Գրիգորին 44-օրյա պատերազմից հետո կնոջ հետ մեկնել էր ՌԴ, չդիմացավ, հետ վերադարձավ. Սեպտեմբերի ագրեսիայի ժամանակ դիտակետում էր, երբ ինքնաթիռը ռմբակոծել է հենց դիտակետը 11/10/2023 12:07 | Ցեղասպանություն՝ Արցախում
Սեպտեմբերի 19-ի վաղ առավոտյան սովորականի պես Գրիգորին զանգել է կնոջը՝ Ռուզաննային, հարցրել տնեցիների որպիսությունից, երեխայից։ Ժամեր անց, երբ ադրբեջանական ահաբեկչական ստորաբաժանումները շփման գծի ողջ երկայնքով հարձակման են անցել, Գրիգորիի հետ կապվել այլևս ոչ մեկը չի կարողացել։
«Որ հասկացանք պատերազմ է, հաղորդագրություններ էի գրում, բայց պատասխան չէի ստանում․․․ Ամսի 20-ին ասացին, որ զոհվել է․․․ Գրիգորին դիտակետում էր, երբ ինքնաթիռը ռմբակոծել է հենց դիտակետը»,-«Փաստինֆո»-ին պատմում է կինը՝ Ռուզաննան։
Գրիգորի Հայրապետյանը 23 տարեկան էր, պաշտպանության բանակի պայմանագրային զինծառայող։ Հաթերքում՝ իր հայրենի գյուղում էր ծառայում։
Կինը հիշում է՝ ամուսնությունից մեկուկես տարի անց որոշում են գնալ Ռուսաստան՝ այնտեղ ապրելու։ Երկու ամիս չանցած՝ վերադառնում են։
«Չկարողացավ էնտեղ մնալ։ 2022թ․ հոկտեմբերին գնացել էինք, դեկտեմբերի 1-ին հետ եկանք Արցախ։ Զգում էի, որ ոչ մի կերպ չի համակերպվում իր հողից հեռու մնալուն․․․ Այնքան ծանր էր տանում, որ մեզ էլ վերցրեց ու վերադարձանք գյուղ՝ Հաթերք։ Շատ ինքնամփոփ էր տեսակով, բայց զգում էի, թե ինչքան շատ է սիրում գյուղը, հարազատներին, ընկերներին։ Բոլորին յուրովի էր սիրում, ամեն մեկի համար անհանգստանում․․․ Իսկ Հաթերքն իր համար ամեն ինչ էր։ Երբեք չի սիրել, չի ցանկացել քաղաքում ապրել․ աղմուկ ընդհանրապես չէր սիրում»,-պատմում է կինը։
Գրիգորին ու Ռուզաննան դուստր ունեն՝ Սոֆիան։ Փոքրիկը 1 տարեկան 9 ամսական է։ Ռուզաննան մեր զրույցի ամբողջ ընթացքում ջանում էր չհուզվել, ուժեղ պահել իրեն՝ չնայած նրան, որ երկու օրում կորցրել է երկու շատ հարազատ մարդկանց՝ ամուսնուն ու եղբորը․․․
«Եթե Սոֆիան չլիներ, ես շատ ավելի ծանր կտանեի այս ամենը, շատ ավելի ծանր․․․ Հիմա պրում եմ միայն հանուն աղջկաս, նրա շնորհիվ․․․»,-հուզմունքը զսպել է փորձում տակավին երիտասարդ տարիքում այրիացած Ռուզաննան ու հույս փայփայում, որ գոնե եղբոր մարմինն Արցախից տեղափոխել կստացվի․․․
Էդուարդին հողին են հանձնել հայրենի գյուղում՝ Մաղավուզում, քանի որ դիակը պահելու ոչ մի պայման չկար՝ հոսանքի բացակայության պատճառով դիահերձարանների սառնարանները չէին աշխատում։ Ծնողները սպասում են, թե Կարմիր Խաչը երբ կկարողանա Հայաստան տեղափոխել նրա դին․․․

Григорий не смог остаться в РФ и вернулся в родной Арцах, Атерк был для него всем: жена погибшего в сентябре контрактника рассказала подробности 11/10/2023   12:38  |  Геноцид в Арцахе
Ранним утром 19 сентября Григорий, по обыкновению, позвонил жене Рузанне и расспросил о домочадцах, детях. Спустя несколько часов, когда азербайджанские террористические подразделения перешли в атаку вдоль всей линии соприкосновения, никому больше не удалось связаться с Григорием.
"Поняв, что это война, я стала писать ему сообщения, но ответа не дождалась. 20 сентября нам сообщили, что он погиб... Григорий находился на наблюдательном пункте, когда самолет разбомбил наблюдательный пункт", - рассказала "ФактИнфо" его жена Рузанна.
Григорию Айрапетяну было 23 года, он был военнослужащим–контрактником Армии обороны Арцаха. Служил он в своем родном селе - Атерке.
Жена вспоминает, что спустя полтора года после бракосочетания они решили поехать в Россию и обосноваться там. Менее чем через два месяца они возвращаются обратно. "Мы не смогли там остаться. Мы поехали туда в октябре 2022 года, а уже 1 декабря вернулись в Арцах. Я чувствовала, что он никак не может смириться с жизнью вдали от своей земли…Он так тяжело это переносил, что взял нас и вернулся в родной Атерк. Он был по своему характеру довольно замкнутым, но я чувствовала, насколько сильно он любит свою деревню, родных и друзей, как беспокоится за каждого… А Атерк для него был всем. Он никогда не хотел жить в городе, ему это не нравилось. Он вообще терпеть не мог шум", - рассказывает жена Григория.
У Григория и Рузанны дочь, зовут ее София. Малышке год и 9 месяцев. На протяжении всего нашего разговора Рузанна старалась держать себя в руках, несмотря на то, что за два дня потеряла двух очень близких ей людей - мужа и брата...
"Если бы не София, я бы перенесла все это гораздо тяжелее, намного тяжелее... Теперь я живу ради своей дочери и благодаря ей...", - говорит еле сдерживая волнение Рузанна, овдовевшая в молодом возрасте. Она надеется, что хотя бы тело ее брата удастся перевезти из Арцаха...
Эдуарда предали земле в родном селе Магавуз, поскольку условий для хранения тела не было - холодильники в моргах не работали из-за отсутствия электричества. Родители ждут, когда Красный Крест сможет перевезти его тело в Армению...