Հանրային իրավունքի եվրոպական միջազգային կազմակերպությունը պատրաստ է աջակցել ՀՀ Սահմանադրական բարեփոխումներին. Գրիգոր Մինասյանն Աթենքում հանդիպել է կազմակերպության ղեկավարին 11/13/2023   11:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանն Աթենքում հանդիպել է Հանրային իրավունքի եվրոպական կազմակերպության ղեկավար (EPLO) Սփիրիդոն Ֆլոգաիտիսի հետ:
Հանդիպմանը նախարարը ներկայացրել է արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների օրակարգը: Քննարկվել է Հայաստանում Սահմանադրական բարեփոխումների ընթացքն ու այդ ուղղությամբ հնարավոր աջակցությունը:
Պրոֆեսոր Ֆլոգաիտիսը նշել է, որ ոլորտի բարեփոխումներն իրապես կարևոր են և Հանրային իրավունքի եվրոպական կազմակերպությունը պատրաստ է աջակցել Հայաստանում տեղի ունեցող Սահմանադրական բարեփոխումներին:
Հանդիպմանը կողմերը պայմանավորվել են, որ նախարար Գրիգոր Մինասյանը 2024թ.-ի հունվարին Պորտուգալիայում կմասնակցի EPLO-ի տնօրենների խորհրդի միջոցառմանը, որտեղ կներկայացնի Հայաստանում ընթացող Սահմանադրական բարեփոխումների ընթացքը:
Հանրային իրավունքի եվրոպական կազմակերպության աջակցությունը՝ Սահմանադրական բարեփոխումներին, կօգնի բարեփոխումների գործընթացն ավարտին հասցնել հաջողությամբ և եվրոպական ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխան:
Կողմերը պայմանավորվել են վրաց-հայկական իրավական ֆորումին ներգրավվել նաև Հայաստանում և Վրաստանում տեղակայված EPLO-ի առաջատար և փորձառու մասնագետներին:
Նախարար Գրիգոր Մինասյանն ու EPLO-ի ղեկավարը քննարկել են համագործակցության այլ տարբերակներ ի նպաստ Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության համակարգի բարելավման:

Европейская организация публичного права готова поддержать конституционные реформы в Армении 11/13/2023 12:00 | Конституционные реформы
Министр юстиции Армении Григор Минасян в Афинах встретился с главой Европейской организации публичного права (EPLO) Спиридоном Флогаитисом.
Как сообщает пресс-служба министерства юстиции Армении, на встрече Григор Минасян представил реформы в системе правосудия Армении. Обсуждался ход конституционных реформ в Армении и возможная со стороны данной организации.
Профессор Флогаитис отметил важность реформ в сфере и заявил о готовности европейской организации публичного права поддержать конституционные реформы в Армении.
На встрече сторонами была достигнута договоренность, согласно которой в 2024 году министр юстиции Армении примет участие в мероприятиях совета директоров EPLO, где представит ход проводимых в стране конституционных реформ.
Минасян и руководитель организации обсудили другие варианты сотрудничества по улучшению системы правосудия Армении.