Զախարովան մեկնաբանել է Հայաստանում միջազգային հաղորդակցությունների անվտանգության ապահովման համար ԱԱԾ հատուկ ստորաբաժանման ստեղծումը 11/09/2023   14:51  |  Քաղաքական
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը մեկնաբանել է Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայության կազմում հատուկ ստորաբաժանման ստեղծումը՝ Հայաստանի տարածքով անցնող միջազգային հաղորդակցությունների անվտանգությունն ապահովելու համար։
«Երևանի նախաձեռնությունը շատ առումներով համահունչ է այն նախագծերին, որոնք արդեն քննարկվել են վերջին տարիներին Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների համատեղ նախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակներում»,- ասել է ՌԴ ԱԳՆ խոսնակը։
Մարիա Զախարովան ընդգծել է. «Մոսկվան համոզված է, որ տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային միջոցների ապաշրջափակման գործընթացը կենսական դեր է խաղում Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում և օգնում է բացել ողջ Հարավային Կովկասի տարանցիկ և լոգիստիկ ներուժը։ Երեք երկրների ղեկավարները որոշել են ստեղծել այս խումբը 2020 թվականի աշնանը Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների ավարտից հետո»։
Նա հիշեցրեց նաև, որ աշխատանքային խումբն արդեն անցկացրել է 12 հանդիպում և կարողացել է մոտենալ բոլոր կողմերին ձեռնտու փաթեթային լուծմանը։
«Ցավոք սրտի, այս հարցերին դեռևս չի հաջողվել վերջակետ դնել, քանի որ ոմանց քաղաքական կամքը բացակայում է դա անելու... և դա մենք չենք»,- ասել է ՌԴ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
«Ինչ վերաբերում է հաղորդակցությունների պաշտպանության համար ԱԱԾ-ի կազմում հատուկ ստորաբաժանման ստեղծմանը, կրկին ուզում եմ ուշադրություն հրավիրել այն փաստի վրա, որ եռակողմ պայմանագրերի համաձայն՝ Ադրբեջանի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև տրանսպորտային հաղորդակցությունների հսկողությունը վերապահված է Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանային ծառայությանը»,- ասել է Զախարովան։
12:13 18/10/2023  |  ՔաղաքականՀաղորդակցության ապաշրջափակումը հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հիմնական տարրն է. Զախարովա
17:15 10/10/2023  |  ՔաղաքականՄեր խաղաղապահների գործունեությանն առնչվող սկզբունքայն հարցերը Բաքվի հետ են քննարկվում. Զախարովա
15:10 04/10/2023  |  ՔաղաքականԶախարովայի խոսքով՝ ՌԴ-ն կաջակցի նրանց, ովքեր կվերադառնան Ղարաբաղ
16:16 27/09/2023  |  ՔաղաքականԶախարովան գտնում է, որ Արևմուտքը Հայաստանին դրդում է դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից
15:02 27/09/2023  |  ՔաղաքականԶախարովան մեկնաբանել է Մակրոնի հայտարարությունը, թե Ռուսաստանը Ադրբեջանի մեղսակիցն է
15:57 19/09/2023  |  ՔաղաքականԶախարովան հույս է հայտնել, թե խաղաղապահների անվտանգությունը կերաշխավորվի բոլորի կողմից
18:45 06/09/2023  |  ՔաղաքականՈ՞ւմ են իրանք ուզում էշի տեղ դնել. Ալեն Սիմոնյանը Զախարովային «ուղարկեց» իր դարդով տապակվելու
18:25 05/09/2023  |  ՔաղաքականՄիթե՞ Հայաստանում չգիտեն որքան մարդու կյանք է հաջողվել փրկել Մոսկվայի շնորհիվ, ուզում են պատմությունը խմբագրե՞լ. Զախարովա
17:55 05/09/2023  |  ՔաղաքականՉեմ հավատում, որ Երևանում չեն գիտակցում, որ նման հայտարարություններով միայն վնասում են ԼՂ-ի ժողովրդին. Զախարովա
17:49 05/09/2023  |  ՔաղաքականՄենք կողմ ենք հումանիտար օգնության անխոչընդոտ մուտքը տարածաշրջան (ԼՂ) լինի ինչպես Լաչինով, այնպես էլ Աղդամի ճանապարհով. Զախարովա

Захарова прокомментировала создание в Армении спецподразделения по обеспечению безопасности международных коммуникаций 11/09/2023   14:35  |  Лента новостей
Официальный представитель МИД РФ прокомментировала создание в составе СНБ Армении специального подразделения по обеспечению безопасности международных коммуникаций, проходящих через территорию Армении.
"Инициатива Еревана во многом созвучна проектам, которые уже обсуждаются на протяжении последних лет в рамках трехсторонней рабочей группы под совместным председательством вице-премьеров России, Армении и Азербайджана. трехсторонняя рабочая группа занимается процессом разблокирования экономических, транспортных связей в регионе", - сказала официальный представитель МИД РФ Мария Захарова на брифинге в четверг.
По твердому убеждению Москвы, этот процесс в регионе играет важнейшую роль в процессе нормализации отношений между Ереваном и Баку и способствует раскрытию транзитно-логистического потенциала  всего Южного Кавказа.
"Лидеры трех стран приняли решение о создании этой самой трехсторонней рабочей группы спустя всего несколько месяцев после окончания боевых действий в Карабахе осенью 2020 года", - заявила она.
Она также напомнила, что рабочая группа провела уже 12 заседаний. По ее словам, удалось вплотную приблизиться к выходу на пакетное решение, выгодное всем сторонам.
"К сожалению, поставить точку в этих вопросах пока не удалось: ну, кое-кому не хватает политической воли это сделать… и это не мы", – считает официальный представитель РФ.
Захарова заявила, что  Россия по-прежнему оказывать все необходимое содействие процессам разблокирования региональных коммуникаций, в том числе  на основании трехсторонних заявлений на высшем уровне от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года.
"В них четко прописана роль Российской Федерации. В частности, отвечая на вопрос относительно создания в структуре СНБ спецподразделения по охране коммуникаций, хотела бы обратить опять же внимание, что в соответствии с упомянутыми трехсторонними договоренностями контроль за транспортным сообщением между Азербайджаном и Нахичеванской Автономной Республикой призваны осуществлять органы пограничной службы ФСБ России", - заявила Захарова.