ԿԽՄԿ-ն տեսակցել է սեպտեմբերի 19-ի իրադարձությունների ընթացքում ադրբեջանցիների կողմից գերեվարված հայերին 11/08/2023   16:24  |  Ցեղասպանություն՝ Արցախում
ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները նոյեմբերին տեսակցել են սեպտեմբերի 19-ի ռազմական գործողությունների ընթացքում և դրանից հետո Ադրբեջանի կողմից գերեվարված անձանց։ ԿԽՄԿ Հայաստանյան ներկայացուցչությունից «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հաստատեցին տեղեկությունը՝ նշելով, որ տեսակցությունը տեղի է ունեցել ըստ ԿԽՄԿ ընթացակարգերի՝ անձանց պահման պայմաններն են վերահսկվել, առանձնազրույցներ են ունեցել, հնարավորություն է տրվել՝ փոխանակելու ընտանեկան լուրեր։ Իսկ թե քանի անձի են տեսակցել՝ ԿԽՄԿ-ից չեն մանրամասնում, սակայն նշեցին, որ 8 ռազմաքաղաքական գործիչները նրանցմեջ չեն մտնում։
Նշենք, որ ադրբեջանական գերության մեջ պահվող Արցախի ռազմաքաղաքական ութ գործչին ԿԽՄԿ-ի տեսակցելու մասին հայտնի էր դարձել ավելի վաղ. Տեսակցությունը տեղի էր ունեցել հոկտեմբերի 20-ին։
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանցիներն ավելի քան 9 ամիս շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի նկատմամբ սեպտեմբերի 19-ին սանձազերծեց ռազմական ագրեսիա՝ թիրախավորելով խաղաղ բնակիչներին, որոնց տարհանելու հնարավորություն ուղղակի չկար։ Մեկ օր կատաղի դիմադրություն ցույց տալուց հետո՝ Արցախի իշխանությունները պարտադրված ընդունեցին կրակը դադարեցնելու ադրբեջանական պայմանը, այն է՝ լուծարել ՊԲ-ն ու սկսել ինտեգրացիա։ Ավելին, Բաքուն ներկայացրել էր նաեւ ցուցակ՝ Արցախի Հանրապետության կայացման գործում դերակատարում ունեցող անձանցից բաղկացած՝ պահանջել էր նրանց հանձնել, ըստ էության՝ դա սահմանելով խաղաղ բնակչության փրկագինը։
15:08 28/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանն իրականում երեք արցախցու է առեւանգել. նոր մանրամասներ
14:03 17/08/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիների կողմից գերեվարված պահեստազորայինի հարցով ՀՀ-ն դիմել է ՄԻԵԴ

Представители МККК навестили армян, захваченных в плен в ходе агрессии Азербайджана против Арцаха 19 сентября 11/08/2023 16:52 | Геноцид в Арцахе
В ноябре представители Международного Комитета Красного Креста(МККК) навестили лиц, захваченных Азербайджаном в плен во время и после военной агрессии, развязанной Баку против Республики Арцах 19 сентября. Информацию в беседе с "ФактИнфо" подтвердили в представительстве МККК в Армении, отметив, что посещение состоялось в соответствии с процедурами МККК, были проконтролированы условия содержания лиц, состоялись отдельные беседы, была предоставлена возможность обменяться новостями с семьями. В МККК не уточнили подробностей относительно количества лиц, которых они проведали, однако отметили, что 8 военных и политических деятелей среди них не было.
Отметим, что о посещении представителями МККК удерживаемых в азербайджанском плену восьмерых представителей военно-политического руководства Арцаха стало известно ранее, визит состоялся 20 октября.
Напомним, Азербайджан 19 октября предпринял очередную военную агрессию против Арцаха, находившегося в девятимесячной осаде. Мишенью обстрелов со стороны ВС Азербайджана стали гражданские лица, эвакуировать которых просто не было возможности. После одного дня ожесточенного сопротивления власти Арцаха были вынуждены принять условие Азербайджана о прекращении огня, а именно: расформировать АО и начать интеграцию.
Более того, Баку представил список из лиц, внесших вклад в становление Республики Арцах, потребовав их сдачи, по сути, определив это в качестве выкупа за спасение мирного населения. В считанные дни Арцах был деарменизирован: более 100 тыс. армян вынуждены были переехать в Армению.