ԿԽՄԿ-ն հոկտեմբերին է տեսակցել Բաքվի բանտում գտնվող Վիգեն Էուլջեքյանին 11/13/2023   17:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախյան երրորդ՝ 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի կողմից գերեվարված, ապա Բաքվում 20 տարվա ազատարզկման դատապարտված Վիգեն Էուլջեքյանին ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները տեսակցել են հոկտեմբեր ամսին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկանում է ԿԽՄԿ հայաստանյան ներկայացուցչությունից։
Հիշեցնենք, որ լիբանանահայեր Մարալ Նաջարյանը ու Վիգեն Էուլջեքյանը իրերի հետևից Բերձոր էին մեկնել եռակողմ հայտարարության ստորագրման հենց հաջորդ օրը՝ 2020 թ.նոյեմբերի 11-ին ու գերեվարվել։
Օրեր անց Վիգեն Էուլջեքյանին, որ տաքսու վարորդ էր ու Շուշիում էր հաստատվել, Ադրբեջանը ներկայացրել էր որպես 2500 դոլարի դիմաց կռվող վարձկան, նրան 5 մեղադրանք էր առաջադրվել, դատապարտվել է 20 տարվա ազատազրկման: Մարալ Նաջարյանն ազատ է արձակվել 2021 թ. մարտին։
Ադրբեջանական գերության մեջ գտնվող Վիգեն Էուլջեքյանի կինը՝ Լինդան, ահազանգել է, որ ամուսնու կյանքը մազից է կախված, առողջական լուրջ խնդիրներ ունի։
«Վիգենի կյանքը մազից է կախված։ Վիգենի առողջական վիճակը կտրուկ վատացել է։ Վերջին շրջանում հազվադեպ ենք կապնում Վիգենի հետ, և այդ ընթացքում պարզ է դառնում, որ առողջական լուրջ խնդիրներ ունի, և հարկավոր է վայրկյան առաջ ազատել նրան Բաքվի բանտից», - ասել է նա՝ «Արևելքին»։
«Փաստինֆո»-ն կապ հաստատեց ԿԽՄԿ Հայաստանյան ներկայացուցչության հետ՝ պարզելու, թե արդյոք կապ հաստատել են նրա հետ։ ԿԽՄԿ-ից հայտնեցին, որ տեսակցել և շարունակում են տեսակցել բոլոր հաստատված անձանց։ Վերջին անգամ տեսակցություն տեղի է ունեցել հոկտեմբեր ամսին։ Տեսակցության շրջանակներում, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադարձ է կատարվում նաև անազատության մեջ գտնվող առողջական վիճակին։ Թե ինչպես է գնահատվել Էուլջեքյանի առողջական վիճակը, արդյո՞ք նրան բուժօգնություն տրամադրվում է, խոշտամգման տարրեր առկա եղել են, թե ոչ՝ ԿԽՄԿ-ից մանրամասներ չեն հայտնում՝ նշելով, որ այդ հարցերը քննարկվում են իշխանությունների և ընտանիքների հետ։

Представители МККК в октябре навестили удерживаемого в азербайджанском плену Вигена Эулджекяна 11/13/2023   17:52  |  Лента новостей
В октябре представители Международного Комитета Красного Креста(МККК) посетили армянина ливанского происхождения Вигена Эулджекяна, захваченного Азербайджаном после третьей Арцахской 44-дневной войны и приговоренного к 20 годам лишения свободы в Баку. Об этом "ФактИнфо" сообщили в армянском представительстве МККК.
Напомним, Виген Эулджекян оказался в плену на следующий день после подписания трехстороннего заявления, когда вместе с армянкой из Ливана Марал Наджарян на машине отправился за личными вещами в Шуши через Бердзор. Спустя несколько дней Виген Эулджекян, который был водителем такси и обосновался в Шуши, Азербайджан выдал за наемника, воевавшего за 2500 долларов, сфабриковал в отношении дело, выдвинув против него 5 обвинений, и приговорил его к 20 годам лишения свободы. Марал Наджарян  была освобождена в марте 2021 года.
Жена удерживаемого в азербайджанском плену Вигена Эулджекяна, бьет в набат.
Линта Эулджекян сообщила  изданию "Аревелк", что у ее мужа серьезные проблемы со здоровьем.
"Жизнь Вигена висит на волоске. Состояние здоровья Вигена резко ухудшилось. В последний период мы редко общаемся с Вигеном, и за это время стало ясно, что у него серьезные проблемы со здоровьем. Его нужно немедленно освободить из бакинской тюрьмы", - сказала она.
Как сообщили "ФактИнфо" в МККК, представители Красного Креста навещали и продолжают навещать всех лиц, факт пленения которых подтвержден. В последний раз визит состоялся в октябре. В ходе посещения среди прочих вопросов затрагивается также вопрос о состоянии здоровья удерживаемых под стражей. На вопрос о том, как оценивают состояние здоровья Эулджекяна, оказывают ли ему медпомощь, были ли признаки пыток или нет, в МККК воздержались  подробностей, отметив, что эти вопросы обсуждаются с властями и семьями.