Ադրբեջանի նախաձեռնած աղմուկը Հայաստանի ռազմական մատակարարումների մասով բացի խոչընդոտներ ստեղծելուց, նպատակ ունի քողարկել Ադրբեջանի ակտիվ վերազինումները. Աբրահամյան 11/14/2023 11:43 | Մեկնաբանություն
Ադրբեջանը Հայաստանի ռազմական մատակարարումների դեմ մեծ արշավ տանելուն զուգահեռ շարունակում է զինվել: Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է Տիգրան Աբրահամյանը.
«Զինված ուժերի բարեփոխումների առաջնահերթությունների շրջանակներում, մեծ ուշադրություն է կենտրոնացնում ՆԱՏՕ-ի կազմում գործող թուրքական բանակի մոդելին և գնում այդ ուղղությամբ:
Վերջին տարիներին անընդհատ մեծացվող հատուկ նշանակության ստորաբաժանումներից բացի «Կոմանդո» տիպի զորատեսակն է զարգացնում, որն ամբողջովին վերցված է թուրքական զինուժից:
Մեծ թվով զորամասեր վերակազմավորվել են և բավականին մեծ շեշտ է դրվում զորքերի նոր մարտավարական փոփոխությունների, անհատական պաշտպանական միջոցների և նոր տեխնոլոգիաների զարգացմանը:
Թուրքական բանակի հետ ներդաշնակ գործելուն զուգահեռ, մեծ ուշադրություն է հատկացվում զորքերի կառավարման հարցին, հատկապես, որ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ և հետո դրանք համատեղ են իրականացվում:
Ադրբեջանի նախաձեռնած աղմուկը Հայաստանի ռազմական մատակարարումների մասով բացի խոչընդոտներ ստեղծելուց, նպատակ ունի քողարկել Ադրբեջանի ակտիվ վերազինումները և այս պայմաններում նույնիսկ կարևոր էլ չէ, թե ի՞նչ է գնվել կամ ի՞նչ ծավալով:
Ադրբեջանը տարածաշրջանային խաղաղության միակ ու գլխավոր սպառնալիքն է, որը շարունակում է իր ապակառուցողական քաղաքական կուրսը»:

Абрамян: Азербайджан – единственная и главная угроза миру в регионе, который продолжает свой деструктивный политический курс 11/14/2023   12:42  |  Комментарий
Азербайджан параллельно масштабной кампании против военных поставок Армении продолжает вооружаться, пишет секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в соцсети Facebook.
"В рамках приоритетов реформирования вооруженных сил большое внимание уделяет модели действующей в составе НАТО турецкой армии и движется в этом направлении.Помимо постоянно растущих в последние годы подразделений специального назначения, Азербайджан развивает вид войск типа "Коммандос", полностью заимствованный у турецких вооруженных сил. Большое количество воинских частей было реорганизовано, и огромный акцент делается на новом тактическом изменении войск, развитии средств индивидуальной защиты и новых технологий", - написал депутат.
Абрамян указал, что параллельно гармонизации действий с турецкой армией большое внимание уделяется вопросу управления войсками, тем более что во время и после 44-дневной войны это проворачивается совместно с Турцией.
"Поднятая Азербайджаном шумиха, помимо создания препятствий для военных поставок Армении, имеет целью замаскировать активное перевооружение самого Азербайджана. И в этих условиях даже неважно, что было закуплено и в каком объеме. Азербайджан – единственная и главная угроза миру в регионе, который продолжает свой деструктивный политический курс", - отметил Абрамян.