Պատրուշևը գտնում է, որ Երևանի և Բաքվի միջև կարգավորումը հնարավոր է միայն արտատարածաշրջանային ուժերի չմիջամտության դեպքում 11/08/2023   16:13  |  Քաղաքական
Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կարգավորումը հնարավոր է միայն այն դեպքում, երբ արտատարածաշրջանային ուժերը դադարեն միջամտել հակամարտությանը, հայտարարել է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևը Մոսկվայում ԱՊՀ գործընկերների հետ հանդիպման ժամանակ։ Նրա խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք շահագրգռված ենք նաև հարավկովկասյան տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացմամբ, դրա զարգացման համար պայմաններ ստեղծելու և փոխադարձ վստահության ու համագործակցության ամրապնդմամբ»,- վստահեցրել է Պատրուշևը։ Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը հետևողական քայլեր է ձեռնարկում հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների համապարփակ կարգավորման ուղղությամբ՝ ի շահ այդ երկրների միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման, սահմանների սահմանազատման և տրանսպորտային հաղորդակցությունների բացման։
«Պրակտիկան ցույց է տալիս, որ դա հնարավոր է միայն արտատարածաշրջանային ուժերի չմիջամտելու դեպքում: Արևմտյան երկրների գործողությունները տարածաշրջանում հրահրում են իրավիճակի հետընթաց և նպաստում դրանում հակասությունների պահպանմանը»,- ասել է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը։

Нормализация между Ереваном и Баку возможна исключительно при условии невмешательства внерегиональных сил - Патрушев 11/08/2023 10:32 | Лента новостей
Урегулирование между Азербайджаном и Арменией возможно лишь тогда, когда в конфликт перестанут вмешиваться внерегиональные силы, заявил секретарь Совбеза РФ Николай Патрушев на встрече в Москве с коллегами по СНГ. Его слова приводит ТАСС.
"Мы также заинтересованы в стабилизации ситуации в регионе Южного Кавказа, создании условий для его развития и укрепления взаимного доверия и сотрудничества", - заверил он.
Для этого, продолжил Патрушев, Россией последовательно предпринимаются шаги по комплексной нормализации армяно-азербайджанских отношений в интересах заключения между этими странами мирного договора, делимитации границ, открытия транспортных коммуникаций. "Практика показывает, что это возможно исключительно при условии невмешательства внерегиональных сил. Действия стран Запада провоцируют деградацию обстановки в регионе и способствуют сохранению в нем противоречий", - подчеркнул он.