ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներին ներկայացրել ենք ՀՀ-ում ժողովրդավարական արժեքների ոտնահարմանը, քրեական գործերը՝ որպես ընդդիմադիրներին լռեցնելու գործիք. Թովմասյան 11/08/2023   11:52  |  Մեկնաբանություն
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության անդամ Թագուհի Թովմասյանը գրել է.
««Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանի հետ հանդիպել ենք ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Կիմո Կիլյունենի եւ Բորիանա Աբերգի հետ:
Համազեկուցողների ուշադրությունն ենք հրավիրել Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից մեր հայրենակիցների նկատմամբ իրականացված ցեղասպան գործողություններին, Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի կարգավիճակի, ապաստանի, աշխատանքի եւ այլ կարիքների ապահովման անհրաժեշտությանը, ինչպես նաեւ Բաքվում մինչ օրս պահվող հայ ռազմագերիների, անհետ կորածների խնդիրներին:
Հանդիպմանն անդրադարձել ենք նաեւ ՀՀ-ում ժողովրդավարական արժեքների ոտնահարմանը, քրեական գործերը՝ որպես ընդդիմադիրներին լռեցնելու գործիք, իսկ կալանքը՝ որպես պատիժ կիրառելու դեպքերին, քաղաքական բանտարկյալների նկատմամբ իրականացվող ճնշումներին եւ ներքաղաքական այլ զարգացումներին»։

Депутаты НС Армении обратили внимание содокладчиков Мониторинговой комиссии ПАСЕ на геноцидальные действия азербайджанских властей 11/08/2023   12:32  |  Лента новостей
Руководитель фракции “Честь имею” Айк Мамиджанян и депутат фракции Тагуи Товмасян 6 ноября встретились с содокладчиками Мониторинговой комиссии ПАСЕ по вопросам Армении Кимо Кильюненом и Борианой Аберг.
"Мы обратили внимание содокладчиков на геноцидальные действия азербайджанских властей против наших соотечественников, необходимость обеспечения статуса, убежища, работы и других нужд вынужденно переселенных из Нагорного Карабаха армян, а также проблемы все еще удерживаемых в Баку армянских военнопленных, без вести пропавших лиц. На встрече также обратились к нарушениям в РА демократических ценностей, случаям использования уголовных дел в качестве инструмента для подавления оппозиции, а арестов как давления на политзаключенных, а также к другим внутриполитическим развитиям- сообщила Товмасян на своей странице в Facebook.