ՀՀ սուվերեն տարածքի որևէ հատվածի վրա երրորդ երկրի վերահսկողություն հաստատվել չի կարող. ՀՀ ԱԳՆ 11/09/2023   20:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԳՆ խոսնակը մեկնաբանություն է տվել ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցչի հայտարարության վերաբերյալ:
Մեկնաբանությունում  մասնավորապես ասվում է.
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը բոլորովին վերջերս հրապարակել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որի հիմնարար սկզբունքներից ակնհայտ է դառնում, որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման դեպքում Հայաստանի Հանրապետությունն իր տարածքում իր պետական ինստիտուտների միջոցով պետք է իրականացնի սահմանային, մաքսային հսկողություն:
Բացի դա, ՀՀ ԱԱԾ-ում վերջերս ստեղծվել է հատուկ ստորաբաժանում, որի խնդիրը տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման դեպքում այդ կոմունիկացիաների ինչպես նաև դրանցով ապրանքների, բեռների, տրանսպորտային միջոցների և մարդկանց անցման անվտանգության ապահովումն է:
Հայաստանի Հանրապետությունը երբևէ, որևէ փաստաթղթով չի համաձայնվել իր սուվերենության որևէ սահմանափակման, և իր սուվերեն տարածքի որևէ հատվածի վրա երրորդ երկրի վերահսկողություն հաստատվել չի կարող»,-ասվում է մեկանաբանությունում:
15:26 08/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսօր աշխարհին ավելի շատ պետք էր Ադրբեջանը, քան միայն իր իրավունքների համար պայքարող Հայաստանը. դեսպան Մկրտչյանը՝ «Diplomatic Life of Greece» ամսագրին
18:51 07/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ72 տարեկանում կյանքից հեռացել է դիվանագետ Քրիստիան Միշել Տեր-Ստեփանյանը
14:23 07/11/2023  |  ՔաղաքականՀամաձայնեցված քարտեզ չկա, բայց Ադրբեջանն արդեն 8 գյուղ է պահանջում. ՀՀ ԱԳՆ-ն դեռ մեկնաբանություն չունի
17:24 05/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳ փոխնախարարը Ֆրանկոֆոնիայի նախարարների համաժողովի ժամանակ խոսել է ԼՂ–ի մասին
12:17 05/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳՆ-ն ցավակցություն է հայտնել Նեպալում աղետալի երկրաշարժի կապակցությամբ
18:10 03/11/2023  |  ՔաղաքականԴուք ձեր սիրտը բացեցիք ԼՂ-ից բազմահազար մարդկանց առաջ, և մենք ձեզ մենակ չենք թողնի նրանց օգնելու հարցում. Գերմանիան հավելյալ 9 մլն-ի հումանիտար օգնություն է խոստանում
17:38 03/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԲերբոքն ու Միրզոյանը քննարկել են տարածաշրջանային օրակարգին առնչվող հարցեր
17:27 03/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆիդերլանդների Թագավորությունը պատրաստակամ է աջակցել ԼՂ-ից տեղահանված արդարադատության ոլորտի մասնագետներին

Контроля третьей страны над какой-либо частью территории Армении быть не может: МИД Армении отреагировал на заявления Захаровой 11/10/2023   09:17  |  Лента новостей
Пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян прокомментировала заявления официального представителя МИД РФ Марии Захаровой по поводу разблокировки коммуникаций в регионе.Захарова прокомментировала создание в Армении спецподразделения по обеспечению безопасности международных коммуникаций"Правительство Республики Армения буквально недавно опубликовало проект «Перекресток мира», из основных принципов которого становится очевидным, что в случае открытия региональных коммуникаций Республика Армения должна осуществлять пограничный и таможенный контроль на своей территории через свои государственные учреждения", - говорится в заявлении МИД РА.
Кроме того, отметила Бадалян, недавно в СНБ Республики Армения был создан специальный отдел, задачей которого в случае открытия региональных коммуникаций является обеспечение безопасности этих коммуникаций, а также провозимых через них товаров, грузов, транспортных средств и людей.
"Республика Армения никогда ни в каком документе не соглашалась на какие-либо ограничения своего суверенитета, и ни на каком из отрезков ее суверенной территории не может быть установлен контроль третьей страны", - подчеркнула пресс-секретарь МИД РА.
20:12 17/06/2023  |  Лента новостейГригорян направил Мустафаеву предложение о проведении встречи комиссий по вопросам делимитации границы
10:14 16/06/2023  |  Лента новостейВице-премьер РФ Оверчук рассказал про контакты с Ереваном и Баку насчет транспортных связей
14:40 14/06/2023  |  Лента новостейПашинян и Оверчук обсудили разблокирование транспортных коммуникаций в регионе