Ադրբեջանի ագրեսիայից հետո Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցածը ցեղասպանության տեսակ է․ Լուիս Մորենո Օկամպոյի հարցազրույցը 11/09/2023 15:30 | ԼՐԱՀՈՍ
Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն կարծում է, որ պետությունները միտումնավոր կերպով անտեսում են ցեղասպանությունների վտանգը, որպեսզի պարտավորվածություն չկրեն դրանք կանխելու համար։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Մորենո Օկամպոն նշել է, որ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայից հետո Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած բռնի տեղահանումը ևս ցեղասպանության ձև է՝ շեշտելով, որ ցեղասպանությունը միայն մասսայական սպանությունը չէ։
Պարոն Օկամպո, Դուք օգոստոսի 7-ին Արցախի Հանրապետության նախագահին տրամադրեցիք եւ ապա հրապարակեցիք ձեր մասնագիտական տեսակետը՝ Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը եւ ամբողջական պաշարումը համարելով ցեղասպանություն։ Ի՞նչ գործընթաց կարելի էր այդ ժամանակ սկսել՝ առաջիկա աղետի առաջն առնելու համար։
Զեկույցը կարևոր էր, քանի որ մենք հանրային կարծիք ստեղծեցինք: Այնուամենայնիվ, պետությունները ինչ-որ զարմանալի բան են անում․ նրանք միտումնավոր անտեսում են ցեղասպանության վտանգը, որպեսզի խուսափեն ցեղասպանությունը կանխելու պարտավորությունից․ սա այն է, ինչին մենք հանգեցինք: Հիմնականում պարզեցինք, որ պետությունները փորձում են խուսափել ցեղասպանություն բառից։ Նույնիսկ այն դեպքում, երբ ԱՄՆ Կոնգրեսը վերցրեց իմ զեկույցը և սկսեց գործունեություն ծավալել, այն ժամանակ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը, առանց ցեղասպանության մասին հիշատակելու, ասաց, որ միջազգային մակարդակով պաշտպանելու է Լեռնային Ղարաբաղը։ Բայց արդեն ուշ էր։ Նրանք դա ասացին, իսկ երեք օր անց Ալիևը հարձակվեց։
Ինչպե՞ս եք մեկնաբանում սեպտեմբերի 19-ից հետո տեղի ունեցածը։ Թվում է, թե շատերը, ցեղասպանություն ասելիս, միայն կոտորած են պատկերացնում։ Բայց մի քանի օրում հարյուր հազարից ավել մարդ, թողնելով ամեն ինչ, լքեց սեփական հայրենիքը։
Դա նույնպես ցեղասպանություն է` համաձայն Ցեղասպանության կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի B կետի (խմբի անդամին մարմնական կամ հոգեկան ծանր վնաս հասցնելը)։ Խուան Մենդեսի նոր զեկույցը կա, որում ասվում է, որ այն փաստը, որ 100 հազար մարդ հեռացել է, ցույց է տալիս հոգեբանական վնասը, քանի որ նրանք թողել են ամեն ինչ։ Ուրեմն դա ցեղասպանության տեսակ է, ցեղասպանությունը միայն սպանություն չէ: Այո, սպանությունը զանգվածային չէր, բայց հոգեկան վնաս կա՝ ամբողջ համայնքը լքեց իր հայրենի հողը։
Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության համար ի՞նչ իրավական մեխանիզմներ կան, որոնք կարող են գործել և որքանով եք Դուք իրատեսական համարում այս մարդկանց իրավունքների վերականգնումն՝ ըստ միջազգային նորմերի։
