Բաքուն բողոք է ներկայացրել Թեհրանին՝ Հայաստանում Իրանի դեսպանի հայտարարությունների առնչությամբ 11/13/2023 14:13 | Քաղաքական
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն պաշտոնական բողոք է ուղարկել Թեհրան՝ կապված Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանիի վերջին հայտարարությունների հետ։
«Մենք խստորեն բողոքում ենք Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան Մեհդի Սոբհանիի կողմից «ՍիվիլՆեթ» հարթակին տված հարցազրույցում արված անհիմն և սադրիչ հայտարարությունների դեմ»,- երեկ ասել էր Ադրբեջանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Այխան Հաջիզադեն։
Նրա խոսքերով, Սոբհանիի հայտարարությունները «ուղղված են խարխլելու Ադրբեջանի և Իրանի հարաբերությունները՝ հիմնված ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության վրա» և «սադրանք են, որն իրականացվում է ադրբեջանա-իրանական երկկողմ հարաբերություններում նկատվող դրական դինամիկայի ֆոնին»։
Հիշեցնենք, որ Իրանի դեսպանը հարցազրույցում նշել էր, որ Բաքուն պետք է հարգի Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքները, իսկ Թեհրանը կտրականապես դեմ է արտատարածքային միջանցքի ստեղծմանը, որը կկապի Ադրբեջանի արևմտյան շրջանները Նախիջևանի հետ՝ դրանով իսկ Իրանին զրկելով Հայաստանի հետ ցամաքային սահմանից (խոսքը «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին է)։
«Մենք դեմ ենք այն հաղորդակցություններին ու երթուղիներին, որոնք դուրս են գալիս Հայաստանի ինքնիշխանությունից և կասկածի տակ են դնում Հայաստանի անկախությունը։ Մեր տեսանկյունից անընդունելի է ճանապարհը, որը չի գտնվում Հայաստանի վերահսկողության և ինքնիշխանության ներքո»,- ընդգծել էր Սոբհանին։

Баку впал в истерику из-за заявлений посла Ирана в Армении 11/13/2023   14:59  |  Политика
МИД Азербайджана направил Тегерану официальную жалобу в связи с недавними заявлениями посла Ирана в Армении Мехди Собхани.
"Мы решительно протестуем против безосновательных и провокационных заявлений, сделанных послом Исламской Республики Иран в Армении Мехди Собхани в интервью, данном платформе CivilNet", — заявил накануне представитель азербайджанского внешнеполитического ведомства Айхан Гаджизаде.
По его словам, заявления Собхани "направлены на подрыв отношений между Азербайджаном и Ираном, основанных на суверенитете и территориальной целостности" и являются "провокацией, осуществляемой на фоне позитивной динамики, наблюдаемой в двусторонних азербайджано-иранских отношениях".
Напомним,  посол Ирана в интервью изданию CivilNet отметил, что Баку должен уважать права армян Нагорного Карабаха. Он также отметил, что Тегеран категорически против создания экстерриториального коридора, который свяжет западные районы Азербайджана с Нахиджеваном, тем самым фактически лишив Иран сухопутной границы с Арменией (речь о т.н. "Зангезурском коридоре").
"Мы против тех коммуникаций и маршрутов, которые выходят за рамки суверенитета Армении и ставят под сомнение независимость Армении. С нашей точки зрения, неприемлем путь, который не будет находиться под контролем и суверенитетом Армении", — подчеркнул Собхани.