Քննարկվել են Հայաստան-ԱՄԷ տնտեսական համագործակցության հետագա զարգացմանը վերաբերող հարցեր 11/08/2023 13:01 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտաքին գործերի նախարարության առևտրի և տնտեսական հարցերով պետնախարար Ահմեդ Ալի Մուհամեդ Ալսայեղին:
Վարչապետը ողջունել է ԱՄԷ պատվիրակության այցը Հայաստան և ընդգծել երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի զարգացման ու ընդլայնման ուղղությամբ համատեղ քայլերի իրականացման կարևորությունը: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ երկկողմ փոխգործակցությունը վերջին շրջանում կրում է դինամիկ բնույթ: Վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ պետնախարարի այցը նոր ազդակ կհաղորդի Հայաստան-ԱՄԷ կապերի ամրապնդմանը:
Ահմեդ Ալի Մուհամեդ Ալսայեղը նշել է, որ ՀՀ կառավարության գործընկերների հետ ունեցել է արդյունավետ քննարկումներ, նախանշվել են համագործակցության ընդլայնման ուղղություններն ու հնարավոր նախագծերը:
Հանդիպմանը քննարկվել են երկու երկրների հարաբերություններին, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող թեմաներին վերաբերող այլ հարցեր:

Премьер Армении заявил о важности развития и расширения торгово-экономических связей с ОАЭ 11/08/2023   14:42  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял государственного министра по экономике и внешней торговле МИД Объединенных Арабских Эмиратов Ахмеда Али Мухаммеда Аль Сайега. Подробности сообщает пресс-служба главы правительства РА.
Премьер-министр приветствовал визит делегации ОАЭ в Армению и подчеркнул важность принятия совместных шагов по развитию и расширению двусторонних торгово-экономических связей. По словам Никола Пашиняна, двустороннее сотрудничество в последнее время носит динамичный характер. Премьер-министр выразил уверенность, что визит госминистра придаст новый импульс укреплению связей Армения-ОАЭ.
Ахмед Али Мухаммеда Аль Сайег отметил, что провел плодотворные обсуждения с коллегами из правительства Армении, были намечены направления расширения сотрудничества и возможные проекты.
Были обсуждены отношения между двумя странами, а также представляющие взаимный интерес другие вопросы.