Վրաստանում հաստատել են ֆրանսիական Bastion զրահամեքենաների տարանցումը Հայաստան 11/14/2023 12:04 | ԼՐԱՀՈՍ
Վրաստանի «Փոթի» նավահանգիստը կառավարող APM Terminals Poti ընկերությունը հաստատել է ֆրանսիական Bastion տեսակի զրահամեքենաների տարանցումը՝ նախատեսված Հայաստանի համար։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնել է «Ազատություն» ռադիոկայանի վրացական ծառայությունը։
«Այդ կոնկրետ դեպքում բեռը եկել է ԵՄ անդամ երկրից՝ Ֆրանսիայից և ուղարկվել է Հայաստան. երկիր, որի վրա պատժամիջոցներ չեն տարածվում։ Բացի այդ, Վրաստանի կառավարության կողմից հստակ ցուցումների և միջազգային կարգավորողների կողմից սահմանված սահմանափակումների բացակայության պայմաններում APM Terminals Poti ընկերությունը զրկված է պատժամիջոցների տակ չգտնվող բեռի ընդունումը մերժելու հնարավորությունից»,- ասված է ընկերության տարածած հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ համացանցում տարածվել էին ֆրանսիական Bastion տեսակի զրահամեքենաների խմբաքանակի լուսանկարներ։ Նշվում էր, որ լուսանկարներն արվել են Վրաստանի «Փոթի» նավահանգստում, իսկ զրահամեքենաներն ուղարկվել են Հայաստան։

В Грузии подтвердили транзит французских бронемашин Bastion в Армению 11/14/2023   12:09  |  Лента новостей
Компания APM Terminals Poti, управляющая портом Поти в Грузии, подтвердила транзит французских бронетранспортеров Bastion, предназначенных для Армении. Об этом, как передает «Арменпресс», сообщила Грузинская служба «Радио Свобода».
«В данном конкретном случае груз прибыл из Франции, страны-члена ЕС, и был отправлен в Армению, стран, в отношении которой санкции не применяются. Кроме того, в отсутствие четких указаний правительства Грузии и ограничений, установленных международными регуляторами, компания APM Terminals Poti лишена возможности отказывать в приеме грузов для стран, не находящихся под санкциями», - говорится в сообщении компании.
Ранее в Сети появились фотографии партии французских бронемашин Bastion. Отмечалось, что снимки были сделаны в порту Поти в Грузии, а бронетехника была отправлена в Армению.
17:19 13/11/2023  |  Лента новостейВ Минобороны Армении отреагировали на сообщения о поставках бронемашин из Франции
16:11 10/11/2023  |  ПолитикаПашинян назвал "отличными" переговоры с Макроном в Париже
09:28 10/11/2023  |  Лента новостейПашинян с супругой принял участие в официальном ужине от имени президента и первой леди Франции