Ադրբեջանին հիստերիայի մեջ է գցել Ֆրանսիայի կողմից Հայաստան «Բաստիոն» զրահատեխնիկա ուղարկելը 11/13/2023   13:07  |  Քաղաքական
Ադրբեջանում դժգոհություն են հայտնել Ֆրանսիայի կողմից Հայաստան «Բաստիոն» տիպի հարձակողական զրահատեխնիկա ուղարկելեը։ Այդ երկրի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն հայտարարել է, որ իրենք դատապարտում են մատակարարումը։
«Վերոնշյալ զինտեխնիկայի փոխանցումը կծառայի տարածաշրջանում ապակառուցողական գործողությունների և Հայաստանի ռազմական ներուժի ամպապնդմանը»,-նշել է Հաջիզադեն։
Նա նաև հայտարարել է. «Միջազգային իրավունքի քարոզչի դիրքերից հանդես եկող Ֆրանսիայի այս քայլերը լրջորեն կասկածի տակ են դնում տարածաշրջանում հարաբերությունները կարգավորելու ջանքերը՝ փոխադարձ ճանաչման, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և միջազգային հարգանքի հիման վրա և ծառայում են իրավիճակի սրմանը»։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն խոսնակը նաև նշել է, թե իբր այս քայլով Ֆրանսիան ցույց է տալիս, որ առաջնորդվում է տարածաշրջանում սխալմունքայինշահերով։
Նշենք, որ Ադրբեջանի կողմից 44-օրյա պատերազմի ընթացքում կատարված ռազմական հանդագործությունները, Արցախի 9-ամսյա լիակատար բլոկանդան ու վերջին ցեղասպան գործողությունները, որի հետևանքով Արցախը գրեթե 100 տոկոսով հայաթափվեց, որևէ կերպ միջազգային կոշտ գնահատականի չարժանացան, ինչի արդյունքում Ադրբեջանն էլ ավելի բացահայտ ձևով շարունակում է իր ագրեսիվ վարքագիծը հայերի ու Հայաստանի հանդեպ՝ բոլոր հնարավոր եղանակով թույլ չտալով Հայաստանին անգամ ինքնապաշտպանության համար միջոցներ ձեռնարկել։
23:28 07/11/2023  |  Միջազգային լրահոսԶախարովան Ֆրանսիային մեղադրել Է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի խորհրդաժողովին Ռուսաստանի մասնակցությունը խափանելու մեջ
13:37 07/11/2023  |  ՔաղաքականԲաքուն նորից 8 գյուղերն է պահանջում Հայաստանից
12:39 07/11/2023  |  ՔաղաքականԱգրեսոր Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն Հայաստանին կառուցողականության կոչ է արել
16:11 03/11/2023  |  Քրեական խրոնիկոնՖրանսիայում ուսուցչին սպանած պատանի իսլամիստի հայրը գտնվում է Հայաստանում
11:52 27/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՖրանսիայի պատվիրակության կազմում Հայաստան է ժամանել նաև դերասան Սիմոն Աբգարյանը
11:48 27/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՖրանսիայի պատվիրակությունը Փարաջանովի թանգարանում ներկա է եղել «Zako» անիմացիոն նախագծի շնորհանդեսին
12:05 26/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՖրանսիայի մշակույթի նախարարը հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին

Баку забился в истерике из-за поставок французских бронемашин Bastion Армении 11/13/2023   13:51  |  Политика
В Азербайджане сообщили об отправке в Армению французских бронемашин Bastion и забились в истерике.
Пресс-секретарь МИД этой страны Айхан Гаджизаде заявил, что они осуждают эти поставки.
"Передача данной военной техники послужит укреплению военного потенциала и деструктивной деятельности Армении", — заявил Гаджизаде.
"Эти шаги Франции, позиционирующей себя как пропагандиста международного права, сторонника мира и стабильности в регионе, серьезно ставят под сомнение усилия по нормализации отношений в регионе на основе взаимного признания и уважения суверенитета, территориальной целостности и международных границ государств и служат обострению ситуации", – заявил он.
Пресс-секретарь азербайджанского МИД,также отметил, что якобы это свидетельствует о том, что Франция руководствуется ошибочными интересами в регионе.
Айхану Гаджизаде, не заметившему бревна в собственном глазу, естественно, не хватило ни честности, ни смелости призвать к демилитаризации собственную страну, готовую к любым злодеяниям, не гнушающую атаками на мирное население и этническими чистками.
Напомним, Азербайджан, развязавший 44-дневную войну против Арцаха, устроивший недавно этническую чистку в Арцахе, периодически совершающий акты агрессии против Армении, продолжает усиленно закупать наступательное вооружение. A Алиев не перестает регулярно кичиться увеличением военного бюджета и выступать с угрозами в адрес Армении.
Отметим, что военные преступления Азербайджана как в ходе 44-дневной войны, так и во время девятимесячной тотальной блокады Арцаха и последние геноцидальные действия, вследствие которых Арцах был полностью деарменизирован, не удостоились жестокой международной оценки. В результате Азербайджан настолько распоясался, что открыто выдает свои планы по новой агрессии против Армении и всякий раз впадает в истерику от того, что Ереван предпринимает меры по усилению обороны страны.