Միանվագ դրամական աջակցությունն արդեն ստացել է ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ավելի քան 104 հազար անձ 11/07/2023 17:49 | ԼՐԱՀՈՍ
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց տրամադրվող միանվագ 100 հազար դրամ աջակցությունը ստացել է 104 հազար 200 շահառու։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Հումանիտար կենտրոն»-ում կայացած ասուլիսում ասել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը՝ հավելելով, որ նրանցից 75 հազար 725-ը չափահասներ են, 28 հազար 475-ն անչափահասներ։
«Մեր մյուս ծրագիրը վերաբերում էր 40+10 հազարական դրամ աջակցություններին՝ բնակվարձի, ինչպես նաև կոմունալ ծախսերը ծածկելու համար։ Այսօրվա դրությամբ Միասնական սոցիալական ծառայության կողմից այն վճարման է ուղարկվել 92 հազար 525 անձի, որից 5358-ը 10 հազար դրամ, 87 հազար 167-ը՝ 10+40 հազարական դրամ»,-ավելացրել է նախարարը։
Նրա խոսքով՝ նոյեմբեր ամսվա դիմումներն այսօրվանից սկսած կարող են ներկայացվել գործարկված էլեկտրոնային հարթակում և տվյալների մշակումից հետո կսկսվեն ընթացիկ ամսվա վճարումները։
«Տվյալների որոշակի բազաներ կան, որը մենք մշակում ենք և առաջիկայում հոկտեմբեր ամսվա վճարներն էլ կամփոփնք»,-ընդգծել է Մկրտչյանը։

Более 104 тыс. вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха получили единовременную помощь в 100 тыс. драмов 11/07/2023   18:03  |  Лента новостей
104 тыс. 200 вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха получили единовременную помощь в размере 100 тыс. драмов. Об этом, как сообщает агентство "Арменпресс", на пресс-конференции в "Гуманитарном центре" заявил министр труда и социальных вопросов Армении Нарек Мкртчян, добавив, что из них 75 тыс. 725 - взрослые, 28 тыс. 475 - несовершеннолетние.
“В рамках другой нашей программы речь шла о поддержке в размере 40+10 тысяч драмов для покрытия аренды жилья и коммунальных расходов. На сегодняшний день Единая социальная служба отправила выплаты на имя 92 тыс. 525 человек, из них 5358 получили 10 тыс. драмов, 87 тыс. 167 получили 10+40 тысяч драмов”, - добавил министр.
По его словам, заявки за ноябрь можно будет подать с сегодняшнего дня на запущенной электронной платформе и после обработки данных начнутся выплаты за текущий месяц.
“Есть определенные базы данных, которые мы разрабатываем, и в ближайшее время подведем итоги платежей за октябрь”, - подчеркнул Мкртчян.