Ակնհայտ էր չէ՞, որ ադրբեջանական դատարանը 68- ամյա Վագիֆ Խաչատրյանին չէր էլ արդարացնելու կամ ազատ չէր արձակելու. Թաթոյան 11/08/2023   11:17  |  Մեկնաբանություն
Ակնհայտ էր չէ՞, որ ադրբեջանական դատարանը 68- ամյա Վագիֆ Խաչատրյանին չէր էլ արդարացնելու կամ ազատ չէր արձակելու: Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյան.
«Պարզ էր չէ՞, որ այդ իբր դատական գործընթացը լինելու էր կեղծ ապացույցներով բեմադրություն և անարդարության մարմնավորում։ Վագիֆ Խաչատրյանին ադրբեջանական իշխանությունն ուղղակի դարձրեց իր քաղաքական խաղերի հերթական զոհը, որով լեգիտիմացնելու նպատակ ունի իր հանցանքներն ու նվաստանցել հայ ժողովրդին:
15 տարի զրկել մարդուն ազատությունից, այն էլ խիստ պայմաններում պահել Բաքվի բանտում, չի տալիս որևէ երաշխիք, որ առողջական խնդիրներով տարեց արցախցին ի վիճակի կլինի դիմակայել ադրբեջանական թշնամանքի այդ մթնոլորտում:
Իսկ դեռ քանի՞ այդպիսի անմեղ քաղաքացի է ադրբեջանական թիրախում, դեռ որքա՞ն է տիրելու այս անպատժելիություն։ Հարցեր, որոնց լուծումները, թեև հրատապ են, բայց այս պահին, ցավոք, բացակայում են:
Մի բան հստակ է. քանի դեռ Հայաստանի գյուղերի և քաղաքների հարևանությամբ, ճանապարհներին կան ադրբեջանական զինված ծառայողներ, մեր քաղաքացիները շարունակելու ենք գտնվել վտանգի տակ: Իսկ ադրբեջանական կողմի հանցավոր արարքները շարունակվելու են, քանի դեռ այդ երկրի ֆաշիստական իշխանությունն գործում է պատասխանատվության բացակայության պայմաններում»:

И сколько еще таких ни в чем не повинных граждан будут мишенью Азербайджана? - Татоян 11/08/2023   11:50  |  Комментарий
Ясно же было, что азербайджанский суд не оправдает и не освободит 68-летнего Вагифа Хачатряна, написал бывший Защитник прав человек РА Арман Татоян.
"Было ясно, что этот псевдосудебный процесс со своими лживыми доказательствами будет постановочным и олицетворением несправедливости. Азербайджанские власти превратили Вагифа Хачатряна в очередную жертву своих политических игр, тем самым они задались целью легитимировать свои преступления и унизить армянский народ", - написал Татоян.
Лишение человека свободы на 15 лет, да еще его содержание в бакинской тюрьме строгого режима не  дает каких-либо гарантий, что пожилой арцахец, имеющий проблемы со здоровьем, будет в состоянии выдержать в этой атмосфере азербайджанской ненависти.
"И сколько еще таких ни в чем не повинных граждан будут мишенью Азербайджана?!Как долго еще будет царить эта безнаказанность?!Это все  вопросы, решение которых хотя и требуется срочно, но, к сожалению, отсутствует", - отметил экс-омбудсмен Армении.
Одно очевидно: пока по соседству с селами и городами Армении, на дорогах находятся азербайджанские ВС, наши граждане будут находиться в опасности. А азербайджанская сторона будет и дальше совершать преступные деяния, пока фашиствующая власть этой страны действует в условиях безнаказанности", добавил Татоян.
17:18 07/11/2023  |  КомментарийМеждународные правозащитные организации должны отреагировать немедленно - омбудсмен Армении о приговоре Вагифу Хачатряну