Ադամ Շիֆը նոր օրինագիծ է ներկայացրել ԱՄՆ Կոնգրես, որը պահանջում է Ադրբեջանից ազատ արձակել հայ գերիներին 11/10/2023   11:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դեմոկրատ կոնգրեսական Ադամ Շիֆը բանաձև է ներկայացրել Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատ, որով պահանջում է Բաքվից անհապաղ ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին, գերեվարված քաղաքացիական անձանց և քաղբանտարկյալներին, այդ թվում՝ Արցախի կառավարության պաշտոնյաներին, որոնք ապօրինաբար կալանավորվել են անցյալ ամիս Ադրբեջանի էթնիկ զտումների ժամանակ, հաղորդում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA):
Բանաձևը, մասնավորապես, կոչ է անում Բայդենի վարչակազմին պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի պետական պաշտոնյաների նկատմամբ, ովքեր պատասխանատու են հայ ռազմագերիների անօրինական կալանավորման, խոշտանգումների և արտադատական սպանությունների համար: Այն կրկնում է նաև Ադրբեջանին ԱՄՆ ռազմական և անվտանգության աջակցության վերաբերյալ 907-րդ հոդվածի կիրառումը սահմանափակելու մասին Կոնգրեսի կոչերը։
«Ադրբեջանը պետք է անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակի ապօրինի պահվող Արցախի բոլոր պաշտոնյաներին, ռազմագերիներին և այլ կալանավորներին՝ ոչ թե փոխանակման եղանակով, որպես Բաքվի կողմից մարդկային տառապանքի դաժան ապրանքափոխման մաս, այլ ավելի շուտ՝ միջազգային իրավունքով ստանձնած իր պարտավորություններին համապատասխան», - մասնավորապես, ասվում է Հայ Դատի հանձնախմբի հայտարարությունում։
17:30 28/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սարգսյանն առևանգվել է ուժի և հարկադրանքի կիրառմամբ, ևս երկու երիտասարդ չեն հատել ապօրինի անցակետը, սակայն նրանց հետ կապ հաստատել չի հաջողվում. ԱՀ ՄԻՊ
17:07 28/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս դեպքում էլ նախապես իմացել են երիտասարդների ուղևորվելու մասին, ինչպես՝ Վագիֆ Խաչատրյանի առևանգման պարագայում. Թաթոյանը՝ ադրբեջանցիների կողմից առևանգված երիտասարդների մասին
15:08 28/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանն իրականում երեք արցախցու է առեւանգել. նոր մանրամասներ
14:03 17/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիների կողմից գերեվարված պահեստազորայինի հարցով ՀՀ-ն դիմել է ՄԻԵԴ

Адам Шифф представил в Конгресс США новый законопроект, требующий от Азербайджана немедленного освобождения армянских пленных 11/10/2023   11:48  |  Лента новостей
Конгрессмен США Адам Шифф представил в Палату представителей США законопроект, который требует от Азербайджана немедленного освобождения армянских военнопленных, пленных гражданских лиц и политзаключенных, в том числе чиновников правительства Арцаха, которые были незаконно арестованы в прошлом месяце во время проведения Азербайджаном этнической чистки. Армянский национальный комитет Америки(ANCA).
В законопроекте, в частности, содержится призыв к администрации президента США Джо Байдена ввести санкции в отношении азербайджанских госчиновников, которые ответственны за незаконный арест армянский пленных, пытки и внесудебные убийства. Он также повторяет призывы Конгресса ограничить применение 907-й поправки касательно американской военной помощи и помощи в сфере безопасности Азербайджану.
"Азербайджан должен немедленно и безоговорочно освободить всех незаконно удерживаемых чиновников Арцаха, военнопленных и других задержанных, не путем обмена как части жестокого торга человеческими страданиями со стороны Баку, а, скорее в соответствии со своими обязательствами, взятыми на себя по международному праву", - говорится в заявлении, которое приводит ANCA.