Թագավոր Կարլ 3-րդը նշում է իր 75-ամյակը 11/14/2023   16:01  |  Միջազգային լրահոս
Այսօր Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Կարլ 3-րդը դառնում է 75 տարեկան և իր ծննդյան տարեդարձը նշում է կնոջ՝ թագուհի կոնսորթ Կամիլայի հետ՝ այցելելով տարբեր բարեգործական կազմակերպություններ։
Ի թիվս այլ շնորհավորանքների՝ թագավորին սոցիալական ցանցերում շնորհավորել են նաև գահաժառանգ արքայազն Ուիլյամը և նրա կինը՝ Ուելսի արքայադուստրՔեթրինը։
Կեսօրին բրիտանացի զինվորականները 41 հրավառություն կանցկացնեն Լոնդոնի Գրին այգում՝ միապետի ծննդյան օրվա կապակցությամբ: Դրան կհաջորդի 62 հրացանով ողջույնը Լոնդոնի աշտարակում: Երեկոյան ողջ հանրապետությունում կազմակերպվում են հանդիսավոր հրավառություններ։
Թագավորը և նրա կինը ավելի ուշ կայցելեն Լոնդոնի մոտ գտնվող սննդի բաշխման կենտրոն, որտեղ նրանք կհանդիպեն կամավորների հետ՝ իմանալու, թե ինչպես կարող են ավելի լավ սնունդ բաժանել կարիքավորներին:
Սպասվում է, որ թագավորը կավարտի տոնակատարությունը ընտանիքի և մտերիմների հետ ընթրիքով: Ըստ լրատվամիջոցների՝ արքայազն Հարին և նրա կինը՝ Մեգան Մարքլը, չեն մասնակցի ընթրիքին, այլ հեռախոսով կշնորհավորեն Կարլ երրորդին։
12:34 05/11/2023  |  Միջազգային լրահոսՆրանք կսկսեն․ Բրիտանիայում Ռուսաստանի մասին անսպասելի հայտարարություն են արել
20:22 22/10/2023  |  Միջազգային լրահոսՄեծ Բրիտանիայի վարչապետ Ռիշի Սունակի անձնական բջջային հեռախոսահամարը տարածվել է համացանցում
23:18 03/10/2023  |  Միջազգային լրահոսՄեծ Բրիտանիայի իշխանությունները որոշել են բանտեր վարձակալել արտասահմանում
17:59 27/08/2023  |  Միջազգային լրահոսԲրիտանիայում փախստական երեխաներին բանտ են նստեցնում բռնաբարության համար դատապարտվածների հետ
17:16 23/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄԹ-ն տեղյակ չէ ԼՂ-ում հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի բանաձևի կամ հայտարարության հետ կապված ծրագրերի մասին
19:25 16/08/2023  |  Միջազգային լրահոսԲրիտանիան եւ Շոտլանդիան կսկսեն դատը սեռափոխության մասին սկանդալային օրենքի վերաբերյալ
21:46 03/08/2023  |  Միջազգային լրահոսՄեծ Բրիտանիայում արգելել են տրանսգենդերներին մասնակցել կանանց մրցաշարերին
20:03 01/08/2023  |  Միջազգային լրահոսՄեծ Բրիտանիան ԻՊ-ի կողմից եզդի ժողովրդի կոտորածները պաշտոնապես ճանաչել է ցեղասպանություն
22:20 06/07/2023  |  Միջազգային լրահոսՌուս զինվորականները գրավել են բրիտանական Storm Shadow հրթիռը
21:40 26/06/2023  |  Միջազգային լրահոսՌուսական կործանիչները Սեւ ծովի երկնքում բրիտանական ռազմաօդային ուժերի երեք ինքնաթիռ են որսացել

Британский король Карл III отмечает 75-й день рождения 11/14/2023   16:28  |  Международные новости
Британскому королю Карлу III во вторник исполняется 75 лет, он отмечает день рождения со своей супругой, королевой-консортом Камиллой, посещая различные благотворительные организации, передает Интерфакс.
На официальной странице королевской семьи в X также опубликовали видео с фотографиями Карла III, сделанными в разные годы его жизни. Заканчивается видео открыткой с надписью: "С Днем рождения, Ваше Величество".
Короля также поздравили в соцсетях наследный принц Уильям и его супруга Кэтрин, принцесса Уэльская.
В полдень британские военные проведут салют из 41 орудия в лондонском Грин-парке по случаю дня рождения монарха. За ним последует салют из 62 орудий в лондонском Тауэре. Вечером торжественные салюты организуют уже по всей стране.
Во вторник Карл III со своей супругой королевой-консортом Камиллой посетят центр распределения продовольствия недалеко от Лондона, где встретятся с волонтерами, чтобы узнать о том, как можно эффективнее передавать продукты питания нуждающимся.
Кроме того, королевская чета проведет прием в Букингемском дворце для 400 медсестер и акушерок из Национальной службы здравоохранения, которая в этом году отмечает 75 лет с момента основания.
Ожидается, что празднование король завершит на ужине в кругу семьи и близких друзей. По данным СМИ, принц Гарри и его супруга Меган Маркл на ужине присутствовать не будут, но поздравят Карла III по телефону.
12:21 07/07/2022  |  Международные новостиБолее 50 членов британского правительства ушли в отставку на фоне скандала
16:24 06/07/2022  |  Международные новостиДва британских министра ушли в отставку на фоне секс-скандала: Джонсон покидать свой пост на намерен