Բաքվի կողմից գերեվարված լիբանանահայ Վիգեն Էուլջեքյանի կյանքը մազից է կախված. կինն ահազանգում է 11/13/2023 16:03 | ԼՐԱՀՈՍ
2020 թ. 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի կողմից գերեվարած լիբանանահայ Վիգեն Էուլջեքյանը առողջական լուրջ խնդիրներ ունի. «Արևելք»-ին ասել է Վիգենի կինը՝ Լինտա Իւլճէքեանը։
«Վիգենի կյանքը մազից է կախված։ Վիգենի առողջական վիճակը կտրուկ վատացել է։ Վերջին շրջանում հազվադեպ ենք կապնում Վիգենի հետ, և այդ ընթացքում պարզ է դառնում, որ առողջական լուրջ խնդիրներ ունի, և հարկավոր է վայրկյան առաջ ազատել նրան Բաքվի բանտից», - ասել է նա։
Լինտա Իւլճէքեանը նշել է, որ Վիգենի ազատության համար քայլեր արվում են, բայց չի ուզել մանրամասներ հայտնել։ Նա հույս է հայտնել, որ իր խոսքը կհասնի Հայաստանի, Սփյուռքի հասարակություններին, որոնք էլ քայլեր կանեն Վիգենի կյանքը փրկելու համար։
Հիշեցնենք, որ լիբանանահայեր Մարալ Նաջարյանը ու Վիգեն Էուլջեքյանը իրերի հետևից Բերձոր էին մեկնել եռակողմ հայտարարության ստորագրման հենց հաջորդ օրը՝ 2020 թ.նոյեմբերի 11-ին ու գերեվարվել էին։
Օրեր անց Վիգեն Էուլջեքյանին, որ տաքսու վարորդ էր ու Շուշիում էր հաստատվել, Ադրբեջանը ներկայացրել էր որպես 2500 դոլարի դիմաց կռվող վարձկան, նրան 5 մեղադրանք էր առաջադրվել, դատապարտվել է 20 տարվա ազատազրկման:

Жизнь Вигена висит на волоске: жена ливанского армянина Эулджекяна призывает спасти ее мужа из бакинской тюрьмы 11/13/2023   16:29  |  Лента новостей
Жена армянина ливанского происхождения Вигена Эулджекяна, захваченного в плен после 44-дневной войны в Арцахе, бьет в набат.
Линта Иулчекян сообщила изданию "Аревелк", что у ее мужа серьезные проблемы со здоровьем.
"Жизнь Вигена висит на волоске. Состояние здоровья Вигена резко ухудшилось. В последний период мы редко общались с Вигеном, и за это время стало ясно, что у него серьезные проблемы со здоровьем. Его нужно немедленно освободить из бакинской тюрьмы", - сказала она.
Супруга Вигена Эулджекяна отметила, для освобождения ее мужа предпринимаются шаги, но при этом она воздержалась от разглашения подробностей. Она выразила надежду, что ее слова дойдут до общественности Армении, представителей диаспоры, которые предпримут шаги для спасения жизни Вигена.