Կարծում եմ՝ հիմա կարևոր է, որ Ֆրանսիան հարցը դրան է տանում: Կարևոր պետություն է, որը առաջ է մղում օրակարգը, և դրա համար մենք պետք է պայքարենք: Պետք է պայքարել ժողովրդի իրավունքը հարգելու համար, քանի որ ժողովուրդը, եթե անգամ այնտեղ չէ, միևնույնն է՝ այդ հողի ու գույքի տերն է, ուստի պետք է հարգել նրա իրավունքները։ Եվ ես այլ առաջնահերթ խնդիր եմ համարում ապաքինվելը, պատանդներին ազատելը։ Ադրբեջանում կա 53 բանտարկյալ։ Խնդիրն այն է, որ միջազգային իրավունքն այնպես չի գործում, որ, օրինակ, եթե ինչ-որ մեկը գողանա քո հեծանիվը, դու կարող ես դիմել ոստիկանություն և դատարան: Ոչ, նման բան չկա: Մենք ունենք Արդարադատության միջազգային դատարան, ենթադրաբար, պետությունների համար, և կա Միջազգային քրեական դատարան՝ անձանց հետապնդելու համար: Այդ մարդկանց ազատ արձակելու իրավական գործընթացը պարզ չէ, բայց մենք պետք է քաղաքականապես զարգացնենք գործընթացը։ Այդ իսկ պատճառով այս համաժողովը (խմբ Եվրախորհրդարանում ԼՂ-ի հարցով համաժողովը) կարևոր էր։
Ինչպե՞ս եք գնահատում միջազգային հանրության պահվածքը, ի՞նչ կարող էր անել միջազգային հանրությունը, որ չարեց, և այդ անգործությունը հանգեցրեց այս արդյունքին։
Դե, դա խնդիր է, ձախողում: Որովհետև աշխարհը չունի գլոբալ ինստիտուտներ։ Հիմնականում միակ գլոբալ անկախ ինստիտուտը Միջազգային քրեական դատարանն է, և վերջ։ Դա բավական չէ։ Պատկերացրեք մի երկիր, որտեղ կա ընդամենը մեկ դատարան, առանց կառավարության ու քաղաքական համակարգի: Այնպես որ, Հայաստանը պետք է ներգրավվի խնդրի լուծմանը։ Եվ ահա թե ինչու նման հանդիպումները, քաղաքական առաջնորդների հետ քննարկումներն այն մասին, թե ինչ կարող են անել, այն է, ինչ մենք պետք է անենք: Հայաստանը ցույց է տալիս, որ վտանգի տակ է ոչ միայն ինքը, այլ քաղաքակրթությունը, և այդ պատճառով հայերը միայնակ չեն: Բայց Հայաստանը վճռորոշ է։ Հայաստանն ունի շատ կարևոր համայնք ամբողջ աշխարհում։ Դա անհավանական ուժ է, որը դուք ունեք, և մենք կարող ենք օգտագործել դա:
Կան որոշ հակամարտություններ, որոնց ավելի շատ է ուշադրություն դարձվում, քան մյուսներին։ Կարծեք թե, բոլոր երեխաները չէ, որ երեխա են, բոլոր կանայք չէ, որ կին են։ Ո՞րն է Ձեր բացատրությունն այս երկակիությանը։
Դե գիտեք, լրատվամիջոցների ուշադրության տիրույթը ընդամենը 6 վայրկյան է: Դա նորմալ է: Դարֆուրի ցեղասպանությունն առաջին տեղում էր լրատվամիջոցներում, հետո եկավ Արաբական գարունը, հետո Լիբիան, հետո Սիրիան, հետո Ռուսաստանը, եզդիները, հետո ռոհինջաները: Միշտ կա նոր հակամարտություն, որը ծածկում է նախորդ հակամարտության ձախողումը: Եվ ահա թե ինչու այս տարի՝ 2023 թվականին, հինգ ցեղասպանության ականատես եղանք: Հիմա ժամանակն է դա շտկելու: Այն փաստը, որ հայկական համայնքը և հրեական համայնքը այդքան տարածված են, իսկապես կարող է օգնել փոխելու այս իրավիճակը: Ես հասկանում եմ, որ հայ համայնքի համար շատ դժվար պահ է, որ նույնիսկ հնարավոր են հարձակումներ Հայաստանի վրա, բայց դու պետք է հասկանաս, որ երբեք չես հաղթում, եթե դադարես պայքարել։ Այսպիսով, դուք պետք է շարունակեք պայքարել, և դուք միայնակ չեք:

Произошедшее в Нагорном Карабахе после агрессии Азербайджана является формой геноцида - интервью экс-прокурора МУС Луиса Окампо 11/09/2023 15:57 | Геноцид в Арцахе
Луис Морено Окампо, бывший главный прокурор Международного уголовного суда, считает, что государства сознательно игнорируют опасность геноцидов, чтобы не нести обязательства по их предотвращению.
В беседе с корреспондентом агентства «Арменпресс» в Брюсселе Морено Окампо заявил, что насильственное перемещение армян Нагорного Карабаха после военной агрессии Азербайджана также является формой геноцида, подчеркнув, что геноцид - это не только массовое убийство.
