Հայաստանում և Մոլդովայում գրանցվել է ժողովրդավարության մակարդակի էական աճ. Սիմա Շահ 11/13/2023   16:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ստոկհոլմում գործող Ընտրական աջակցության և ժողովրդավարության միջազգային ինստիտուտի ժողովրդավարական գործընթացների գնահատման ղեկավար Սիմա Շահը հայտարարել է, որ ժողովրդավարության  էական աճի նոր էպիկենտրոններ են ի հայտ եկել Եվրոպայում. և այդ առումով կարելի է առանձնացնել Մոլդովան, Հայաստանը և Սլովենիան, որտեղ առաջընթացն ու զարգացումները կրում են դինամիկ բնույթ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Սիմա Շահը նման տեսակետ է հայտնել   «Եվրոնյուզ»-ին տված հարցազրույցում։
Նա նշել է, որ Հայաստանը դասվում է այն երկրների շարքին, որոնցում գրանցվել է ժողովրդավարության մակարդակի էական աճ։
«Մասնավորապես խոսքի ազատության իրավունքի կիրարկման տեսանկյունից ամբողջ աշխարհում նկատվում է անկում, մինչդեռ Հայաստանում, Մոլդովայում և Սլովենիայում այդ առումով գրանցվել է զգալի աճ։ Սլովենիայում նույնիսկ անցկացվեց հանրաքվե այն բարեփոխումների վերաբերյալ, որոնք նպաստում են հանրային հեռարձակման անկախությանը, ինչը մեծ հաղթանակ է տեղի ԶԼՄ-ների համար։ Մոլդովայում ստեղծվել է նոր դատարան, որի գործունեության տիրույթում բացարձակապես կոռուպցիոն գործերի քննումն է, և որի աշխատանքը նպաստում է այդ երկրում կոռուպցիայի մակարդակի նվազմանը»,- ասել է Սիմա Շահը։
Նրա կարծիքով՝ պետք է կենտրոնանալ այն ինստիտուտների գործունեության վրա, որոնք աջակցում են ժողովրդավարական գործընթացներին, առավել ևս, որ աշխարհում տեղի են ունենում ժողովրդավարական ընտրություններ, գործում են էֆեկտիվ խորհրդարաններ, ապահովվում է հասանելիությունն արդարադատությանը։ Ըստ նրա՝ պետք է սևեռուն ուշադրություն դարձնել գործընթացների թափանցիկությանը և օրենսդրությունների հզորացմանը, ինչպես նաև այն միջավայրերին, որոնցում կիրարկվում են այդ օրենսդրությունները։
21:40 11/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀասարակության մեծամասնությունը չի հավատում, որ «Խաղաղության պայմանագրին». վստահ են` Ադրբեջանը հետ չի քաշի իր զորքը ՀՀ սուվերեն տարածքից
14:06 11/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է Սամբոյի միջազգային ֆեդերացիայի նախագահին
12:48 11/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ Արտյոմ Սմբատյանը նշանակվել է ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչ
08:29 11/11/2023  |  ՄամուլՎեկտորը փոխում են, բայց «փափուկ»․ «Փաստ»
08:06 11/11/2023  |  ՄամուլԱրդյո՞ք Հայաստանի իշխանությունների համար «վիճելի» է Ադրբեջանի դեմ սանկցիաների նպատակահարմարության հարցը․ «Փաստ»
18:24 10/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ-Բրայենին
18:04 10/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը մասնակցել է «Փարիզի խաղաղության 6-րդ համաժողով»-ի բացման արարողությանը
15:19 10/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱվելի քան 50 %-ը չեն վստահում Նիկոլ Փաշինյանին, նա պետք է հեռանա, բայց ՀՀ-ն չպետք է ղեկավարի ցանկացած հերթական проходимец-ը. «GALLUP»-ի հարցման արդյունքները
07:56 10/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը տիկնոջ հետ մասնակցել է Ֆրանսիայի նախագահի և նրա տիկնոջ անունից տրված պաշտոնական ընթրիքին

В Армении, Молдове и Словении зафиксирован существенный рост уровня демократии - Сима Шах 11/13/2023   16:37  |  Лента новостей
Сима Шах, руководитель отдела оценки демократических процессов в Международном институте демократии и содействия выборам Стокгольма, заявила, что в Европе возникли новые эпицентры значительного роста демократии, и в этом смысле можно выделить Молдову, Армению и Словению, где прогресс и развитие довольно динамичны.
Как передает «Арменпресс», такую точку зрения Сима Шах высказала в интервью Евроньюс.
Она отметила, что Армения входит в число стран, в которых зарегистрирован значительный рост уровня демократии.
«В частности, с точки зрения реализации права на свободу слова во всем мире наблюдается спад, тогда как в Армении, Молдове и Словении в этом отношении наблюдается значительный рост. Словения даже провела референдум по реформам, способствующим независимости общественного телерадиовещания, что стало крупной победой местных СМИ. В Молдове создан новый суд, сферой деятельности которого является расследование коррупционных дел, и работа которого способствует снижению уровня коррупции в этой стране», - заявила Сима Шах.
По ее мнению, необходимо сосредоточить внимание на деятельности тех институтов, которые поддерживают демократические процессы, тем более, что в мире проводятся демократические выборы, функционируют эффективные парламенты и обеспечен доступ к правосудию. Необходимо обратить пристальное внимание на прозрачность процессов и усиление законодательства, а также среды, в которой эти законодательства реализуются.
09:49 13/11/2023  |  Лента новостейГлавы МИД стран ЕС обсудят ситуацию вокруг Нагорного Карабаха и поддержку Армении
17:54 09/11/2023  |  Лента новостейСекретарь Совбеза Армении отправится в Брюссель
09:25 09/11/2023Жозеп Боррель поблагодарил Мелани Жоли за личный вклад в участие Канады в миссии ЕС в Армении
15:13 03/11/2023  |  Лента новостейВопрос расширения и усиления мандата наблюдателей ЕС, на повестке дня Армении, есть позитивный отзыв со стороны Евросоюза – замглавы МИД