Շահրամանյանի մասնակցությամբ քննիչ-հանձնաժողովի նիստը կլինի դռնփակ. Իշխանությունը ինչ հարցեր է պատրաստվում քննարկել նրա հետ 11/13/2023 16:53 | ԼՐԱՀՈՍ
44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողովն այսօր գրավոր հրավեր է ուղարկել Արցախի Հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանին։
«Փաստինֆոյի» հետ զրույցում հանձնաժողովի անդամ, ՔՊ-ական պատգամավոր Գուրգեն Մելքոնյանն ասաց, որ տեղյակ չէ՝ Շահրամանյանը համաձայնել է մասնակցել նիստին, թե ոչ։ «Խոսակցություն է եղել, որ պարոն Քոչարյանը պետք է կապ հաստատեր պարոն Շահրամանյանի հետ, այսինքն՝ պետք է նախնական պայմանավորվածություն ձեռք բերվեր նրա գալու առնչությամբ, բայց ես տեղյակ չեմ՝ ձեռք բերվել է, թե ոչ»,- ասել է Մելքոնյանը
Նրա փոխանցմամբ՝ նիստն, ամենայն հավանականությամբ, փակ կլինի, եթե իհարկե հատուկ միջնորդություններ չլինեն։
«Հարցերը, որոնք տրվելու են՝ կապ են ունենալու 44-օրյա պատերազմի հետ, բայց պարզաբանումների համար հարցեր կտրվեն նաև սեպտեմբերյան իրադարձություների և դրանց զարգացումների առնչությամբ»։
Նշենք, որ ընդդիմությունը քաղաքական բոյկոտ է հայտարարել ու չի մասնակցում այս հանձնաժողովի աշխատանքներին, քանի որ այնտեղ մեծամասամբ ներկայացված է իշխանությունը. Ընդդիմությունը համոզված է, որ իշխանությունը չի կարող օբյեկտիվ քննել իր գործողությունների իրավաչափությունը կասկածի տակ դնող քայլերը։

В правящей фракции Армении прокомментировали приглашение Шахраманяна на заседание комиссии по расследованию обстоятельств 44-дневной войны 11/13/2023   17:34  |  Лента новостей
Комиссия Национального собрания Армении по расследованию обстоятельств 44-дневной войны сегодня направила президенту Республики Арцах Самвелу Шахраманяну письменное приглашение.
В беседе с "ФактИнфо" член комиссии, депутат НС Армении от правящей фракции "Гражданский договор"  Гурген Мелконян заявил, что не знает, согласился ли Шахраманян принять участие или нет.
"Разговор был о том, что господин Кочарян должен был связаться с господином Шахраманяном, то есть должна была быть достигнута предварительная договоренность о его явке, но мне неизвестно, достигнута ли была договоренность или нет", - сказал Мелконян.
По его словам, заседание, по всей вероятности, будет закрытым, если, конечно, не последует  особых предложений.
"Вопросы, которые будут заданы, будут связаны с 44-дневной войной, но для прояснения также будут заданы вопросы относительно сентябрьских событий и их развития", - добавил он.
Отметим, что оппозиция объявила политический бойкот и не участвует в работе комиссии, поскольку   ней в основном представлена правящая сила. Оппозиция убеждена, что власть не может объективно расследовать  шаги, ставящие под сомнение правомерность ее действий.