Արամ Ա կաթողիկոսը ԱՄՆ ղեկավարությանը կոչ է արել աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի 100 հազար հայ քրիստոնյա փախստականներին 11/10/2023 12:46 | ԼՐԱՀՈՍ
Մեծի տանն Կիլիկիոյ Արամ Ա կաթողիկոսը կոնգրեսական Ադամ Շիֆի հրավերով եղել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում։ Նա հանդիպումներ է ունեցել Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Մայք Ջոնսոնի, նախկին խոսնակ Նենսի Փելոսիի հետ, ԱՄՆ ղեկավարությանը կոչ է արել աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի 100 000 հայ քրիստոնյա փախստականներին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Արամ Ա կաթողիկոսը բացման աղոթք է արել Ներկայացուցիչների պալատի նիստից առաջ, որին նախորդել էին նրա հանդիպումները Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Մայք Ջոնսոնի և կոնգրեսական Ադամ Շիֆի հետ։
«Օգնի՛ր մեզ, ողորմա՛ծ Աստված, մեր աղոթքներում հիշի՛ր ավելի քան հարյուր հազար հայ փախստականներին, որոնք վերջերս ստիպված էին լքել Լեռնային Ղարաբաղը, իրենց դարավոր հայրենիքը», - աղոթքում նշել է Մեծի տանն Կիլիկիոյ կաթողիկոսը։
Արամ Ա-ի աղոթքից հետո կոնգրեսական Ադամ Շիֆը ողջունել է նրան՝ շեշտելով, որ «նրա անսասան նվիրվածությունը հավատքի, համայնքի և կարեկցանքի արժեքներին մարմնավորում է մեր կենսունակ հայ համայնքի ոգին»։
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը նշում է, որ իր կողմից կազմակերպված ընդունելության ժամանակ Արամ Ա կաթողիկոսը հանդիպումներ է ունեցել նաև դեմոկրատական անդամ Քեթրին Քլարկի, Ջիմ Կոստայի, Աննա Էշուի, Յանգ Քիմի, Բարբարա Լիի, բրեդ Շերմանի և այլոց հետ։ Նա նաև առանձին հանդիպում է ունեցել հանրապետական կոնգրեսական Ջերի Կառլի հետ։

Католикос Арам I призвал руководство США оказать поддержку армянским беженцам из Нагорного Карабаха 11/10/2023   13:15  |  Лента новостей
Католикос Великого Дома Киликийского Арам I посетил Палату представителей США по приглашению конгрессмена Адама Шиффа. Он провел встречи со спикером Палаты представителей Майком Джонсоном, бывшим спикером Нэнси Пелоси, призвал руководство США оказать поддержку 100 000 армянам-христианам – беженцам из Нагорного Карабаха.
Как передает «Арменпресс», Католикос Арам I в Палате представителей обратился с молитвой к Всевышнему, прося милости и помощи Божьей для более 100 000 армянских беженцев, которые вынуждены были покинуть Нагорный Карабах, свою многовековую Родину.
Арама I приветствовал конгрессмен Адам Шифф, подчеркнув, что «его непоколебимая приверженность  вере, общине и состраданию воплощает живительный дух армянской диаспоры».
Комитет «Ай Дата» Америки отмечает, на организованном им приеме Католикос Арам I также встретился с членами Демократической партии Кэтрин Кларк, Джимом Костой, Анной Эшу, Янг Ким, Барбарой Ли, Брэдом Шерманом и другими. Он провел отдельную встречу и с конгрессменом-республиканцем Джерри Карлом.