Господин Окампо, 7 августа Вы представили президенту Республики Арцах свое профессиональное мнение, а затем и опубликовали его, охарактеризовав осаду и полную блокаду Нагорного Карабаха как геноцид. Что можно было сделать тогда, чтобы предотвратить грядущую катастрофу?
Этот доклад был важен, потому что мы создали общественное мнение. Однако государства делают нечто удивительное - они сознательно игнорируют угрозу геноцида, чтобы избежать обязательств по предотвращению геноцида; это то, к чему мы пришли. По сути, мы выяснили, что государства стараются избегать слова «геноцид». Даже когда Конгресс США принял мой доклад и начал действовать, Госдепартамент США, не говоря геноцид, заявил, что будет защищать Нагорный Карабах на международном уровне. Но было слишком поздно. Они это сказали, и через три дня Алиев напал.
Как Вы прокомментируете то, что произошло после 19 сентября? Похоже, многие, когда говорят о геноциде, представляют себе только резню. Но за несколько дней более ста тысяч человек, бросив все, покинули свою Родину.
Это также геноцид согласно статье 2(B) Конвенции о геноциде (причинение тяжкого физического или психического вреда члену группы). Есть новый отчет Хуана Мендеса, в котором говорится, что тот факт, что 100 000 человек уехали, свидетельствует о психологическом ущербе, потому что они оставили позади все. Так что это своего рода геноцид, геноцид - это не только убийство. Да, массовых убийств не было, но есть психологический ущерб: вся община покинула родную землю.
Какие правовые механизмы защиты прав народа Нагорного Карабаха могут сработать и насколько реальным Вы считаете восстановление прав этих людей согласно международным нормам?
Я думаю, что сейчас важно, что Франция лидирует в этом вопросе. Это важное государство, которое продвигает повестку дня, и мы должны бороться за это. Мы должны бороться за уважение прав людей, потому что люди, даже если их нет там, все равно являются владельцами этой земли и собственности, поэтому мы должны уважать их права. И я считаю еще одним приоритетом исцеление людей и освобождение заложников. В Азербайджане 53 заключенных. Проблема в том, что международное право не работает таким образом, что, например, если кто-то украл ваш велосипед, вы можете обратиться в полицию и обратиться в суд. Нет, такого не существует. У нас есть Международный суд, предположительно для государств, и есть Международный уголовный суд, который занимается судебным преследованием отдельных лиц. Юридический процесс освобождения этих людей непрост, но мы должны развивать этот процесс политически. Именно поэтому даже эта конференция (конференция по вопросу Нагорного Карабаха в Европарламенте) была важна.
Как Вы оцениваете поведение международного сообщества, что международное сообщество могло сделать, и чего оно не сделало, и то, что бездействие привело к такому результату?
Ну, это проблема, провал. Потому что в мире нет глобальных институтов. По сути, единственным глобальным независимым институтом является Международный уголовный суд, и всё. Этого недостаточно. Представьте себе страну с одним судом, без правительства и политической системы. Поэтому Армения должна быть вовлечена в решение проблемы. И именно поэтому подобные встречи, обсуждения с политическими лидерами о том, что они могут сделать, - это то, что нам нужно делать. Армения показывает, что не только она сама, но и цивилизация находится под угрозой, и поэтому армяне не одиноки. Но Армения имеет решающее значение. Армения имеет очень значительную диаспору во всем мире. У вас есть невероятная сила, и мы можем ее использовать.
Есть некоторые конфликты, которым уделяется больше внимания, чем другим. Как будто, не все дети - дети и не все женщины - женщины. Как Вы объясняете эту двойственность?
Ну, вы знаете, продолжительность внимания средств массовой информации составляет всего 6 мгновений. Это нормально. Вначале в средствах массовой информации был геноцид в Дарфуре, затем пришла Арабская весна, затем Ливия, затем Сирия, затем Россия, езиды, рохинджи. Всегда возникает новый конфликт, прикрывающий провал предыдущего конфликта. И именно поэтому в этом, 2023 году, мы стали свидетелями пяти геноцидов. Сейчас самое время это исправлять. Тот факт, что армянская и еврейская диаспоры настолько распространены, действительно может помочь изменить эту ситуацию. Я понимаю, что для армянской диаспоры настал очень трудный момент, что возможны даже нападения на Армению, но вы должны понять, что никогда не выиграете, если перестанете бороться. Так что вам придется продолжать бороться, и вы не одиноки.