Սեպտեմբերի 19-ի իրադարձությունների ընթացքում ադրբեջանցիների կողմից գերեվարված 16 անձանց վերաբերյալ տեղեկություն է փոխանցվել նրանց ընտանիքներին՝ ՄԻԵԴ միջոցով 11/08/2023   16:48  |  Ցեղասպանություն՝ Արցախում
Սեպտեմբերի 19-20-ի ռազմական ագրեսիայի հետևանքով Ադրբեջանի կողմից գերեվարված 16 անձանց, այդ թվում՝ Արցախի ռազմաքաղաքական ներկայացուցիչների վերաբերյալ ՄԻԵԴ-ի միջոցով տեղեկություններ են փոխանցվել նրանց ընտանիքներին։ Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչությունից «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հաստատեցին տեղեկությունը՝ հավելելով, որ գերեվարված անձանց հարազատներին են տրամադրվել նրանց առողջական վիճակի, պահման պայմանների մասին տվյալներ, նաև նրանց լուսանկարները։
Խոշտանգումների, իրավունքների պաշտպանության, առողջական խնդիրների վերաբերյալ տվյալներ դեռևս առկա չեն, իսկ եթե հայկական կողմը ստացված տվյալները ուսումնասիրելիս արձանագրի մարդու իրավունքների խախտումներ, ապա առարկություններ կներկայացնի ՄԻԵԴ։
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանցիներն ավելի քան 9 ամիս շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի նկատմամբ սեպտեմբերի 19-ին սանձազերծեց ռազմական ագրեսիա՝ թիրախավորելով խաղաղ բնակիչներին, որոնց տարհանելու հնարավորություն ուղղակի չկար։ Մեկ օր կատաղի դիմադրություն ցույց տալուց հետո՝ Արցախի իշխանությունները պարտադրված ընդունեցին կրակը դադարեցնելու ադրբեջանական պայմանը, այն է՝ լուծարել ՊԲ-ն ու սկսել ինտեգրացիա։ Ավելին, Բաքուն ներկայացրել էր նաեւ ցուցակ՝ Արցախի Հանրապետության կայացման գործում դերակատարում ունեցող անձանցից բաղկացած՝ պահանջել էր նրանց հանձնել, ըստ էության՝ դա սահմանելով խաղաղ բնակչության փրկագինը։ Սեպտեմբերի 27-ին Արցախից ՀՀ տեղափոխվելու ընթացքում ադրբեջանցիների կողմից Լաչինի միջանցքում տեղակայված ապօրինի անցակետից առեւանգվել է Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը և Արցախի Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատարի առաջին տեղակալ, գեներալ-մայոր Դավիթ Մանուկյանը, այնուհետև՝ գեներալ լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանը․ Դավիթ Բաբայանը, իսկ հոկտեմբերի 3-ին հայտնի դարձավ Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի, Արցախի ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանի, Արայիկ Հարությունյանի առևանգման մասին։ Բաքվում հայ ռազմական-քաղաքական գործիչների դեմ շինծու քրեական հետապնդումներ են հարուցել։
Հաշված օրերի ընթացքում Արցախը հայաթափվեց ու ավելի քան 100.000 հայ գաղթեց Հայաստան։
08:32 31/10/2023  |  ՄամուլՊատանդ են վերցրել և շանտաժի ենթարկել․ «Հրապարակ»
08:17 14/10/2023  |  ՄամուլԳերեվարվածներից մի քանիսը խոսել են ընտանիքի անդամների հետ․«Հրապարակ»
17:10 12/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿԽՄԿ-ին դեռևս չի հաջողվել տեսակցել Բաքվում գերության մեջ պահվող Արցախի ռազմաքաղաքական 8 գործիչներին
12:40 09/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի կողմից Արցախի երեք նախագահների կալանավորումը քաղաքական ենթատեքստ ունի, կալանավորումներն՝ ապօրինի է, մեղադրանքները՝ շինծու․ Սահակյան

Семьям удерживаемых в азербайджанском плену армян передали сведения об их близких 11/08/2023   17:16  |  Геноцид в Арцахе
Сведения о 16 захваченных Азербайджаном в плен вследствие военной агрессии 19-20 сентября лицах, в том числе представителях военно-политического руководства Арцаха, были переданы их семьям. Эти данные были переданы через ЕСПЧ. Информацию в беседе с "ФактИнфо" подтвердили в представительстве Армении по международным правовым вопросам, добавив, что родственникам удерживаемых в плену лиц была предоставлена   информация о состоянии их здоровья, условиях содержания, а также их фотографии.
Информации о том, подвергались ли эти люди пыткам, защищаются ли их права, есть ли у них проблемы со здоровьем, пока нет, а если армянская сторона при изучении полученных данных зафиксирует нарушения прав человека, то представит возражения в ЕСПЧ.
Азербайджан 19 октября предпринял очередную военную агрессию против Арцаха, находившегося в девятимесячной осаде. Мишенью обстрелов со стороны ВС Азербайджана стали гражданские лица, эвакуировать которых просто не было возможности. После одного дня ожесточенного сопротивления власти Арцаха были вынуждены принять условие Азербайджана о прекращении огня, а именно: расформировать АО и начать интеграцию.
Более того, Баку представил список из лиц, внесших вклад в становление Республики Арцах, потребовав их сдачи, по сути, определив это в качестве выкупа за спасение мирного населения.
27 сентября при переезде из Арцаха в Армению азербайджанцы похитили с незаконно установленного в Лачинском коридоре КПП бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна и заместителя экс-командующего Армией обороны Арцаха генерал-майора Давида Манукяна, а затем и экс-министра обороны генерал-лейтенанта Левона Мнацаканяна, а также бывшего главу МИД Арцаха Давида Бабаяна. А 3 октября стало известно о похищении бывших президентов Арцаха Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, Араика Арутюняна и спикера НС Давида Ишханяна. Против них в Баку сфабриковали уголовные дела.