Մեծ յոթնյակի երկրները կոչ են արել Ադրբեջանին լիովին կատարել իր միջազգային պարտավորությունները 11/08/2023 15:26 | Քաղաքական
Մեծ յոթնյակի (G7) երկրները խիստ անհանգստացած են Բաքվի կողմից լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծած ագրեսիայից հետո հանրապետությունից հայերի հարկադիր տեղահանմամբ։
«Մենք խորապես անհանգստացած ենք Ադրբեջանի կողմից իրականացված ռազմական գործողությունից հետո Լեռնային Ղարաբաղից հայերի տեղահանման հումանիտար հետևանքներով: Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին լիովին կատարել միջազգային մարդասիրական իրավունքով ստանձնած պարտավորությունները և ողջունում ենք միջազգային ջանքերը՝ բավարարելու այն մարդկանց առաջնահերթ կարիքները, ովքեր ստիպված են եղել լքել իրենց տները»,- ասվում է Տոկիոյում կայացած G7-ի արտգործնախարարների համատեղ հայտարարության մեջ՝ փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ G7-ն աջակցում է «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն խաղաղություն հաստատելուն ուղղված քայլերին՝ հիմնված ուժի չկիրառման, ինքնիշխանության հարգման, սահմանների անձեռնմխելիության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքների վրա»։

Страны G7 призвали Азербайджан полностью выполнять свои международные обязательства 11/08/2023 14:50 | Геноцид в Арцахе
Страны Группы семи (G7) сильно обеспокоены вынужденным переселением армян из Нагорного Карабаха после развязанной Баку агрессии против республики.
"Мы сильно обеспокоены гуманитарными последствиями переселения армян из Нагорного Карабаха после военной операции, проведенной Азербайджаном. Мы призываем Азербайджан полностью выполнять свои обязательства в рамках международного гуманитарного права и приветствуем международные усилия по удовлетворению неотложных гуманитарных потребностей тех, кто был вынужден покинуть свои дома", - говорится в совместном заявлении глав внешнеполитических ведомств "семерки" по итогам двухдневной встречи в Токио, передает ТАСС.
В заявлении отмечается, что G7 поддерживает шаги по установлению "устойчивого и длительного мира между Арменией и Азербайджаном на основе принципов неприменения силы, уважения суверенитета, нерушимости границ и территориальной целостности".