Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը շարունակում է առաջնահերթություն մնալ ԱՄՆ-ի համար՝ չնայած աշխարհում տիրող իրադրությանը 11/08/2023   13:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Չնայած աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձություններին՝ Հարավային Կովկասում խաղաղությունը ԱՄՆ-ի համար շարունակում է առաջնահերթություն մնալ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակի առաջին տեղակալ Վեդան Պատելը։
Ճեպազրույցի ժամանակ լրագրողը հիշեցրել է սեպտեմբերին ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաների այն հայտարարությունը, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը համաձայնել են Վաշինգտոն ուղարկել իրենց պաշտոնյաներին՝ հերթական հանդիպման, և հարցրել է՝ արդյոք Վաշինգտոնը դեռևս երկու երկրների միջև բանակցությունների համար հնարավոր տարբերակ է։
«Այն ամենից զատ, ինչ, իհարկե, կատարվում է աշխարհում և ինչը շատ մեծ ուշադրության է արժանանում այս սենյակում, այդ երկու երկրների միջև խաղաղությունը շարունակում է մեզ համար, պետքարտուղար Բլինքենի համար առաջնահերթություն մնալ, և այդ հարցում այս գերատեսչությունը կշարունակի ներգրավված մնալ», - պատասխանել է Վեդանտ Պատելը։
23:02 06/11/2023  |  Միջազգային լրահոսԻրաքի շիա խմբավորումները հայտարարել են, որ հարված են հասցրել ամերիկյան բազաներին
17:04 05/11/2023  |  Միջազգային լրահոսԻրանի պաշտպանության նախարարը վերջնագիր է ներկայացրել ԱՄՆ-ին
22:55 01/11/2023  |  Միջազգային լրահոսԵթե դեմ եք պատերազմին, փորձեք կանգնեցնել այն․ Ամիր Աբդոլլահիանը դիմել Է Սպիտակ տանը
21:52 01/11/2023  |  Միջազգային լրահոսԻրանում Էրդողանին մատնանշել են Մերձավոր Արեւելքում հակամարտության ընդլայնման ռիսկը
16:29 30/10/2023  |  ԱնցուդարձՀավի մսով սենդվիչի շնորհիվ տղամարդը դարձել է միլիոնատեր
20:01 29/10/2023  |  Միջազգային լրահոսԲլինքենն ու Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարարը քննարկել են պաղեստինա-իսրայելական հակամարտությունը
18:44 29/10/2023  |  Միջազգային լրահոսԲայդենը նոր հեռախոսազրույց է ծրագրել Նեթանյահուի հետ
17:35 29/10/2023  |  Միջազգային լրահոսԱռնվազն երկու մարդ Է զոհվել Ֆլորիդայում տեղի ունեցած հրաձգության հետեւանքով. АР
18:53 28/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը մնում է որպես ժողովրդավարության փարոս Հարավային Կովկասում. ԱՄՆ դեսպան

Мир между Арменией и Азербайджаном, несмотря на ситуацию в мире, остается для США приоритетным вопросом - Госдеп 11/08/2023 13:46 | Лента новостей
Несмотря на происходящие в мире события, мир на Южном Кавказе остается для США приоритетным вопросом. Об этом, как передает «Арменпресс», заявил первый заместитель пресс-секретаря Госдепартамента США Ведант Патель.
В ходе брифинга журналист напомнил о сентябрьском заявлении высокопоставленных чиновников США о том, что Армения и Азербайджан согласились направить своих представителей в Вашингтон для очередной встречи, и поинтересовался, является ли Вашингтон по-прежнему возможным вариантом переговоров между двумя странами.
«Помимо всего того, что, происходит в мире и чему в этой комнате уделяется большое внимание, мир между этими двумя странами, конечно, продолжает оставаться приоритетом для нас, для госсекретаря Блинкена. И в этом вопросе это ведомство продолжит оставаться вовлеченным», - сказал Ведант Патель.