Մենք պետք է շատ զգոն լինենք Հայաստանի անկայունացման ցանկացած փորձի հանդեպ. Բորել 11/13/2023   21:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Բրյուսելում ավարտվեց ԵՄ արտգործնախարարների խորհրդի նիստը, որի ժամանակ, ինչպես նախապես հայտարարվել էր, քննարկվել են նաեւ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունները։
«Արմենպրես»-ի Բրյուսելի թղթակցի փոխանցմամբ՝  ԵՄ արտաքին հարաբերությունների բարձր հանձնակատար Ժոզեպ Բորելը մամուլի ասուլիսին հայտարարել է, որ ԵՄ-ն իր անխտիր աջակցությունն է հայտնում Հայաստանի ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված իշխանություններին եւ սատարում երկրի անվտանգությանը։ Բորելը նշել է, որ հաշվի առնելով երկրում բարեփոխումների շարունակականությունը, ԵՄ-ն որոշել է ուժեղացնել իր առաքելությունը Հայաստանում եւ ավելի շատ պարեկություն անցկացնել սահմանի զգայուն հատվածներում։ Ըստ բարձր հանձնակատարի՝ տարբերակներ են քննարկվում Հայաստանի համար վիզային ռեժիմի ազատականացման համար։
«Մենք պետք է շատ զգոն լինենք Հայաստանի անկայունացման ցանկացած փորձի հանդեպ՝ ներքին, թե արտաքին։ Իսկ Ադրբեջանին ուղղված մեր ուղերձը հստակ է՝ Հայաստանի տարածքային ամբողջականության ցանկացած խախտում անընդունելի կլինի եւ դա ծանր հետևանքներ կունենա մեր հարաբերությունների որակի համար։ Մենք կոչ ենք անում վերսկսել բանակցությունները Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահի կատարած աշխատանքի ներքո, քանի որ մեզ դա պետք է։ Խաղաղության պայմանագիրը կարող է կնքվել, և մենք պարտավորվում ենք շարունակել մեր միջնորդական դերը», - ասել է Ժոզեպ Բորելը։
19:44 13/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ արտգործնախարարներն անդրադարձել են Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև կարգավորման գործընթացին
21:18 09/11/2023  |  ՔաղաքականԱլիևն ասելու է՝ սիրով ընդունեք Ադրբեջանի 1-1.5 մլն քաղաքացիներին, հետո մեզ թողնելու է միայն 9 700 քկմ-ն. Հայկ Նահապետյան (տեսանյութ)
19:50 07/11/2023  |  ՔաղաքականԿապանի ճանապարհի այդ հատվածը Ադրբեջանի հող էր, իսկ Ջերմուկի, Սոթքի տարածքները՝ ոչ, դրանք օկուպացված են Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից. Աղազարյան
23:15 03/11/2023  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանն անդրադարձել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններին
21:54 24/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԼավրովը և Բայրամովը քննարկել են Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունները
21:41 24/10/2023  |  ՔաղաքականԱդրբեջանը հոյակապ օգտագործեց արևմտյան հարթակը. Արցախը վերջնականապես հայաթափվեց, իսկ ռուսական հարթակում կփորձի լուծել Մեղրիի ճանապարհի հարցը. Կիվիրյան (Տեսանյութ)
13:02 15/10/2023  |  ՔաղաքականՄոտենում ենք գորշ ժամանակները, երբ ամեն վայրկյան, քայլ, խոսք ունենալու է կյանքի արժեք. Արա Պողոսյան
10:54 15/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՊետդեպը հերքում է Բլինքենին վերագրվող հայտարարությունն Ադրբեջանի կողմից Հայաստան հնարավոր ներխուժման մասին
21:42 13/10/2023  |  ՔաղաքականԱդրբեջանի կողմից ինքնահռչակված 86.000 քկմ տարածքով պետություն, ուղղակի չկա, գոյություն չունի. Ալեքսանդր Մանասյան

Любое нарушение территориальной целостности Армении будет неприемлемо и будет иметь для Баку серьезные последствия - Боррель 11/14/2023   09:24  |  Лента новостей
В Брюсселе завершилось заседание Совета министров иностранных дел ЕС, в ходе которого, как сообщалось ранее, обсуждались также армяно-азербайджанские отношения.
Как передает корр. Арменпресс из Брюсселя, верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель заявил на пресс-конференции, что ЕС выражает свою безоговорочную поддержку демократически избранным властям Армении и поддерживает безопасность страны.
Как отметил Боррель, принимая во внимание продолжение реформ в стране, ЕС принял решение усилить свою миссию в Армении и проводить больше патрулей на чувствительных участках границы. По его словам, обсуждаются варианты либерализации визового режима для Армении.
“Мы должны быть очень бдительны к любым попыткам дестабилизировать Армению, как внутренним, так и внешним. И наш посыл Азербайджану очень четкий: любое нарушение территориальной целостности Армении будет неприемлемо и будет иметь серьезные последствия для качества наших отношений. Мы призываем к возобновлению переговоров между Арменией и Азербайджаном в рамках работы, проделанной председателем Европейского совета, потому что нам это нужно. Мирное соглашение может быть подписано, и мы обязуемся продолжать нашу посредническую роль”, - заявил Жозеп Боррель.
16:37 13/11/2023  |  Лента новостейВ Армении, Молдове и Словении зафиксирован существенный рост уровня демократии - Сима Шах
09:49 13/11/2023  |  Лента новостейГлавы МИД стран ЕС обсудят ситуацию вокруг Нагорного Карабаха и поддержку Армении