունի, եւ Հայաստանը պատրաստ է աջակցելու Հայաստան-Սիրիա փոխշահավետ համագործակցության զարգացմանը՝ ի շահ մեր բարեկամ ժողովուրդների:
Սիրիայի Արաբական Հանրապետության նախագահը բարձր է գնահատել Հայաստանի եւ Սիրիայի միջեւ բարեկամական հարաբերությունները եւ ընդգծել հայ համայնքի դերը Սիրիայի մշակութային, տնտեսական եւ այլ ոլորտների զարգացման հարցում:
«Սիրիան հայերին համարում է իր պետության, հասարակության եւ արժեհամակարգի մի մասը: Հայաստանի խնդիրները մեզ համար օտար չեն, եւ մենք կանգնած ենք Հայաստանի կողքին՝ խնդիրների ու մարտահրավերների հաղթահարման գործում»,- ասել է Բաշար ալ-Ասադը:
Նա կարեւորել է միջխորհրդարանական համագործակցությունը, որը մշտապես գտնվել է բարձր մակարդակի վրա եւ առանցքային դեր է խաղում մեր պետությունների միջեւ համագործակցության զարգացման գործում:
Ջերմ եւ բարեկամական մթնոլորտում անցած հանդիպման ավարտին զրուցակիցները երկուստեք խաղաղություն եւ բարգավաճում են մաղթել հայ եւ սիրիացի եղբայրական ժողովուրդներին:

Президент Сирии: проблемы Армении нам не чужды, и мы стоим рядом с Арменией в преодолении вызовов 11/16/2023   10:04  |  Лента новостей
Делегация, возглавляемая вице-спикером Национального Собрания Армении Акопом Аршакяном, 15 ноября встретилась с Президентом Сирийской Арабской Республики (САР) Башаром аль-Асадом. Подробности приводит пресс-служба парламента Армении.
Выразив благодарность за приглашение и теплый прием, запредседателя парламента отметил, что Армения высоко ценит теплые дружеские отношения с Сирией, подчеркнул особое значение сирийской армянской общины как стабильного моста дружбы между двумя странами и народами.
Касаясь сирийского кризиса, вице-спикер НС отметил, что с первого же дня кризиса РА выступает за решение проблемы путем диалога о сохранении суверенитета, мира и безопасности САР.
Подробно обратившись в ходе встречи к ситуации в регионе Южного Кавказа, А.Аршакян представил выдвинутую Арменией идею “Перекрестка мира”, подчеркнув важность дорожной карты для регионального мира.
Вице-спикер НС выразил уверенность, что армяно-сирийское сотрудничество имеет большой потенциал для развития и расширения, и Армения готова содействовать развитию взаимовыгодного сотрудничества между РА и САР на благо наших дружественных народов.
Президент САР высоко оценил дружественные отношения между Арменией и Сирией и подчеркнул роль армянской общины в развитии культурной, экономической и других сфер Сирии.
“САР считает армян частью своего государства, общества и системы ценностей. Проблемы Армении нам не чужды, и мы стоим рядом с РА в преодолении проблем и вызовов", - отметил Башар аль-Асад.
Он подчеркнул важность межпарламентского взаимодействия, которое всегда находилось на высоком уровне и играет ключевую роль в развитии сотрудничества между нашими государствами.
В завершение встречи, прошедшей в теплой и дружеской атмосфере, собеседники пожелали мира и процветания армянскому и сирийскому братским народам.